7 Çok Çılgın ‘Game Of Thrones’ Teorisi:

Bu teoriler o kadar çılgınlar ki gerçek olmak zorundalar. Jon Snow, sen çılgınlık hakkında hiçbirşey bilmiyorsun.

 
 

* For the English version, please scroll down 

Game of Thrones” hayranları şu ana kadar Jon Snow’un gerçek soy ağacını anlatan “R + L = J” teorisini duymuşlardır. Birçok hayranı da Tyrion’un aslında bir Lannister olmadığı gibi birçok farklı teoriyi de duymuştur. Bunlar çok sayıda kişinin kabul ettiği teoriler olmasına rağmen ortada dolaşan çok sayıda teorilerden sadece birkaçı. Tabii ki birçok teori hızlı bir şekilde “gerçek olamaz” denilerek kolaylıkla yadsınabilir. Fakat teoriler için söylenebilecek en çılgın şey; bize delice gibi görünen teorilerin aslında çok da mantıklı olduğu.
 

 
Şimdi size bu bağlamda yedi tane kulağa çok çılgınca hatta delice gelecek”Game of Thrones” teorisi sunuyoruz.
&nbnsp;

 
1. Robb Stark hala hayatta

İnanmamız beklenen: Kuzeydeki Kral Kırmızı Düğün’de Frey’ler ve Bolton’lar tarafından ihanete uğramıştı. Ve bu olay hem kendisinin hem de annesinin ölümüyle sonuçlanmış; bu sahneleri izleyen takipçilerin dünya çapında aşırı heyecanına ve kalp çarpıntısına yol açmıştı.

Teori: Robb Stark, Lannister’lara selamlarını iletmek üzere. Stark’ların hayvanların zihinlerine girip onları kontrol edebilme gibi sıradışı bir yetenekleri var. Birçok hayran forumlarında bulunabilen bu teoriye göre, Robb ölmeden önce, kendi kurdunun zihnine girmiş ve kurt öldürüldüğünde de başka bir hayvanın zihnine girmiştir. Aslında, bunun doğru olabileceği yönünde kanıt var. Çılgın Orell ölürken bir kartalın zihnine girmişti.

 
 

2. Jon Snow’un anne ve babasının gerçek kimliği R + L = J
 değil

İnanmamız beklenen: “R + L = J” ye göre; Rhaegar Targaryen ve Lyanna Stark, Jon Snow’un gerçek ebeveynleri. Lyanna’nın ölürken, Eddard’dan Snow’a kendi çocuğu gibi bakıp korumasını istediğine inanılıyor. Ayrıca, Eddard bildiğimiz en onurlu adam. Böyle biri Catelyn’i aldatmış olabilir mi?

Teori: Evet, Eddard Catelyn’i aldattı. George R.R. Martin, hikayede “tamamen iyi” veya “tamamen kötü” bir karakter olduğunu düşünmüyorum demişti. Ama Eddard Stark hariç, değil mi? O tamamen iyi gibi. Ama eğer gerçekten Jon Snow’un babasıysa durum farklı olur tabii. Eğer öyleyse, Snow’un gerçek annesi Leydi Ashara Dayne veya sütannesi Wylla olabilir ki, dizide de ismi geçiyordu.
 
 

3. Jon Snow bir White Walker (Ak Gezen) olacak

İnanmamız beklenen: John Snow, Wall’da (Duvar’da) artık herşeyi yönetiyor. Yeni kliplerde, Snow’un White Walkers’a karşı savaşta Mance Ryder’ı kendi tarafına çekmeye çalışırken görüyoruz. White Walkers’ı hiç sevmediği açıkça görülüyor.

Teori: 
Kitap serisinin adı Bir Buz ve Ateş Şarkısı (A Song of Ice and Fire). Eğer Daenerys ve ejderhaları ateş ise, buz kim? Yukarıda bahsedildiği gibi, Martin karaktarlerinin hiçbirinin tamamen iyi veya tamamen kötü olmadığını söylemişti. Martin’in Ejderhalarla Bir Dans (A Dance with Dragons) romanında geçen bazı olayları düşünürsek, teoriye göre Jon Snow, House Targaryen’a karşı savaşta White Walkers ile işbirliği yapacak.
 
