Bu sene 25. yaşını kutlayan Akbank Caz Festivali, 21 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında düzenleniyor.

25. Akbank Caz Festivali‘nin bu seneki yıldız isimleri arasında Manu Katché, Bill Frisell, John Scofield & Joe Lovano ve David Sanborn yer alıyor.

Türkiye‘nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, bu yıl 25. yaşını kutluyor. Çeyrek asır gibi uzun bir süredir varlığını sürdüren ve geçmişten günümüze Cecil Taylor, Archie Shepp, McCoy Tyner, Pharoah Sanders, Jimmy Smith ve Enrico Rava gibi caz dünyasının saygın isimlerini Türk izleyicisi ile buluşturan festival, 21 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında şehri cazın farklı renkleriyle kucaklayacak.

Bugüne değin milyonlarca takipçisi ile giderek yükselen bir grafiğe sahip olan festival, 25. yılında da birbirinden özel performanslara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 25. Akbank Caz Festivali‘nin bu seneki yıldız isimleri arasında Manu Katché, Bill Frisell, John Scofield & Joe Lovano bulunuyor.

İlk yılından itibaren kreatif direktörlüğü PozitifLive tarafından gerçekleştirilen 25. Akbank Caz Festivali‘nin yıldızlarından biri olan Manu Katché, 22 Ekim günü CRR Konser Salonu‘nda sahne alacak. Fildişi Sahili’nden gelen aile köklerinin kendisine kazandırdığı ritim yeteneğini akademik eğitimiyle birleştiren Manu Katché, Afrika ritimleri ile klasik davulu birleştirerek yarattığı özgün tarzıyla dünyanın sayılı davulcuları arasında gösteriliyor. Sanatçıya konserinde Norveçli kadın kontrbasçı Ellen Andrea Wang eşlik edecek.

25. Akbank Caz Festivali‘nin bir diğer konuğu ise caz tarihine adını yazdıran, Grammy ödüllü efsane gitarist Bill Frisell… Üretkenliğiyle hayranlarını her zaman şaşırtan, sadece kendine ait otuzu aşkın albümü bulunan Bill Frisell, 23 Ekim günü Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde festival tutkunları için unutulmaz bir konsere imza atacak.

20 yıl aradan sonra tekrar bir araya geldiklerinde caz dünyasında büyük heyecan yaratan John Scofield & Joe Lovano, bu kez 25. Akbank Caz Festivali için aynı sahneyi paylaşıyor. Virtüözlüğünün yanında çağdaş cazın en önemli bestecilerinden olan gitarist John Scofield ve Berklee Müzik Akademisi‘nde kürsü başkanlığını yapan, Grammy ödüllü tenor saksafoncu Joe Lovano‘ın 25. Akbank Caz Festivali kapsamında 25 Ekim günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda vereceği performansı kaçırmayın.

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.