İlki 1978 yılında düzenlenen İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması başlatıldığı günden bugüne kadar ulusal düzeyde düzenlenmekte ve ülkemizdeki birçok kısa film etkinliğine örnek teşkil etmektedir.

Etkinlik, çoğu dünya çapında önemli eserler vermiş değerli sinemacıların ilk eserlerine gösterim olanağı sunmakla birlikte, o yıllardan bugüne arşivlenen filmler sayesinde ülkemizin en kapsamlı kısa film arşivinin oluşmasına da katkı sağlamaktadır.

İFSAK gelecek dönemlerde de; aynı düşüncelerle ülkemizdeki sinema eseri sahiplerinin, üretimlerini artırmak, bir sanat olarak sinemacılığın gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmak, yeni fikirlere öncü olabilmek amacıyla her yıl İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması‘nı düzenleme kararlılık ve inancıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu yıl ön seçici kurulunu Prof. Dr. Neşe Kars, Yamaç Okur ve Ziya Demirel‘in oluşturduğu ve tek seçiciliğini Ercan Kesal‘ın yapacağı yarışmaya 31 Aralık 2015 tarihine kadar başvurabilirsiniz.

Yarışma Katılım Şartları:

1. Yarışmaya İFSAK Yönetim Kurulu üyeleri katılamazlar.
2. Yarışmada filmler kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel olmak üzere dört kategoride değerlendirilecektir.
3. Süresi 20 dakikayı aşmayan kısa filmler ( kurmaca, canlandırma, deneysel) ve 30 dakikayı aşmayan belgesel filmler, sayı ve konu sınırlaması gözetmeksizin yarışmada yer alabilir.
4. Yarışmaya gönderilen ve ön elemeyi geçen filmlerin; yönetmenlerine haber verilmek koşulu ile ticari amaç gözetmeksizin festival organizasyonu vb. çeşitli gösterimlerde yer alması yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır.
5. Orijinal format fark etmeksizin tertip komitesine, filmin 2 adet (2 farklı dvd olacak şekilde) 1920*1080 Full HD, avi,mpeg, mov uzantılı 3 farklı formattan herhangi birine sahip olmak üzere kopyası gönderilir (maksimum dosya boyutu 1 GB olmalıdır). Yarışmaya katılan yapıtların kopyası İFSAK arşivinde saklanır ve filmler iade edilmez.
6. Filmlerin Türkçe veya Türkçe altyazılı olması gerekmektedir.
7. Filmlerin gösterimi sırasında 3. şahıslardan doğacak telif problemi eser sahibinin sorumluluğundadır.
8. Seçici kurulun yargısı kesindir.
9. Ödül alan yönetmenlere birer başarı plaketi verilir.
10. Ön elemeyi geçen filmler, 2016 yılında düzenlenecek olan 22. İFSAK Kısa Film Festivali’nde izleyici ile buluşacaktır. Ön elemeyi geçen filmler mart ayı içerisinde www.ifsak.org.tr adresinde ilan edilecektir.
11. Yarışmaya 2015 yılında çekilmiş filmler kabul edilecektir.
12. Seçici Kurul başvuru koşullarına uymayan filmleri yarışma dışı bırakma hakkına sahiptir.
13. Yarışmanın ön seçici kurul ve tek seçici üyeleri aşağıdaki isimlerden oluşmaktadır
14. Yarışmaya katılmak için son başvuru tarihi 31 Aralık 2015’tir.

Her kategoride en iyi filmin yönetmenine 500 TL Değerinde İFSAK Seminerlerinden ödül verilecektir.

Detaylı bilgi ve başvuru formu için tıklayınız.

from to
Yarışma

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.