Şunu demek istiyorum: Bizim de sanatçılar olduğumuzu göz önüne almanız gerekir, alçakgönüllü sanatçılar… Sizin gibi değiller, orası açık, ama ne de olsa sanatçılar…İspanya İç Savaşı sırasında cephedeki Cumhuriyetçileri eğlendiren ve üç kişiden oluşan gezici bir oyuncu kumpanyası bir sabah yanlışlıkla kendilerini Franco yanlısı isyancı milliyetçi güçlerin tam ortasında bulurlar. İç savaş bütün acımasızlığı ile devam ederken diğer esirlerle birlikte esir kampı olarak kullanılan bir yere kapatılırlar. Karı koca oyuncular Carmela, ve Paulino ile dilsiz yardımcıları Gustavete kurşuna dizilme korkusuyla beklerlerken tiyatroya âşık bir İtalyan Faşist komutan onlardan bu kez kendi askerleri için bir gösteri düzenlemelerini ister. Gösteriye Uluslararası Tugaylar’a mensup Polonya’lı askerler de katılacaktır.

İspanya’nın özgürlüğü için çok uzaklardan gelmiş bu yabancı askerlerin gösteri sonrası kurşuna dizilmeleri söz konusudur. Bunları bilen üçlü, ölüm korkusuyla gururlarını ve inançlarını susturarak gerekli hazırlıklara, provalara başlarlar. Paulino’nun kurtulma umuduyla gösterdiği yaltaklanmalara, Carmela tüm gayretine karşın uyum göstermeyi başaramaz ve her şey kontrolden çıkmaya başlar… Sinisterra, ilerleyen zaman ve değişen mekanlara rağmen hiç durmadan ilerleyen militarizm treninin karşısında sanatçının durması gereken noktayı günümüzde yeniden tartıştırmaktadır.
Seyr-î Mesel Tiyatrosu‘nun yeni oyunu Ay Carmela! (Kürtçe) sezon boyunca Seyr-î Mesel Sahnesinde seyirciyle buluşuyor.

Bu iki perdeden ve oluşan ve 90 dakikalık oyunda Türkçe üst yazı kullanılmaktadır.

Yazar: José Sanchis Sinisterra
Çeviri: A.Rahman Çelik
Yönetmen: Nurten Demirbaş
Oyuncular: Güler İnce- İbrahim Turgay
Müzik Düzenleme: Merdan Zirav
Dans Koreografi: Nesrin Ekici
Dekor Tasarım: İsmail Demirel
Dekor Uygulama: Dilek Eniş
Kostüm: Derya Uygurlar
Işık Tasarım: Nihat Çapar
Işık & Teknik Uygulama: Alişan Önlü – Sinan Serdaroğlu
Afiş Çizim: Serpil Odabaşı
Afiş: A.Rahman Çelik

Ay Carmela Bilet-Gişe-Gösterim

14 Mayıs 2015, 20:30 (Seyr-î Mesel Sanat Atölyesi, Beyoğlu)

Biletlerinizi Satın Almak İçin Tıklayınız!

TİYATRO
Seyr-î Mesel Tiyatrosu, Beyoğlu Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.