6.5 Görülmeli

Sergi Özeti

Share this on WhatsApp Caner Şengünalp’in “İstanbul” isimli solo heykel sergisi 20 Aralık 2013 – 19 Ocak 2014 tarihleri arasında, Galeri İlayda’da… Bu serginin ana ekseni, İstanbul’un aldığı göçle sosyo kültürel ve kentsel anlamda geçirdiği süreç üzerine oturtulmuştur. Her geçen gün daha da kalabalıklaşan ve buna paralel daha çok yaşam alanı ve konut ihtiyacı duyan kent, şiddetli bir biçimde kentsel dönüşüm projeleriyle yeniden inşa edilmektedir. Ancak insanların yaşam mekanlarına yönelik yenileme ya da dönüşüm gibi demokratik katılım kanallarının açık olması gereken bir mekânsal düzenleme süreci, bırakın yerel halkın ve ilgili çevrelerin katılımını sağlamayı, bölge halkının itirazlarını dikkate almadan gerçekleştirilmektedir. Hatta onları kendi mülklerinden ederek bir anlamda yerlerinden etmektedirler. Birbirinden yüksek yapılarda vaat edilen lüks yaşamlar, duvarlarla çevrili, güvenlik görevlilerinin koruduğu izole yaşantılar, insanlar arasındaki sosyal bağları ve kültürel gelenekleri zayıflatarak onları birer maket insana dönüştürmektedir. Kentin pazarlanmasında ve şekillenmesinde büyük rol oynayan etkin güçler, insanların yaşam biçimlerini ve alışkanlıklarını, tıpkı konut projelerinin maketlerinden sattıkları, önceden kurgulanmış ve paketlenmiş yaşamlar gibi belirlemektedirler. Sanatçı sergideki çalışmalarını bu söylemler üzerinden ele almıştır. “Maket”…

6.5 Görülmeli

more
  • Sergi

    6.5

Caner-Şengünalp-Labirent

Caner Şengünalp’in “İstanbul”
Yer: Galeri İlayda, Hüsrev Gerede Cd. No:37 Teşvikiye/İst.
Tarih: 20 Aralık 2013 – 19 Ocak 2014 tarihleri arası

(Galeri Pazar günleri hariç, her gün 10:00 ile 19 :00 arasında açıktır. Galerinin altında ve karşısında otopark mevcuttur.)

6.5

Caner Şengünalp’in “İstanbul” isimli solo heykel sergisi 20 Aralık 2013 – 19 Ocak 2014 tarihleri arasında, Galeri İlayda’da…

Bu serginin ana ekseni, İstanbul’un aldığı göçle sosyo kültürel ve kentsel anlamda geçirdiği süreç üzerine oturtulmuştur. Her geçen gün daha da kalabalıklaşan ve buna paralel daha çok yaşam alanı ve konut ihtiyacı duyan kent, şiddetli bir biçimde kentsel dönüşüm projeleriyle yeniden inşa edilmektedir. Ancak insanların yaşam mekanlarına yönelik yenileme ya da dönüşüm gibi demokratik katılım kanallarının açık olması gereken bir mekânsal düzenleme süreci, bırakın yerel halkın ve ilgili çevrelerin katılımını sağlamayı, bölge halkının itirazlarını dikkate almadan gerçekleştirilmektedir. Hatta onları kendi mülklerinden ederek bir anlamda yerlerinden etmektedirler.

Caner-Şengünalp-Plaza-BazaltBirbirinden yüksek yapılarda vaat edilen lüks yaşamlar, duvarlarla çevrili, güvenlik görevlilerinin koruduğu izole yaşantılar, insanlar arasındaki sosyal bağları ve kültürel gelenekleri zayıflatarak onları birer maket insana dönüştürmektedir. Kentin pazarlanmasında ve şekillenmesinde büyük rol oynayan etkin güçler, insanların yaşam biçimlerini ve alışkanlıklarını, tıpkı konut projelerinin maketlerinden sattıkları, önceden kurgulanmış ve paketlenmiş yaşamlar gibi belirlemektedirler.

Sanatçı sergideki çalışmalarını bu söylemler üzerinden ele almıştır. “Maket” ölçeğine indirgenmiş figürler, büyük bir tiyatro sahnesi gibi düşünülen, her gün daha da büyüyen ve dönüşen İstanbul’un birer aktörleri olarak bu dev sahnede yerlerini almaktadırlar.

Göçün tetiklediği sosyo kültürel ve toplumsal değişimlerin sonuçları ve neden olduğu durumları bronz, taş, ahşapla biçimlenerek 3 boyutlu anlatıma dönüştürecek olan Caner Şengünalp’in solo heykel sergisi 19 Ocak 2014’e dek Galeri İlayda’da sanatseverlerle buluşacak.

Caner Şengünalp’in “İstanbul”
Yer: Galeri İlayda, Hüsrev Gerede Cd. No:37 Teşvikiye/İst.
Tarih: 20 Aralık 2013 – 19 Ocak 2014 tarihleri arası

(Galeri Pazar günleri hariç, her gün 10:00 ile 19 :00 arasında açıktır. Galerinin altında ve karşısında otopark mevcuttur.)

Sanat tarihçi, editör, kedisever, okur, (arada yazar da : ), dinler, iyi araştırma yapar, daha çok görsel hafızasıyla çalışır. İstanbul'da Sanat'ta; 'Editör'... Bir süredir inzivadan bildiriyor, kimse nerede olduğunu bilmiyor.

Mine Özyurt

Comments are closed.