 

4. Jamie ve Cersei aslında Targaryen ailesinden

İnanmamız beklenen: İkiz olan Jamie ve Cersei yıllardır ciddi şekilde rahatsız edici bir aile içi ilişkiyi sürdürüyorlar (ensest) ve babalarının ya bundan hiç haberi ya da bu konuda onayı yok (belki de görmezden geliyor, zira o kadar özenle saklanmaya çalışılmasına rağmen Tyron’un sevgilisi’nden bile haberdar –hatta onunla ilgili ilişkili olan birinin hanedanını ilgilendiren bu kadar ciddi bir konuyu bilmemesi olanaksız) . Bu sakıncalı ilişki, “Demir Taht”ta kesinlikle oturması doğru olmayacak 3 çocuğa yolaçtı.

Teori:
 Çılgın teorilerin bir tanesi de kitap okumalarından geliyor Kral Aerys’ın, Tywin’in evlendiği akşam, Tywin Lannister’ın eşi Joanna ile buluştuğu anlatılıyor.

Ayrıca, Reddit kullanıcısı tuna_HP’nin dikkat çektiği gibi; kitapta, Cersei ve Jaime’nin aslında Tywin olmayabileceğine dair ipuçları var.

Bununla ilgili bir detay da, teyzesinin Jaime’ye söylediği şu sözlerde görülüyor:

“Sen Tywin’in oğlu değilsin. Tyrion, Tywin’in oğlu. Bunu babanın yüzüne söylemiştim bir defasında. Ve benimle 6 ay boyunca konuşmadı. Erkekler o kadar büyük ahmaklar ki… Dünyaya bin yılda bir gelen en sıradışı bir erkek için bile bu durum böyle.”

Bu bilgi ve ensestin Targaryen’ler arasında yaygın olması, birçok kişinin Jaime ve Cersei’in aslında Lannister olmadıklarına inanmasına yol açtı. Eğer bu doğruysa, Cersei’in çocukları aslında krallık üzerinde hak sahibi olabilirler ve Jaime sadece bir kral katili değil, aslında akraba katili de olabilir.
 
 

5. Syrio Forel aslında Jaqen H’ghar

İnanmamız beklenen: Braavos’ların eski liderleri ve şövalyesi Syrio Forel, Arya’nın “dans” (kılıç öğretmeni ancak buna ikili çalışmalar esnasında dans derler) hocası olur ve Eddard Stark’ın tutuklanmasının ardından Arya Stark’ı Lannister’ın korumalarına karşı savunurken ölür. Forel mutlaka ölmüş olmalı çünkü düşmanlarından biri olan Ser Meryn Trant, dizide gayet sağlıklı şekilde görülmeye devam ediyor.

Teori:
 Syrio Forel, aslında Braavos’larda kimliği bilinmeyen yani binbir surat adam –yani görünüşünü değiştirebilen bir suikastçi. Eğer bu doğruysa; Forel’in, Arya için 3 kişiyi öldüren Jaqen H’ghar (Kızıl Tanrı) olması sürpriz olmayacaktır. Bu oldukça akla yakın. Dorkly video’nun ileri sürdüğü gibi, Syrio Forel ve Jaqen H’ghar Braavos üyesi ve ikisi de Arya’ya “çocuk” deyip, ona yardım ediyorlar.

 
 

6. Eddard Stark hala hayatta

İnanmamız beklenen: Eddard Stark ihanetle suçlanıyor. Joffrey merhametli bir kral gibi davranmaya karar verdikten sonra, Stark’ların aile reisi kellesini kaybeder ve izleyiciler koltuklarından fırlarlar. Dünya da buna çıldırır.

Teori:
 O gün hazin ve onursuzca öldürülmüş olan Eddard Stark acaba ölmemiş olabilir mi? Eğer Forel binbir surat (belki de kızıl Tanrı) bilinmeyen adam ise, görünüşünü değiştirip Stark’ın yerine geçmiş olabilir ve ayrıca Stark’ın hayvanların zihnine girebilme yeteneği de var. Peki Ned böyle yapmış olabilir mi?

Buz ve Atesş Forumu’ndaki (A Forum of Ice and Fire) kullanıcılar dizinin kitap serisinde, Eddard’ın hayatta olduğuna dair kanıtlar olduğunu öne sürüyorlar. Bu kanıtlar arasında; Sansa’nın ölümü sonrasında Eddard’ın yüzünü tanıyamamış olması ve Catelyn’in, Eddard’ın kemiklerini tahmin ettiği gibi görünmediğini söylemesi var.
 
 

7. “Hodor”un herşeyi değiştirebilecek gizli bir anlamı var

İnanmamız beklenen: Hodor, Stark’lara sadık olan bir safdildir. Bran’i her yere götüren harika bir dev adamdır ve sadece “Hodor” diyebilmektedir ki bu “Hodor” her anlama gelebilir.

