6.8 İyi

Festival özeti

Share this on WhatsApp 20-27 Kasım tarihlerinde düzenlenecek olan 25. Uluslararası İstanbul Kısa Film Festivali bu yıl da birçok farklı ülkede üretilmiş kısa filmleri izleyicisi ile buluşturuyor. T.C Kültür Bakanlığı, İstanbul Hollanda ve Polonya Başkonsoloslukları, Avusturya, Fransız, İtalyan, Alman ve İspanya Kültür Merkezleri’nin destek verdiği program kapsamında, kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel filmlere yer veriliyor. Türkiye’den 210 adet olmak üzere, festivale toplam 940 film başvurdu. Kişisel başvuruların dışında, Fransa UNIFRANCE, Polonya Krakow Film Foundation, Almanya Goethe Institut, Hollanda Eye Film Institute, Roma Film Festivali ve İspanya Instituto Cervantes tarafından seçilen kısa filmler de programda yer aldı. Büyük bir çoğunluğu dünyanın önemli festivallerinden ödüllerle dönmüş olan bu filmler 20-27 Kasım 2013 tarihleri arasında, ücretsiz olarak seyirciye sunulacak. Filmler, Fransız Kültür Merkezi, İtalyan Kültür Merkezi ve Alman Kültür Merkezi sinema salonlarında Türkçe altyazılı olarak gösterilecek. Ulusal Yarışma Festival kapsamında düzenlenen ulusal yarışma bölümüne başvuran filmler, bu yıl Ali Vatansever (Yönetmen), Can Kılcıoğlu (Yönetmen-Senarist), Dilek Aydın (Yönetmen ), Doğa Kılcıoğlu (Akademisyen-Yönetmen), Emine Yıldırım (Yapımcı-Senarist), Gürcan Keltek (Yönetmen), Hasan Cömert (Sinema Yazarı), Haşmet Hakan…

6.8 İyi

more
  • Sinema

    6.5
  • Günün Önerisi

    7

20-27 Kasım tarihlerinde düzenlenecek olan 25. Uluslararası İstanbul Kısa Film Festivali bu yıl da birçok farklı ülkede üretilmiş kısa filmleri izleyicisi ile buluşturuyor.

T.C Kültür Bakanlığı, İstanbul Hollanda ve Polonya Başkonsoloslukları, Avusturya, Fransız, İtalyan, Alman ve İspanya Kültür Merkezleri’nin destek verdiği program kapsamında, kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel filmlere yer veriliyor. Türkiye’den 210 adet olmak üzere, festivale toplam 940 film başvurdu. Kişisel başvuruların dışında, Fransa UNIFRANCE, Polonya Krakow Film Foundation, Almanya Goethe Institut, Hollanda Eye Film Institute, Roma Film Festivali ve İspanya Instituto Cervantes tarafından seçilen kısa filmler de programda yer aldı.

6.8

20-27 Kasım tarihlerinde düzenlenecek olan 25. Uluslararası İstanbul Kısa Film Festivali bu yıl da birçok farklı ülkede üretilmiş kısa filmleri izleyicisi ile buluşturuyor. T.C Kültür Bakanlığı, İstanbul Hollanda ve Polonya Başkonsoloslukları, Avusturya, Fransız, İtalyan, Alman ve İspanya Kültür Merkezleri’nin destek verdiği program kapsamında, kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel filmlere yer veriliyor. Türkiye’den 210 adet olmak üzere, festivale toplam 940 film başvurdu. Kişisel başvuruların dışında, Fransa UNIFRANCE, Polonya Krakow Film Foundation, Almanya Goethe Institut, Hollanda Eye Film Institute, Roma Film Festivali ve İspanya Instituto Cervantes tarafından seçilen kısa filmler de programda yer aldı.

Büyük bir çoğunluğu dünyanın önemli festivallerinden ödüllerle dönmüş olan bu filmler 20-27 Kasım 2013 tarihleri arasında, ücretsiz olarak seyirciye sunulacak. Filmler, Fransız Kültür Merkezi, İtalyan Kültür Merkezi ve Alman Kültür Merkezi sinema salonlarında Türkçe altyazılı olarak gösterilecek.

