7.9 Güzel

Festival Hakkında

Share this on WhatsApp İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 9 Mayıs’ta başlayacak ve  5 Haziran’a kadar sürecek olan 19. İstanbul Tiyatro Festivali’nin programı açıklandı. Bu yıl festivale yurt dışından yedi eser, yurt içinden de otuz beş (35) eser katılıyor. On üç farklı mekânda sahnelenecek olan bu kırk iki eserden otuz beşi prömiyerlerini festivalde yapacak. Shakespeare’in anısına 2014 Yılının, William Shakespeare‘in 450. doğum yılı olması nedeniyle, ünlü yazarın anısına yerli ve yabancı oyunlardan derlenecek birçok eser sahnelenerek Shakespeare‘e özel bir kutlama programı düzenleniyor. Kutlamaya katılan topluluklar arasında oldukça önemli bir topluluk olan Propeller Theatre Company‘nin  Shakespeare Programı ilk defa İstanbul Tiyatro Festivali’nde sunulacak. Topluluk, festival süresince Bir Yaz Gecesi Rüyası ve Yanlışlıklar Komedyası adlı oyunlarıyla toplam beş gösteri gerçekleştirecek. Kral Lear -Soytarım- oyunu ile Altıdan Sonra Tiyatro–Pangar da festivalin kutlamaların önemli bir üyesi. İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapımcılığını üstlendiği, Yiğit Sertdemir‘in uyarladığ ve yönettiği Shakespeare’in ünlü tragedyası, Lear‘a en yakın kişi olan Soytarı’nın gözünden aktarılıyor. Oyun 15 ve 16 Mayıs günlerinde Üsküdar Tekel Sahnesi’nde oynanacak. Kral Lear oyununu sahneleyen bir başka gurup ise…

7.9 Güzel

more
 • Tiyatro

  8
 • Güncel

  8
 • Yakında

  7.5
 • Manşet

  8
 • Festival

  8

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 9 Mayıs’ta başlayacak ve  5 Haziran’a kadar sürecek olan 19. İstanbul Tiyatro Festivali'nin programı açıklandı.

Bu yıl festivale yurt dışından yedi eser, yurt içinden de otuz beş (35) eser katılıyor. On üç farklı mekânda sahnelenecek olan bu kırk iki eserden otuz beşi prömiyerlerini festivalde yapacak.

Bilet satışları 8 Mart Cumartesi günü saat 10:00 itibariyle satışa sunulacak. Çevrimiçi bilet satın almak isteyen izleyicilerimiz biletix'i takip edebilirler

7.9

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 9 Mayıs’ta başlayacak ve  5 Haziran’a kadar sürecek olan 19. İstanbul Tiyatro Festivali’nin programı açıklandı.

Bu yıl festivale yurt dışından yedi eser, yurt içinden de otuz beş (35) eser katılıyor. On üç farklı mekânda sahnelenecek olan bu kırk iki eserden otuz beşi prömiyerlerini festivalde yapacak.

Shakespeare’in anısına

2014 Yılının, William Shakespeare‘in 450. doğum yılı olması nedeniyle, ünlü yazarın anısına yerli ve yabancı oyunlardan derlenecek birçok eser sahnelenerek Shakespeare‘e özel bir kutlama programı düzenleniyor.

Kutlamaya katılan topluluklar arasında oldukça önemli bir topluluk olan Propeller Theatre Company‘nin  Shakespeare Programı ilk defa İstanbul Tiyatro Festivali’nde sunulacak. Topluluk, festival süresince Bir Yaz Gecesi Rüyası ve Yanlışlıklar Komedyası adlı oyunlarıyla toplam beş gösteri gerçekleştirecek.

