Kadınlar tarafından çıkarılan ilk ve tek mizah dergisi Bayan Yanı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü özel sayısı için en geniş kadro ile raflarda.Derginin sabit kadrosu Ramize Erer, Gülay Batur, Feyhan Güver, eski gazeteci ve CHP Milletvekili Melda Onur, İpek Özsüslü, Raziye İçoğlu, Ezgi Aksoy, Elif Nurşad, Betül Yılmaz, Katina Karanikola, Zehra Ömeroğlu, Sıdıka, Duygu Yavuz, Ayça Çalkoparan ve Funda Mentaloğlu; Emekçi Kadınlar Günü için yazıp çizdiler.

Bayan Yanı, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Gezi Annelerini unutmadı. Gülsüm Elvan’la, Fadime Ayvalıtaş’la, Medeni Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım’la, Sayfi Sarısülük’le, Hatice Cömert’le ve Emel Korkmaz’la konuştu. Gülsüm Elvan‘ın “çocuklarımızı öldürüp öldürüp arkadan Fatiha okuyorlar”; Fahriye Yıldırım‘ın “her gün bir Medeni ölüyor”; Hatice Cömert‘in “Pazartesi günlerini hiç sevmem, o gün oğlum katledildi” diye başlayan röportajlarının devamı Bayan Yanı’nda.

Bayan Yanı Tarsus, Mersin’e uzandı ve Özgecan Aslan cinayetinin izini sürdü. Tarsus sokaklarında halkla, öğrencilerle ve minibüs şoförleriyle görüştü; olayın ayrıntılarını tanıklara ve zanlıların komşularına sordu.

Ayrıca Buket Uzuner “kadın kadının kurduysa erkek erkeğin kuzusu mu olur?” diye sorarken Adalet Ağaoğlu, “kapitalizmin bile kendine göre bir hukuku vardır, biz de o bile yok” diyerek irdeledi ülkedeki hukuk sistemini. Sedef Ecer, “dişi ve erkek sırtlanlar, dişi ve erkek ceylanlar”ı kaleme aldı. Şafak Pavey, “yakılmış, boğulmuş, kurşunlanmış kadınlara haklarını anlatmak”tan söz ederken; Banu Güven, “bence isyan olmalı” diyerek isyan hakkından bahsetti. Leyla Gediz, “lohusa”yı anlattı. Defne Koryürek ise “Refikam, güzel kızım, nasıl da çabuk geçti zaman” diyerek başladı söze. Bayan Yanı’nın İmroz’dan bildiren yazarı Katina Karanikola “Che-pras” adlı yazısında Yunanistan’ın genç sosyalist lideri Çipras’ı anlatıtı.

Christine Van De Putte, “hayatta konfor dışında her şey vardır” derken; Jale Sancak, “korkuyla yaşamak” nedir onu anlattı. Genç Fransız yazar Juliette Joste, “kadınların hikayelerini anlatacağız” dedi. Ayrıca Leyla Alaton, Yasemin Yalçın, Meryem Göktepe, İrem Afşin, Hülya Gülbahar, Maya Arakon, Janset Karavin, Şengül Hablemitoğlu ve Eren Keskin de birbirinden özel yazılarıyla Bayan Yanı 8 Mart Özel sayısında yer aldılar.

Bayan Yanı Kapak

Bayan Yanı Kapak

Kaynak: OdaTV

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.