Bundan 16 yıl önce düzenlenmeye başlayan ve Şarap Fabrikaları ile Bozcaada Kaymakamlığı ve son yılında da BOZTİD’in katkılarıyla gerçekleştirilen Geleneksel Festival Eylül ayının ilk haftasında başlıyor ve üç gün sürüyor.

Festivale, Adalı şarap üreticilerinin kendi bağlarında düzenledikleri bağbozumu etkinliği ile başlanıyor. Tüm misafirlerin traktörler eşliğinde, jandarma binası önünden alınarak bağlara götürülmesi ile başlangıcı yapılan festival, misafirlerin yine traktörlerle, eşek ve at arabalarıyla, davul ve zurna eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na getirilmesi ile devam ediyor.

Bağlardan toplanan üzümler, küfelerle temsili olarak meydana indiriliyor ve eğlence orada da devam ediyor. Açılış töreninin ardından Festival resmi olarak başlamış sayılıyor.

Üç gün süren festivalde resim sergileri, üzüm yarışmaları, tavla, futbol turnuvaları, çeşitli paneller ve tiyatro gösterileri yer alıyor.

Festival akşamları ise kale içerisinde, birbirinden değerli sanatçı ve orkestraların müzik ziyafetiyle devam ediyor.

4 Eylül Cuma günü başlayacak olan festival, Çanakkale Boğazının Ege Denizi ile kucaklaştığı harikulade adada, değişik rüzgarlara açık ve türlü güzellikleri hayatımıza katacak gibi görünüyor.

Ve unutmadan, ada herkesi bağrına basmayı oldukça iyi biliyor. Kaçırmayın, eksilmeyin…

from to
Buluşmalar Festival

Yazar değil de bir anlatıcı olduğuna inanıyor. Sıradan bir sanatsever, İzmir düşkünü ancak İstanbul rahatsızı. İzmir'de Sanat ve İstanbul'da Sanat Kurucu ekibinden. Danışman ve bilgisayar programcısı. İyi bir okuyucu, güzel yazı sevdalısı. Muhtelif edebiyat düzlemlerindeki paydalardan bir tanesi.

Mert Ataol

Comments are closed.