Ulusal Yarışma
Festival kapsamında düzenlenen ulusal yarışma bölümüne başvuran filmler, bu yıl Ali Vatansever (Yönetmen), Can Kılcıoğlu (Yönetmen-Senarist), Dilek Aydın (Yönetmen ), Doğa Kılcıoğlu (Akademisyen-Yönetmen), Emine Yıldırım (Yapımcı-Senarist), Gürcan Keltek (Yönetmen), Hasan Cömert (Sinema Yazarı), Haşmet Hakan Topaloğlu (Yapımcı) ve Somnur Vardar’dan (Yönetmen) oluşan seçici kurul üyeleri tarafından izlendi. Seçici kurul, festivalde gösterilecek yerli filmleri ve bu dalda dağıtılan ödülleri belirledi.

Ödüllü Filmler ve Yönetmenleri Seyirciyle Buluşuyor
Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da festival dünyanın her yanından davet edilen çok sayıda yönetmen, yapımcı ve oyuncuyu ağırlamaya hazırlanıyor. Konuk sinemacılar, film gösterimleri sonrası, seyirci ile buluşarak filmleri, çalışmaları, ülke sinemaları konusunda seyircilere bilgi veriyorlar ve gelen soruları yanıtlıyorlar. Bu buluşmalar hem seyirci hem de yönetmenler açısından büyük önem taşıyor, daha sonra gerçekleştirilebilecek ortak yapımların önünü açıyor. Önceki yıllarda Türkiye’ye gelmiş olan birçok yabancı yönetmen festival sırasında tanıdıkları İstanbul’u çekim mekânı olarak seçtiler, yerli yönetmenlerle ortak çalışmalara imza attılar.

İtalyan Social World Film Festivali’yle İşbirliği
İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, 25. İstanbul Kısa Film Festivali çerçevesinde, 2011 yılında Giuseppe Alessio Nuzzo tarafından İtalya’da kurulan ve o zamandan beri Vico Equense’de gerçekleşen Social World Film Festivali işbirliğiyle İtalyan yönetmenlere ait beş seçkin kısa film sunuyor. Bu sene Social World Film Festivali sosyal içerikli kısa metrajlı bir Türk filmine Golden Spike Ödülü’nü verecek ve kazanan filmin yönetmeni Social World Film Festival’in 2014 senesinde ki programına davet edilecek. Golden Spike ödülünün kazanan 26 Kasım akşamı Casa d’Italia’da düzenlenecek olan gecede ilan edilecek.

Ses Tasarımı Üzerine Bir Konferans
Theron Patterson, festival programı çerçevesinde, 26 Kasım 2013 Salı günü 15.00’da Fransız Kültür Merkezi salonunda, ülkemizde üretilen kısa filmlerin en büyük eksikliklerinden bir olarak kabul edilen ‘ses tasarımı’ üzerine bir sunum gerçekleştirecek. 2001 yılından bu yana Bahçeşehir Üniversitesi’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak görev yapan Theron Patterson, ABD’de Theron Arizona Üniversitesi’nde sinema okudu; 1993 yılından bu yana yönetmen, senarist, ses tasarımcısı, müzik bestecisi, editör ve kamera operatörü olarak çalışmakta. Özellikle film üreten kısa film yönetmenlerinin kaçırmaması gereken bir bölüm olarak dikkat çekiyor.

Açılış ve Ödül Töreni
Festivalin açılış töreni 20 Kasım 2013 Çarşamba günü, saat 19.30’da İtalyan Kültür Merkezi salonunda gerçekleştirilecek. Ulusal yarışma ödül töreni ile başlayacak gecede yönetmen Reis Çelik, kısa film üzerine bir konuşma yapacak, festival düzenleme kurulu adına ise Hilmi Etikan konuklara festivalle ilgili bilgi verecek. Daha sonra katılımcılara festivalde gösterilecek yabancı filmlerden bir seçki sunulacak.

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.