Yanlış okumadınız!  Avustralya gerçekten de 2015 Eurovision Şarkı Yarışması’na davet edildi!

İlk başta yaşanan büyük şaşkınlık ve sonrasında gelen eleştiri bombardımanı artık yerini bu yıl yarışmada Avustralya’yı kimin temsil edeceğine bırakmış durumda.Bilindiği üzere, Türkiye bu yıl Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmıyor.  Ancak, Avrupa’ya çok uzak bir ülke, Avustralya bu yıl yarışmaya ilk kez ve özel davetle katılıyor.

Avrupa’da yeralmayan ülkeleri de yarışmaya dahil ederek Eurovision Şarkı Yarışması’nı global bir yarışma haline getirme projesi tüm hızıyla sürüyor. Bu stratejik plan doğrultusunda 2015 Mayıs ayı’nda Viyana’da Wiener Stadthalle‘de yapılacak yarışmaya son davet edilen ülke Avustralya oldu.

Yanlış duymadınız!  Men at Work, Midnight Oil, Olivia Newton-John, Kylie Minogue, Nicole Kidman, Cate Blanchett, Naomi Watts, Mel Gibson, Simon Baker, Bryan Brown, Paul Hogan gibi ünlülerin ülkesi Avustralya bu yıl Eurovision Şarkı Yarışması’nda yarışacak.

Geçen yılki yarışmada oldukça önemli bir ara gösterisi sunan Avustralya, bu yıl Eurovision Şarkı Yarışması’nda yarışacak. Yarışma 19, 21 ve 23 Mayıs tarihlerinde Viyana’da yapılacak.

Avustralya’nın yarışmaya katılımı bir defaya mahsus olacak şekilde planlandı. Yarışmayı düzenleyen yayın kuruluşları Avustralya’nın katılımının birçok sebebe dayandığını açıkladılar.

Eurovision Şarkı Yarışması bu yıl 60. yılını kutlayacak. Bu büyük yıldönümüne özel bir boyut kazandırmak isteniyor.  Bu yılın temasının adı “Köprüler Kurmak” ve yarışmanın organizatörleri EBU (European Broadcasting Union/Avrupa Yayın Birliği) ve ORF (Österreichischer Rundfunk / Avusturya Ulusal Yayın Kurumu) bu doğrultuda, Avustralya’yı 2015 Eurovision Şarkı Yarışması’nda finalde yarışması için davet etti.  Bu katılımla birlikte bu yıl Viyana’da tam 40 ülke yarışacak.

Avrupa kıtası dışında bir ülkenin yarışmaya dahil edilmesini adımı cesur ve heyecan verici bir adım olarak tanımlayan organizatörler, şarkı yarışmasının 60. yılında Avustralya’nın yarışmada yeralacağını açıkladılar.

Eurovision Şarkı Yarışması, 30 yıldan fazla bir süredir Avustralya’da SBS tarafından yayınlanıyor ve ülke çapında büyük ve sadık bir kitle tarafından sevilerek izleniyor.

Avustralya hem yarı finalde hem de finalde oy verme hakkına sahip olacak. Profesyonel Avustralya jürisi yanında, Avustralyalılar’ın da tele oylama yoluyla %50 oy verebilmesi olanağı üzerinde halen çalışılıyor.

Avustralya’nın yarışmacısı henüz belirlenmedi. Ancak hangi Avustralyalı sanatçının seçileceği konusunda bahislere bile girildiği gelen haberler arasında. Yarışmacı seçimi konusunda şu sıralar Avustralya’da hatırı sayılır bir heyecan yaşanıyor. Olası sanatçılar arasında Kylie Minogue ve Midnight Oil grubunun adı da geçiyor. Avustralyalılar’ın yarışmada kendilerini kimin temsil edeceğine karar vermesi için 16 Mart’a kadar zamanları var.

Avustralya, başka bir elemeye katılmayacak ve öncelikli bir statüde direkt olarak finalde yarışacak. Avustralya diğer ülkeler gibi oy verebilecek, diğer ülkeler de Avustralya’ya oy verebilecek.

Avustralya’ya tanınan bu katılım hakkının aslında bir kerelik bir hak. Eğer Mayıs ayında Viyana’daki yarışmayı Avustralya kazanırsa, 2016 yılındaki yarışma Avustralya’da düzenlenmeyecek. Ancak bu durumda, Avustralya bir Avrupa şehrinde yarışmayı EBU ile ortak olarak düzenleyebilecek. Ayrıca, bu durumda, Avustralya’ya bir kez daha yarışmaya katılma hakkı da verilecek.

Eurovision Şarkı Yarışması’nın ileride diğer Avrupa kıtası dışındaki ülkeleri de kapsayıp kapsamayacağı henüz net değil. Çünkü 60 yılda artık bir Avrupa geleneği haline gelmiş yarışmanın, yaşadığımız çağa paralel heyecan ve sürprizlerle dolu olması isteniliyor. Bu nedenle, gelecekte neler olacağı konusunda bu nedenle şu an için net birşey söylenemediği ifade ediliyor.

Avustralya’yı temsil edecek yarışmacının nasıl seçileceği Avustralya yayın kuruluşu SBS’nin tercihine bağlı. Diğer ülkeler için olduğu gibi, Avustralya’nın da 16 Mart tarihine kadar yarışmacısını belirleyip bunu EBU’ya bildirmesi gerekiyor.