Kral Lear -Soytarım- oyunu ile Altıdan Sonra TiyatroPangar da festivalin kutlamaların önemli bir üyesi. İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapımcılığını üstlendiği, Yiğit Sertdemir‘in uyarladığ ve yönettiği Shakespeare’in ünlü tragedyası, Lear‘a en yakın kişi olan Soytarı’nın gözünden aktarılıyor. Oyun 15 ve 16 Mayıs günlerinde Üsküdar Tekel Sahnesi’nde oynanacak.

Kral Lear oyununu sahneleyen bir başka gurup ise Oyunbaz. Bülent Bozkurt ve Özdemir Nutku çevirisi olan oyun 25 ve 26 Mayıs tarihlerinde Abdullah Cabaluz yönetmenliğinde Üsküdar Tekel Sahnesi‘nde.

Shakespeare’in, Romeo & Juliet oyununu ise Bakırköy Belediye Tiyatroları Cevahir Sahnesi‘nde oynanıyor. Oyun Mehmet Birkiye yönetiminde, 2 ve 3 Haziran tarihlerinde sahnelenecek.

Derme Çatma Kolektif ekibinin Shakespeare’in Hamlet adlı oyunundan uyarladığı Derme Çatma Hamlet ise, sosyal kimlikleri belirsiz olan birkaç kişinin, dağılmış halde buldukları Hamlet oyununu birleştirme sürecini anlatıyor. Oyun Çiğdem Selışık Onat ve Hayati Çıtaklar tarafından sahneye konuluyor ve 23 ve 24 Mayıs tarihlerinde Üsküdar Stüdyo  Sahnesi‘nde oynanacak.

Çağımızın en büyük entelektüellerinden Heiner Müller tarafından yazılan Hamlet Makinesi, İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahneleniyor. Üsküdar Tekel Sahnesi‘nde 10, 11,12 Mayıs günlerinde sahnelenecek olan oyunun yönetmeni Ayşe Emel Mesçi. İngilizce üst yazıyla sahnelenecek oyunun dramatürjisi Füsun Ataman Berke‘ye ait.

Polonya ve 6 Asır…

Festivalde, Polonya ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 600. yıldönümü kutlamaları kapsamında da dört oyun sergilenecek.

İlk oyun, Opole Theatre’nin oynayacağı Marcel Proust ve Orhan Pamuk romanlarından uyarlanan, Krzysztof Garbaczewski ile Emre Koyuncuoğlu tarafından sahneye konulan; Proust-Pamuk-Bellek adını taşıyor. Oyun dünya prömiyerini, 3 ve 4 Haziran günlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde İngilizce oynanarak ve anında Türkçe’ye çevirilerek yapacak.

Festivalin çarpıcı oyunu, son dönem çalışmaları dünyada ilgi ve beğeniyle izlenen yenilikçi yönetmen Thomas Ostermeier‘den. Schaubühne Berlin oyuncularının sahneleyeceği, Henrik Ibsen’in yapıtı Bir Halk Düşmanı. Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesinde 27, 28, 29 Mayıs günlerinde oynanacak olan oyunun süresi arasız 150 dakika. Almanca olarak sahnelenecek oyunda Türkçe üst yazı kullanılacak.

Göze çarpanlar…

Özgürlüğün Bedeli, Montserrat adlı bir subayın yardımıyla İspanyol askerlerinin elinden kaçmayı başaran özgürlük savaşçısı Simón Bolívar‘ı ve Bolívar‘a yapılan bu yardımı anlayan Derin bir grubun Montserrat‘ya yaptığı işkenceleri anlatıyor. İnsanlığın özgürlüğe kavuşabilmek için neleri feda edebileceğini sorgulayan oyun Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından 12 ve 13 Mayıs’ta Haldun Taner Sahnesi‘nde oynanacak.

