7.3 Güzel

Sahne Özeti

Share this on WhatsApp Perihan Mağden‘in 2010’da yayınlanan romanı Ali ile Ramazan, 1990’larda İstanbul’da yaşanan bir üçüncü sayfa hikâyesini konu alıyor. oman, Ali ile Ramazan adlı iki gencin birbirlerine olan aşklarını ve yaşadıkları acıları, toplumsal gerçekleri anlatıyor. Romandan yola çıkarak kurgulanan oyun ise sadece Ali ve Ramazan’ı değil, günümüz toplumunun dışladığı insanların hikâyelerini de sahneye taşıyor. Seyirciler, bir yandan Ali ile Ramazan’ın 80’ler ve 90’ların zorlu günlerindeki hayatını izlerken diğer yandan günümüz toplumuna kendilerini kabul ettirmeye çalışanların gerçeklerine de tanıklık edecekler. Oyun, izleyicileri hayal güçlerini kullanarak yaşadıkları dünyayı farklı bir biçimde görmeye çağırıyor. Ali ile Ramazan’ın hikâyesi hem teatral, hem de toplumsal anlamda ayrı bir sorumluluk getirdiğinden bu gerçek hikâyeyle günümüzde LGBT bireylerin karşılaştıkları sorunları bir kez daha gündeme getirme fırsatı veriyor. Uyarlayan: Onur Karaoğlu, İbrahim Halaçoğlu Yöneten: Onur Karaoğlu Yapım: Studio 4 İstanbul Oyuncular: Fatih Gençkal, Nadir Sönmez, Gülen Karaman, İbrahim Halaçoğlu, Metin Göksel Işık Tasarım: Arek Nişanyan, Utku Kara Dekor Tasarım: Öykü Akarca Kostüm Tasarım: Deniz Çağrı Bilgili Mekan Tasarım: Doruk Çiftçi Müzik Tasarım: Recep Gül Ses Tasarım:…

7.3 Güzel

more
 • Tiyatro

  7
 • Yakında

  7.5
 • Manşet

  7
 • Güncel

  7.5

[caption id="attachment_1053" align="alignleft" width="161"]Ali ile Ramazan Ali İle Ramazan-Studio 4 İstanbul[/caption]

 

Perihan Mağden'in 2010'da yayınlanan romanı Ali ile Ramazan, 1990'larda İstanbul'da yaşanan bir üçüncü sayfa hikâyesini konu alıyor.

[dropcap]R[/dropcap]oman, Ali ile Ramazan adlı iki gencin birbirlerine olan aşklarını ve yaşadıkları acıları, toplumsal gerçekleri anlatıyor. Romandan yola çıkarak kurgulanan oyun ise sadece Ali ve Ramazan'ı değil, günümüz toplumunun dışladığı insanların hikâyelerini de sahneye taşıyor. Seyirciler, bir yandan Ali ile Ramazan'ın 80'ler ve 90'ların zorlu günlerindeki hayatını izlerken diğer yandan günümüz toplumuna kendilerini kabul ettirmeye çalışanların gerçeklerine de tanıklık edecekler.

Oyun, izleyicileri hayal güçlerini kullanarak yaşadıkları dünyayı farklı bir biçimde görmeye çağırıyor. Ali ile Ramazan’ın hikâyesi hem teatral, hem de toplumsal anlamda ayrı bir sorumluluk getirdiğinden bu gerçek hikâyeyle günümüzde LGBT bireylerin karşılaştıkları sorunları bir kez daha gündeme getirme fırsatı veriyor.”

 

7.3

Perihan Mağden‘in 2010’da yayınlanan romanı Ali ile Ramazan, 1990’larda İstanbul’da yaşanan bir üçüncü sayfa hikâyesini konu alıyor.


Roman, Ali ile Ramazan adlı iki gencin birbirlerine olan aşklarını ve yaşadıkları acıları, toplumsal gerçekleri anlatıyor. Romandan yola çıkarak kurgulanan oyun ise sadece Ali ve Ramazan’ı değil, günümüz toplumunun dışladığı insanların hikâyelerini de sahneye taşıyor. Seyirciler, bir yandan Ali ile Ramazan’ın 80’ler ve 90’ların zorlu günlerindeki hayatını izlerken diğer yandan günümüz toplumuna kendilerini kabul ettirmeye çalışanların gerçeklerine de tanıklık edecekler.

Oyun, izleyicileri hayal güçlerini kullanarak yaşadıkları dünyayı farklı bir biçimde görmeye çağırıyor. Ali ile Ramazan’ın hikâyesi hem teatral, hem de toplumsal anlamda ayrı bir sorumluluk getirdiğinden bu gerçek hikâyeyle günümüzde LGBT bireylerin karşılaştıkları sorunları bir kez daha gündeme getirme fırsatı veriyor.

Uyarlayan: Onur Karaoğlu, İbrahim Halaçoğlu
Yöneten: Onur Karaoğlu
Yapım: Studio 4 İstanbul
Oyuncular: Fatih Gençkal, Nadir Sönmez, Gülen Karaman, İbrahim Halaçoğlu, Metin Göksel
Işık Tasarım: Arek Nişanyan, Utku Kara
Dekor Tasarım: Öykü Akarca
Kostüm Tasarım: Deniz Çağrı Bilgili
Mekan Tasarım: Doruk Çiftçi
Müzik Tasarım: Recep Gül
Ses Tasarım: Özgür Kuşakoğlu
Video Tasarım: Burak Çevik
Video Uygulama: Ali Umut Ergin
Sahne Amiri: Utku Kara
Reji Asistanı: Alper Turan

Topluluk Hakkında:

Studio 4 Istanbul, 2002 yılından bu yana tiyatro ve sinema alanlarında çeşitli disiplinlerden sanatçılarla özgün çalışmalar gerçekleştiriyor. Tiyatroyu seyircinin önünde, seyirci ile birlikte yeni bir dünya inşa etme eylemi olarak yapıbozumcu bir yöntemle ele alan topluluğun ödüllü kısa film ve tiyatro çalışmaları aralarında ABD, Fransa, Kanada, Brezilya, Rusya ve Japonya’nın da bulunduğu yirmiyi aşkın ülkede sergilendi. Topluluk İstanbul’da son olarak farklı söylemi ve teatral yapısı ile öne çıkan Atış Serbest (2010) ve müzikal performans Bugün Aşık Olucam (2012) adli oyunları gerçekleştirdi.

 Program

TARİH YER BİLET
17 Mart 20:30 Bo Sahne
biletix_k
24 Mart 20:30 Bo Sahne biletix_k

 

İlgili Bağlantılar: Studio4 İstanbul Websitesi, Studio 4 İstanbul Twitter, Studio 4 İstanbul Facebook

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.