Brigitte Spiegeler, başta fotoğraf ve resim olmak üzere farklı disiplinlerde çalışan Hollandalı bir görsel sanatçıdır. Hukuk diplomasını aldıktan sonra, The Hague- Royal Sanat Akademisinde eğitimine devam etmiş ve Güzel Sanatlar bölümünden mezun olmuştur.

Spiegeler, daha çok sadece beynimizde işleyen hayali bir zaman olgusu üzerine çalışır: kendi deyimiyle, zamansız bir zaman. Bu zaman kavramında bazı anılar ve detaylar zaman zaman ortaya çıkıp kaybolur, hafıza her zaman şimdi buradadır, ama aynı zamanda sonsuz bir uzaklıkta ve elle tutulamazdır (hafıza, zamanın içinde kayıp haldedir).Mayıs 2012’de, sanatçı Bağdat Caddesi ART350 Sanat Galerisi’nde kişisel sergisi Bizans Mavisi ile izleyiciyle buluşmuştur. Bu sergide, iğne delikli kamerasıyla çektiği mekan fotoğraflarının bazı parçalarını daha sonra ham mavi pigmentle renklendirmiştir. Sergideki fotoğraflar İstanbul’da çekilmiş olup şehrin tarihini, geleneklerini, dokusunu ve efsanelerini yansıtan mekanları temel almıştır.

Spiegeler, ART350’nin 2013 yılında 8. Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı’nda temsil ettiği iki sanatçıdan biri olmuş ve bu fuara güncel eserlerinin yanı sıra Bizans Mavisi (2012) sergisinde öne çıkan eserleri ile katılmıştır.

Sanatçı halen Hollanda ve Türkiye arasında çalışmalarını devam ettirmektedir.

Sergilerden Seçmeler

2015
– Tracing the Locus (solo), Gallery ART350, Istanbul, TR
– Vuurpauze (solo), A Gallery named Sue, The Hague, NL
– Colourful Journey WTC Gallery (duo), The Hague, NL
2014
– Art the Hague, with a Gallery named Sue, The Hague, NL
– Sommernachmittag, A Gallery named Sue, The Hague, NL
– The one thing you never sing of or hang in a tree (group show), ARTtrium, The Hague, NL
2013
– Contemporary Istanbul (duo show), Gallery ART350, Istanbul, TR
– Karma Group Show, Gallery ART350, Istanbul, TR
– Anonymous Drawing 2013, Galerie Nord/Kunstverein Tiergarten, Berlin, Germany
– Nomade (solo), Galerie St. Laurent, Leukerbad, Switzerland
– Reverse Disclosure, EPO, Rijswijk, NL
2012
– Nomade (solo), WIPO, Genève, Switzerland
– Nomade (solo), Château de Montcherand, Genève, Zwitserland
– The Hague people without Isaac (duo show) Pulchri Studio, The Hague, NL
– Female figures in urban reality (group show), International Photo Biennale Amsterdam, NL
– Byzantine Blue (solo), Gallery ART350, Istanbul, TR
– Play (solo), Zon MW, The Hague, NL
2011
– IINFIINIIT, PEM, The Hague, NL
– ZomerExpo 2011, Anoniem Gekozen: Nieuwe meesters van de Lage Landen, Gemeentemuseum, The Hague, NL
– Artstart, Art Rotterdam, Rotterdam, NL

For English Press Button

BIOGRAPHY

Brigitte Spiegeler is a Dutch visual artist who works in various disciplines and mostly photography and painting. After getting her degree in law, she had continued her studies in the Royal Academy of Arts in The Hague, graduating with a degree in Fine Art.

Spiegeler’s works are about an imaginary time which only exists in our minds: in her words, a time without a time, vague with some details popping up, the memory is now, right here, but at the same time endlessly far away, intangible (the memory is in a lost time).
In May 2012, the artist met audience with her solo exhibition Byzantine Blue in ART350 Art Gallery, Bagdat Street in which she presented images captured with a pinhole camera in a square and on the parts of the image the blue colour was applied in the form of crude pigment. These photos were taken in Istanbul and were the reflections of different traditions, places and the stories-legends of the city.

In 2013, ART350 has attended the 8th Contemporary Istanbul Art Fair by representing two artists, one of them being Spiegeler, and the prominent works that she had presented in Byzantine Blue (2012) were displayed in the art fair including other recent ones.

Brigitte Spiegeler still works between Netherlands and Turkey.

Brigitte Spiegeler Web site

Ressamlar
Art350 Gallery, Erenköy Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.