Türk sanat ve edebiyat tarihine bıraktığı derin izlerle bugüne ulaşan Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Çağdaşlarından Mektuplar, Biz Mektup Yazardık sergisi İş Sanat Kibele Galerisi’nde.Sadece ressam ve şair olarak değil; mozaik, seramik, vitray ve yazma sanatçısı, heykeltıraş, öğretmen ve yazar kimlikleriyle de sanatımıza kalıcı eserler bırakan Bedri Rahmi’nin 1930’lardan 1974’e kadar, dönemin önde gelen sanatçı, yazar, şair, siyasetçi ve işadamlarıyla yazışmalarını içeren mektuplar sanat, edebiyat ve akademik tarihimize ışık tutarken, sanatçılar arasındaki kuvvetli bağı da gözler önüne seriyor.

Sergi sanat ve kültür tarihimizde eşine az rastlanır bir olay yaratmayı vaat ederken mektup ve zarflardan oluşan bu değerli koleksiyon ilk kez gün ışığına çıkıyor. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun, Mari Gerekmezyan’ dan Nâzım Hikmet’e, Ahmet Hamdi Tanpınar’dan Fikret Muallâ’ya, Âşık Veysel’den Adalet Cimcoz’a, Orhan Veli’den Necip Fazıl’a ve İbrahim Çallı, Andra Lhoté, Fahrünisa Zeid, Abidin Dino, Reşat Nuri Güntekin, Cemal Tollu, Nurullah Berk, Arif Kaptan ile daha pek çok isimle sürdürdüğü yazışmalar meraklıları için 5 Mayıs – 20 Haziran 2015 tarihleri arasında İş Sanat Kibele Galerisi’nde sergilenecek.

Kibele Sanat Galerisi
İş Kuleleri
Tel: (212) 316 15 80

Sergi, pazar ve pazartesi günleri hariç her gün 10.00-19.00 saatleri arasında gezilebilir.

Biz Mektup Yazardık sergisi ve kitabı üzerine, İKÜ Öğretim Görevlisi Alev Oskay’ın Hughette Eyüboğlu ile yaptığı görüşmeyi bu bağlantımızdan inceleyebilirsiniz.

from to
Plastik Sanatlar Sergi
Kibele Sanat Galerisi İş Kuleleri, Levent Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.