Teori:
 Hodorlarınıza sahip olun. Hodor’un gerçek ismi aslında Walder. Eski kitaplarda Yaşlı Nan “Hodor”un dediği şey olduğunu açıklıyor. Ama ya “Hodor”un göründüğünden daha fazla anlamı varsa? Martin, Hodor’un nasıl olup da “Hodor” dediğini açıklamadı. Hayran forumları, Hodor’un isminin Norse tanrısı Hod’dan ilham alındığını ve karakterin karanlık ve kışla bağlantılı olduğunu, belki de Melisandre’nin Kızıl Tanrısı’nın düşmanı Büyük Other’ın ajanı olabileceğini iddia ediyorlar. Yine bazı hayranlar da, “Hodor” kelimesinin ejderhaları kontrol etmekle bir bağının olabileceğini iddia ediyorlar.

Kış geliyor!!!
Winter is coming!!!

Burada önemli soru şu; seyrettiğimiz bölümler boyunca sadece branın müdahalesi olduğunda önemli birşeyler yapabilen onun dışında basit bir hizmetkar ve bir taşıyıcı gibi görünen bu saf ve temiz yürekli dev, yani HODOR hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?
 
 

Game of Thrones5. Sezon gösterimi 12 Nisan 2015 tarihinde HBO’da başlıyor.
 
 

Kaynak:
© The Huffington Post, Bill Bradly

 
 

ÇEVİRİ:
© Yaman Kocasinan (İstanbul’da Sanat: www.istanbuldasanat.org)

 

 

Click to view in English

 

7 ‘Game Of Thrones’ Theories So Crazy They Have To Be True

 
Warning! This post is dark and full of spoilers!
You know nothing about crazy, Jon Snow.
 
By now most “Game of Thrones” fans have heard about “R + L = J,” a theory about Jon Snow’s true parentage. Many fans are also aware of various other theories, like how Tyrion may not really be a Lannister. These have been widely accepted, but they’re just a few of the many theories out there. Yeah, a lot of theories are easy to dismiss right away. But the craziest thing of all is that some of the wildest actually make a lot of sense.
 


 
Here are seven “Game of Thrones” theories that are so crazy they have to be true:
 
1. Robb Stark is alive

What we’re supposed to believe:

The King in the North was betrayed by the Freys and the Boltons at the Red Wedding, which led to his death, his mom’s death and freakouts across the Internet.

The theory:
 Robb Stark is about to send his regards to the Lannisters. The Starks clearly have an uncanny ability to warg into animals. The theory, which can be found on various fan message boards, states that before Robb’s death he warged into his direwolf, and later into some other kind of animal when the wolf was killed. There’s actually evidence that this is possible, as shown by the wildling Orell, who wargs into an eagle as he dies.
 
2. The true identity of Jon Snow’s parents is not R + L = J


What we’re supposed to believe: 
”R + L = J” argues that Rhaegar Targaryen and Lyanna Stark are Jon Snow’s real parents. It’s believed that it was Lyanna’s dying wish for Eddard to claim Snow as his own to protect him. Plus, Eddard is pretty much the most honorable dude around. Could he really cheat on Catelyn?

The theory: 
Hells yeah he cheated on Catelyn. George R.R. Martin has said he doesn’t think there are characters in the story who are “wholly good or wholly evil.” Well, except for Eddard Stark, right? Unless, of course, he is actually Snow’s father. If so, Snow’s real mother could be Lady Ashara Dayne or even the wet nurse Wylla, who is actually mentioned in the show.
 
3. Jon Snow will become a White Walker

What we’re supposed to believe: 
Jon Snow is pretty much running the show at the Wall at this point. New clips show him seemingly trying to get Mance Rayder on his side in the fight against the White Walkers. The guy just doesn’t like them.
The theory:
 The book series is called A Song of Ice and Fire. If Daenerys and her dragons are the fire, what’s the ice? As noted above, Martin has said his characters aren’t all good or all evil. Considering some events that occur in Martin’s novel A Dance with Dragons, it’s theorized that Snow will join up with the White Walkers in the fight against House Targaryen.
 
4. Jamie and Cersei are Targaryens


What we’re supposed to believe:
 Jamie and Cersei are a couple of twins who have carried on a seriously disturbing incestuous relationship for years, and their father either didn’t know or never acknowledged it. This relationship results in three kids who should clearly not be sitting on the Iron Throne.

