Galeri G-art, 7-28 Ekim tarihleri arasında İstanbul Bienali’ne paralel olarak, sanatçı Aylin Yavuz küratörlüğünde Berlin ve İstanbul arasında bir sanatçı birliği olan Berlin-İstanbul Quartier sanatçılarından oluşan bir grup sergisine ev sahipliği yapıyor.

Berlin Istanbul Quartier, kendisini her şeyden önce tüm Avrupa çapında bağlantıda olan sanatçılar için farklı galerilerde ve sanat mekanlarında seçme sergiler düzenleyen bir sanal galeri olarak görmektedir. Odak konular globalleşme, sınır ve göçtür. Bu birlik büyüyerek, ulusal sınırları yok sayarak çeşitliliği öne çıkarmayı hedeflemektedir. Bu çeşitlilik dijital ve analog formlarda kendilerini gösterir. Giderek artan sanatsal esneklik ve küreselleşme sürecine rağmen bir hareketin kültürel perspektifi sınırların etkisi altındadır. İşte bu nedenle bahsedilen esnetme sürecine büyük ihtiyaç vardır.

Kalıplaşmış yapılarına rağmen, Berlin ve İstanbul gerçekte bir çok yönden birbirlerine bağlı ve benzerdir. Almanya’daki Türk ve Türkiye’deki Alman nüfusu, her iki şehirde de gelişen aleternatif sanat sahneleri ile Londra, Paris ve New York gibi geleneksel sanat merkezlerine meydan okuyor. Bunların hepsi Berlin ve İstanbul’u aynı düzlemde akraba yapıyor. Berlin-İstanbul Quartier ise bu bağlantının sanatsal platformda yer bulduğu, ulusların sınırları arasında var olan sanal bir galeri.

Sergiye katılan sanatçılar Franziska Klotz, Michael Wutz, Enrico Bertelli, Göksu Gül, Becker Schmitz, Victoria Ikonen, Daniela Citi, ülkeler arası sınırların anlamını irdeliyor ve sergiliyor.
Polifonik diyalog sayesinde, çağdaş sanatın sınırlandırılmamış olanaklarıyla Berlin-İstanbul Quartier bahsedilen esnetme sürecine büyük bir katkı sağlıyor.

Sergi, 28 Ekim tarihine kadar, Pazar ve Pazartesi dışında her gün 11:00-19:00 saatleri arasında gezilebilir.

Küratör: Aylin Yavuz
Sanatçılar: Franziska Klotz, Michael Wutz, Enrico Bertelli,Göksu Gül,Becker Schmitz,Victoria Ikonen,Daniela Citi
Tarih: 7-28 Ekim 2015

from to
Sergi
Galeri G-Art, Beyoğlu Map

Yazar değil de bir anlatıcı olduğuna inanıyor. Sıradan bir sanatsever, İzmir düşkünü ancak İstanbul rahatsızı. İzmir'de Sanat ve İstanbul'da Sanat Kurucu ekibinden. Danışman ve bilgisayar programcısı. İyi bir okuyucu, güzel yazı sevdalısı. Muhtelif edebiyat düzlemlerindeki paydalardan bir tanesi.

Mert Ataol

Comments are closed.