Ömrüne Sığmayan Adam: Aziz Nesin 1915-2015 sergisi yoğun ilgi ve talep üzerine 2 Ağustos Pazar akşamına kadar uzatıldı. Sergi 17, 18 ve 19 Temmuz tarihlerinin bayram tatili olmasından dolayı, anılan tarihler hariç 2 Ağustos Pazar gününe kadar gezilip görülebilecek.

Doğumunun 100. yılında Aziz Nesin’i edebiyatı, mizahı, hayat görüşü, politik duruşu ve geleceğe bıraktıkları açısından daha yakından tanımak ve değerlendirmek amacıyla düzenlenen sergi, Aziz Nesin’in yazılı ve görsel arşivine geniş yer ayırmakta. Nesin Vakfı tarafından organize edilen serginin birincil amacı, günümüz Türkiye’sinde Aziz Nesin’i kendisine yüklenen değil; oluşturduğu ve yaşattığı değerlerle tanımak ve tanıtmak.

Ömrüne Sığmayan Adam sergisi, Aziz Nesin’i anlatmanın yanı sıra; onun tanıklık ettiği tarihi sözlü, görsel ve yazılı belgelerle izleyiciye aktarmayı ve çeşitli tartışma platformları açmayı hedefliyor. 6-7 Eylül olayları, Sivas katliamı gibi Türkiye’nin yakın tarihinde iz bırakan olaylara, Türkiye’de sanat, edebiyat ve politika alanına Aziz Nesin’in gözünden bakma, Aziz Nesin’i bilindik klişelerin ötesinde tanıma olanağı sunuyor. Aziz Nesin’in yaşamı süresince ortaya çıkardıklarının yanı sıra, ömrüne sığdıramadığı işleri de sunuluyor. Sergide Fatih Pınar ve Burcu Kolbay tarafından hazırlanan, Nesin Vakfı öğrencileri ve çalışanlarıyla yapılan video-röportajları temel alan Aziz Nesin Yaşıyor belgeseli ile Nesin Vakfı fotoğrafları da yer alıyor.

Sergi içeriği, Nesin Vakfı arşivinde korunan çeşitli kaynaklardan derlenen belge ve yayınlardan, Aziz Nesin’in güncelerinden, mektuplarından, notlarından, yayımlanmış ve yayımlanmamış eserlerinden, onun üzerine yapılan yazı-çizilerden, fotoğraf, karikatür, afiş ve benzeri çeşitli görsel malzemelerden, biriktirdiği, kullandığı objelerden ve metinlerden oluşmaktadır. Tüm bu belgeler çerçevesinde, Aziz Nesin’in kendi anlatımı üzerinden bir tarih okuması kurgulanmaktadır.

Küratörlüğünü Işın Önol‘un yaptığı serginin eski Türkçeden çeviri ve arşiv seçkisini metin editörleri Salih Bora ve Esin Pervane yapmış. Kronolojik görsel tasarım Onur Kanyılmaz‘a, sergileme üniteleri tasarımı Berk Asal ve Can Onart‘a, serginin kitap tasarımı ise Murat Kaspar‘a ait. Sergileme ünitelerinin uygulaması ise Nesin Vakfı öğrencileri ve mezunlarına ait.

Click to view in English

A Life Overflowing: Aziz Nesin 1915-2015 exhibition is extended until 2 August due to popular demand. (Closed on 17, 18 and 19 July for religious holiday)

Commemorating his 100th birthday, this exhibition brings together the written and visual material from Aziz Nesin’s vast archive, in order to know more about this extremely prolific figure in terms of his literature, humour, view of life, political attitude and what he left for the future. The exhibition organized by Nesin Foundation aims to introduce Aziz Nesin through certain values he established and perpetuated.

Besides depicting Aziz Nesin, “A Life Overflowing” aims to relay the history he witnessed to the viewers through diverse forms of documents and open up a space for discussion. It provides an opportunity to look back at recent history of Turkey, to specific events such as the Istanbul pogrom of 6/7 September 1955, Sivas massacre of 1993. The project documents his lifetime achievements as well as the work which overflowed his existence. The photographs of Nesin Foundation and the documentary “Aziz Nesin is Alive” in the exhibition are produced by Burcu Kolbay and Fatih Pınar. The documentary is based on video interviews with students and employees of the foundation.

Majority of the exhibited material is composed of documents and publications compiled from Nesin Foundation’s archive; Aziz Nesin’s diaries, letters, notes, published and unpublished texts, writings and drawings about him, photographs, cartoons, posters as well as objects and texts which were collected and used by Nesin himself. Within the framework of such diverse material and along with Aziz Nesin’s own narration a historical reading is constructed.

Curator: Işın Önol
Text editors, transliteration from Ottoman script, and archive selection: Salih Bora, Esin Pervane
Graphic design of the chronology: Onur Kanyılmaz
Display units design, exhibition design support: Berk Asal, Can Onart
Display units production: Nesin Foundation students and graduates
Exhibition book design: Murat Kaspar

from to
Sergi
Depo, Beyoğlu Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.