The theory: 
In the books, it’s stated that the Mad King Aerys took some liberties with Tywin Lannister’s wife, Joanna, on Tywin’s wedding night. Also, as Reddit user tuna_HP points out, there are hints in the books that seem to support the idea that Cersei and Jaime might not be Tywin’s. This can be seen in a statement said to Jaime by his aunt:
Tyrion is Tywin’s son, not you. I said so once to your father’s face, and he would not speak to me for half a year. Men are such thundering great fools. Even the sort who come along once in a thousand years.
This, along with the fact that incest was a pretty common thing with the Targaryens, has led many to believe that perhaps Jaime and Cersei aren’t Lannisters after all. If that’s true, Cersei’s children might actually have a claim on the kingdom, and Jaime would be a kinslayer, not just a Kingslayer.
 
5. Syrio Forel is Jaqen H’ghar

What we’re supposed to believe:
 Syrio Forel, the former First Sword of Braavos, becomes Arya’s swordfighting “dancing” instructor and dies offscreen while defending her from Lannister guards following Eddard Stark’s arrest. He must be dead, because Ser Meryn Trant, one of his adversaries, continues to appear in the series, and that dude seems fine.

The theory:
 Syrio Forel is actually one of the Faceless Men from Braavos — i.e., an assassin who can change his appearance. If that’s the case, it wouldn’t be much of a stretch to suppose that Forel is also Jaqen H’ghar, the Faceless man who killed three people for Arya. It makes sense. As this Dorkly video points out, both Forel and H’ghar are from Braavos, they both offer Arya their help and they both call her “boy.”
 
6. Eddard Stark is alive


What we’re supposed to believe:
 Eddard Stark is accused of treason. Then, after Joffrey decides to be the gracious king he is, the Stark patriarch loses his head and the world goes nuts.

The theory:
 What if it wasn’t Eddard who was killed that day? If Forel was in fact a Faceless man, he could’ve changed his appearance and taken Stark’s place, and there’s always that whole Stark warging thing. Could Ned do it too?
Users on A Forum of Ice and Fire have marshaled what they claim is evidence from the book series that Eddard is alive, including Sansa not necessarily recognizing his face after his death and Catelyn’s comments about his bones not appearing how she expected. Though if Joffrey did have the real Eddard killed, it offers a good excuse to watch this:
 

7. “Hodor” has a secret meaning that could change everything

What we’re supposed to believe: Hodor is a simpleton who is loyal to the Starks. He’s just this awesome guy who carries Bran around and can only say “Hodor,” which can pretty much mean anything.

The theory:
 Hold on to your Hodors. Hodor’s real name is actually Walder. In the books, Old Nan explains that “Hodor” is just what he says. But what if there’s actually more meaning to it?
Martin hasn’t really revealed how Hodor came to say “Hodor.” Fan forums claim that Hodor’s name was inspired by the Norse god Hod, and that the character has a connection to darkness and winter, perhaps being an agent for the Great Other who is the enemy of Melisandre’s Red God. Others even claim the word could have something to do with controlling dragons.
So what do you think about that, Hodor?

Well said.
 
The fifth season of “Game of Thrones” premieres Sunday, April 12, on HBO.
 
 

Sources:
© Huffington Post, Bill Bradley

Ortaokul ve lise eğitimini Robert College'de dereceyle tamamladı. Purdue University (Indiana, ABD) İnşaat Mühendisliği Bölümü'nü birincilikle ve rektör özel ödülü alarak bitirdi. University of California at Berkeley (ABD) MBA (İş İdaresi Yüksek Lisans) programını ilk on öğrenci arasında bitirdi. Uzun yıllar yurtiçi ve yurtdışında danışmanlık yaptı. Şiir ve hikaye yazmaya, resim yapmaya ortaokul ve lise yıllarında başladı. Daha sonra felsefe, psikoloji, Antik Yunan ve Roma medeniyetleriyle ilgilenmeye başladı. Halen yaşam, kişisel gelişim, farkındalık, felsefe, psikoloji, sanat, resim ve müzik konularında yazmaya devam etmektedir. İzmir, Ege ve deniz aşığı olan Yaman Kocasinan, aynı zamanda amatör denizcidir. “İzmir'de Sanat” ve “İstanbul'da Sanat” sitelerinin kurucularından olup, yönetim ve editoriyal takımlarında yeralmaktadır.

Yaman Kocasinan

Comments are closed.