Sanatçılar, Kültür Sanat-Sen, Oyuncular Sendikası, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Birleşik Haziran Hareketi Beyoğlu, TMMOB Mimarlar Odası gibi bir dizi kurumun çağrısıyla 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde Çağlayan Adliyesi önünde olacak. Sanatçılar Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yıkımına karşı suç duyurusunda bulunacak.

AKM’deyiz İnisiyatifi adına yapılan açıklamada, AKM’nin kültürel, tarihi ve toplumsal bellek açısından taşıdığı değere ilişkin şunlar söylendi:

AKM’nin, Türkiye’nin 1970’li yıllarda, kültürel etkinliklerin en yoğun olduğu kentinde, toplumun kültürel gereksinimlerinin karşılanması için tasarlanan bir yapı olması, bir tasarım anlayışını yansıtması, dönemin yapım teknolojilerine sahip olması, özetle toplumun kültürel yaşamını mekâna yansıtması nedeniyle Belge Değeri vardır.

AKM’nin, fiziki olarak İstanbul kentinin belleğinin bir parçası olarak Kimlik Değeri vardır. Ayrıca sadece İstanbul kenti sakinlerinin değil, tüm ülke insanlarının belleğinde olan, kullanılan ve bilinen bir yapıdır.

AKM, yapıldığı dönemin tasarım, mimari ve teknoloji anlayışını yansıtması, yalınlığı ve işlevselliği açısından Mimari Değere sahiptir.

AKM, günümüze yakın bir süreçte tasarlanmış ve inşa edilmiş olmasına rağmen, bir Kültür Varlığı niteliğine sahiptir.

– AKM’nin, İstanbul’un ve Türkiye’nin en önemli meydanı olan Taksim Meydanı’nın ayrılmaz bir parçası olması nedeniyle Türkiye’nin uzak ve yakın tarihli bir çok toplumsal ve siyasal olayla ilişkisi nedeniyle bir Simge ve Bellek Değeri vardır.

AKM’nin Özgünlük Değeri vardır.

Basın açıklaması yarın sabah saat 10.30’da Çağlayan Adliyesi önünde gerçekleştirilecek.

Buluşmalar
çağlayan Adliyesi Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.