“…Gidin ve onları canlı izleyin, çünkü gerçekten hayret vericiler! Jimmy Hendrix’i altmışlı yıllarda canlı izlediğimden bu yana onlar kadar heyecan verici başka bir şey gördüğümü hatırlamıyorum…” Elton John

Genç Hırvat çellistler Luka Sulic ve Stjepan Hauser, çelloyu yeni bir seviyeye taşımak ve müziğin farklı tarzları arasındaki sınırları ortadan kaldırmak için alışılmışın dışında bir şey yapmaya karar vererek çocukluklarından beri hayranlık duydukları Michael Jackson’ın “Smooth Criminal” şarkısını çellolarıyla çalarlar. Yaptıkları coverı, Youtube’da yayınladıktan sonra sadece bir hafta içerisinde ikili bir sosyal medya fenomeni haline geldi ve bu ün sayesinde Sony Masterworks ile albüm için anlaşma imzaladılar ve Elton John tarafından dünya turnesine davet edildiler.

Bunun yanısıra Red Hot Chili Peppers, George Michael and Leona Lewis ile birlikte performanslar sergilediler ve ikinci albümlerini “IN2ITION” Ocak 2013’de çıkardılar. Albümün prodüktörlüğünü, pek çok önemli sanatçının da prodüktörlüğünü üstlenmiş efsanevi yapımcı Bob Ezrin üstlendi. Bu albümde Elton John, Steve Vai, Lang Lang, Naya Rivera and Zucherro gibi önemli isimler konuk sanatçı olarak yer aldılar.

Kendilerini bile hayrete düşüren bu muhteşem performansı tüm dünyayla paylaşmak ister, videoya kaydedip internette yayınlarlar. İşte ne olursa o andan sonra olur. Bu dahi ikili yani 2CELLOS kısa süre içinde milyonlarca hayran kazanır. Sony Masterworks 2CELLOS ile sözleşme yapar ve Elton John’un dünya turnesine katılmaları için onlara davetiye gönderir. Yaptıkları müzik o kadar beğenilir ve ilgi görür ki Jay Leno ile The Tonight Show, The Ellen DeGeneres Show, Lopez Tonight, Stefan Raab ile TV Total gibi dünyada izlenme rekorları kıran TV şovlarına konuk olurlar. Son olarak Red Hot Chili Peppers ile benzersiz bir şova imza atarlar.

Peki ya şimdi? Dahi ikilinin yolu şimdi İstanbul’dan geçiyor. 2CELLOS ilk kez İstanbul’un konuğu olmak için gün sayıyor. “Welcome to the Jungle”, “Hurt”, “Highway to Hell” ve “Viva la Vida” gibi şarkıları bir de onlardan dinleyin.

2Cellos

Tarih: 27 Aralık 2013, 21:00
Yer: Zorlu Center PSM
Biletler: bilet.zorlucenterpsm.com

Sanat tarihçi, editör, kedisever, okur, (arada yazar da : ), dinler, iyi araştırma yapar, daha çok görsel hafızasıyla çalışır. İstanbul'da Sanat'ta; 'Editör'... Bir süredir inzivadan bildiriyor, kimse nerede olduğunu bilmiyor.

Mine Özyurt

Comments are closed.