Kaynak: eurovision.tv

Click to view in English

Australia to Compete in the 2015 Eurovision Song Contest

This year, the Eurovision Song Contest celebrates its 60th anniversary.  To give the anniversary celebrations an extra dimension and to walk the talk on this year’s theme Building Bridges, the EBU and host broadcaster ORF invited Australia to compete in the Grand Final of the 2015 Eurovision Song Contest. This brings the total amount of represented countries to 40.

The contest’s governing body, the Reference Group, and the EBU’s Television Committee accepted the proposal.  “It’s a daring and at the same time incredibly exciting move. It is our way of saying; let’s celebrate this party together!” says Jon Ola Sand, Executive Supervisor of the contest on behalf of the EBU.

Michael Ebeid, Managing Director of broadcaster SBS, says: “We are very excited to have secured this historic opportunity for Australia to be represented on the world’s biggest stage at the 60th anniversary of the Eurovision Song Contest and are honoured that the European Broadcasting Union has supported us to achieve this ambition. SBS has been broadcasting Eurovision for over 30 years and we have seen how Australians’ love of the song contest has grown during those years.”

ORF Director General Dr. Alexander Wrabetz says: “The song contest has developed in its history to become the biggest TV entertainment event in the world. With the participation of Australia, together with our partners at the EBU and SBS, we have succeeded to lift it to a new global level and to build another bridge for the 60th anniversary. A bridge that spans the globe, starting from the heart of Europe.”

Australia will be allowed to vote in both Semi-Finals, as well as the Grand Final. Along a professional jury, possibilities are currently being explored to allow the public to have a 50 percent stake in the Australian vote via televoting.

Q&A

What does this mean?

Broadcaster SBS, which has a long tradition of airing the Eurovision Song Contest in Australia, will send a contestant to Vienna, where the 2015 contest will take place. Their contestant, who is yet to be chosen, will participate directly in the Grand Final under exactly the same conditions as all other participants.

Can Australia vote? And can we vote for Australia?

Despite the time difference – it’s early Sunday morning in Australia while Europe watches the Eurovision Song Contest on Saturday evening – the EBU’s international voting partner Digame is exploring possibilities to allow the Australian public to vote in both Semi-Finals and in the Grand Final. Viewers in all other 39 participating countries also have the possibility to vote for the Australian contestant. As usual, no one can vote for his or her own country.

Why does Australia take part directly in the Grand Final, and not in one of the two Semi-Finals?

To not reduce the chances of the current Semi-Final participants to make it to the Grand Final and because of the one-off nature of Australia’s participation, it was decided to add the country to the Grand Final, bringing the total amount of participants to 27, along with 10 qualifiers from each Semi-Final, host country Austria, and the so-called Big Five (France, Germany, Italy, Spain and the United Kingdom).

What if Australia wins? Would the contest take place down under?

No. In case Australia wins, SBS will co-host the Eurovision Song Contest in a European city, together with an EBU Member Broadcaster. Their participation is intended as a one-off, but in case of a victory, Australia will be allowed send a participant to the Eurovision Song Contest next year.

Could Australia or other countries outside of Europe take part in the Eurovision Song Contest in the future?

Australia’s Eurovision Song Contest participation is a one-off initiative. But throughout its 60 years of development, new elements have been introduced to keep the Eurovision Song Contest exciting, surprising and relevant to the spirit of time. Who knows what the future will bring, as excitement about this European tradition spreads to other countries around the world?

How and when will Australia choose its participant?

It is up to broadcaster SBS in Australia to decide how they wish to select their entry for Vienna. They will have to do so – like all other participating broadcasters – before the 16th of March, when all entries have to be submitted to the EBU.

Why Australia, and not other countries?

Australia has a long tradition of broadcasting the Eurovision Song Contest and a loyal fan base watching the event every year. Broadcaster SBS from Australia is also an Associate Member of the EBU.

Source: eurovision.tv

MÜZİK Müzik Haberleri
Wiener Stadthalle, Viyana Map

Ortaokul ve lise eğitimini Robert College'de dereceyle tamamladı. Purdue University (Indiana, ABD) İnşaat Mühendisliği Bölümü'nü birincilikle ve rektör özel ödülü alarak bitirdi. University of California at Berkeley (ABD) MBA (İş İdaresi Yüksek Lisans) programını ilk on öğrenci arasında bitirdi. Uzun yıllar yurtiçi ve yurtdışında danışmanlık yaptı. Şiir ve hikaye yazmaya, resim yapmaya ortaokul ve lise yıllarında başladı. Daha sonra felsefe, psikoloji, Antik Yunan ve Roma medeniyetleriyle ilgilenmeye başladı. Halen yaşam, kişisel gelişim, farkındalık, felsefe, psikoloji, sanat, resim ve müzik konularında yazmaya devam etmektedir. İzmir, Ege ve deniz aşığı olan Yaman Kocasinan, aynı zamanda amatör denizcidir. “İzmir'de Sanat” ve “İstanbul'da Sanat” sitelerinin kurucularından olup, yönetim ve editoriyal takımlarında yeralmaktadır.

Yaman Kocasinan

Comments are closed.