İlk Osmanlı Vampiri, Latif Efendi’nin Sergüzeşti adlı oyun Kent Oyuncuları tarafından 16 ve 17 Mayıs tarihlerinde Kenter Tiyatrosu’nda sahneleniyor. Oyun tanzimat yıllarında yüksek memur olarak çalışan Latif Efendi‘nin, batılı kültür ve yaşam tarzlarını yerinde incelemek amacıyla Avrupa’ya gönderilişini, fakat bir kaza sonucu Batı’nın bilimi ve sanatı yerine pek de tercih edilmeyecek bir şeyi vampirlik müessesini yurda getirmesini konu ediyor. Nermin Yıldırım‘ın yazdığı ve Ahmet Mümtaz Taylan’ın yönettiği, vampir Latif Efendi‘nin başından geçenleri mizahi bir dille anlatan oyun, dönemin toplumsal panoramasını çıkarırken, dünden bugüne varlığını sürdüren toplumun kan emicilerini de mercek altına alıyor.

Darülbedayi’nin sahnelediği ilk oyun, olarak tarihe geçen Çürük Temel‘in -La Maison d’Argile- öyküsünde, birinin geleceği, diğerinin itibarı, bir başkasının intikamına dönüşmüş aile yadigârı bir fabrikanın etrafında gelişiyor. Émile Fabre tarafından yazılan ve Engin Alkan tarafından yönetilen Çürük Temel, İstanbul Şehir Tiyatroları tarafından 17 ve 18 Mayıs tarihlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi‘nde oynanacak.

Okul kaydında resmen ölü…  Vergi borcunda yolunacak kaz… Diyarbakır Şehir Tiyatrosu‘nun Haldun Taner Sahnesi‘nde oynayacağı oyun ise Aziz Nesin ustanın kaleme aldığı, devlet ve birey ilişkisinin mizahi bir üslupla sorgulandığı Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz. Oyun, vatandaş Yaşar‘ın bürokrasi karşısındaki ezilmişliği anlatılıyor. Ferhat Keskin’in yönettiği, M. Emin Yalçınkaya tarafından Kürtçe’ye çevrilen oyunun Koreografisi Serhat Kural’a ait.

Şahika Tekand tarafından kaleme alınan Gergedanlaşma 2.014, Studio Oyuncuları topluluğu kuruluşunun 25. Yılına eşlik ediyor. Üsküdar Tekel Sahnesinde 4 ve 5 Haziran günlerinde sahnelenecek olan oyun, yüksek ritimli bir çağdaş komedi olarak seyirci karşısına çıkıyor. Gergedanlaşma’da; bütünüyle yalnızca şimdiki zamanda yapıldığında var olabilecek olana yönelen, edebi olandan tümüyle arındırılmış, hem yüksek bir aktörlük becerisi, hem bir palyaçoda olabilecek incelikte bir mizah yeteneği, hem de bir sporcu ya da sirk cambazı kadar ustalıklı bir bedensel kapasite gerektiren epizotlar oynanıyor.

İlk kez Verilen Ödüller

19. İstanbul Tiyatro Festivali’nin ilk onur ödülü, 1993-2013 yılları arasında İstanbul Tiyatro Festivali’nin direktörlüğünü yürüten Prof. Dr. Dikmen Gürün’e verildi. Festival’in diğer onur ödülleri, 9 Mayıs’ta Polonya tiyatrosunun genç ve yetenekli tiyatro yönetmeni Grzegorz Jarzyna‘ya, 24 Mayıs’ta ise Propeller Theatre Company‘nin artistik direktörü Edward Hall‘a verilecek.

Oyun, dans, performans ve etkinliklerden oluşan festivalin seyircisi ile buluşacağı sahneler şöyle: Bisahne, Cevahir Sahnesi, DOT, Haldun Taner Sahnesi, İkincikat-Karaköy, Kenter Tiyatrosu, Moda Sahnesi, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Salon, Üsküdar Tekel, Üsküdar Stüdyo, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi, Şişli Blackout.

Bilet satışları 8 Mart Cumartesi günü saat 10:00 itibariyle satışa sunulacak. Çevrimiçi bilet satın almak isteyen izleyicilerimiz biletix’i takip edebilirler

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.