21 Mayıs gecesi, Akatlar Kültür Merkezi’nde Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri için davet edildik. Aydın Ergil ve eşi Nurdan Ergil, samimi karşılamalarıyla Ekin Yazın Dostları’nın ne kadar içten tiyatro sever olduklarını daha giriş kapısındayken bize hissettirdiler. Seçici kurula henüz bu sene katılmış olan Nevzat Yıldıran’ın da tüm davetliler ile birebir ilgilenmesi de bizleri mutlu etti.2015 senesi için, geçtiğimiz sezon sanatın tiyatro dalındaki en iyileri ödüllendirmek nezaketinde bulunan Ekin Yazın Dostları, üç senedir Beşiktaş Belediyesi’nin de devam eden katkılarıyla ödül törenini Akatlar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Mütevazi ve samimi ortamı ile davetlilerin keyifli vakit geçirmesini sağlayan Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri’nin organizasyonuna katkı sağlayan herkese katkılarından dolayı öncelikle teşekkür ederim.

Ödüllerin dağılımına gelecek olursak;

İBB Şehir Tiyatroları 5, Bakırköy Belediye Tiyatroları ve İstanbul Devlet Tiyatroları 4’er ödül alarak “ödenekli tiyatrolar” olarak geçtiğimiz yıllara nazaran ödül törenine damga vurdular. İBB Şehir Tiyatroları, 2013’te 3, 2014’te 2 ödül alırken bu sene 5 ödülle, 2015 Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri’nin en çok ödül alan kurumu oldu. Geçtiğimiz sene 2’şer ödül alan DT ve BBT ise bu sene 4 ödül alarak ödül sayılarını ikiye katladılar.

Geçtiğimiz sene (2014) EYD Tiyatro Ödülleri’nde 26 ödülden yalnızca 7 ödül toplayabilen “ödenekli tiyatrolar” , 2015 senesinde EYD Tiyatro Ödülleri tarafından dağıtılan 25 ödülün 13’ünü edinmeyi başarabilmişler. İstatistıkî bakacak olursak; geçen sene ödüllerin 4’te 1’i bu tiyatrolara giderken, bu sene her 2 ödülden 1’i mutlaka “ödenekli tiyatrolara” gitmiş. Oyunların kalitesindeki artış artık Popovski ya da Yazıcıoğlu etkisi midir, 2010’da da 1. Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri’nde ödül almasına sebep olan Ankara Devlet Tiyatrosu’nda yönettiği Kerbela’ya İBBŞT ile yine ödül getiren Ayşe Emel Mesci etkisi midir, Hakan Meriçliler’in Hamlet Makinası’ndaki oyunculuğu mudur veyahut Bakırköy Belediye Tiyatroları Oyuncuları’nın genel sanat yönetmeni seçimi istemesi midir varın siz karar verin.

Gelelim teknik-tasarım ödüllerinin dağılımına;

EYD Tiyatro Ödülleri’nde teknik ödüllerin dağılımında gerçekten işlerinin en iyileri hak ettikleri ödülleri almış bulunmaktalar. Giysi Tasarımı ödülünün hiç şüphesiz sevgili Şirin Dağtekin Yenen’e alışkanlık yapmış olduğunu düşünmekteyim. Çoğu tiyatro ödülleri tarafından ortak kanıya varılarak Şirin’in 2013’te Çehov Makinesi ile ödülleri topladığını hatırlatmak ve onu bu ödülle tebrik edenleri kutlamak istiyorum. Sahne Tasarımı dalında Barış Dinçel’in eksiksiz vizyonu ve ortaya çıkardığı işler, onu bu ödülün daimi adayları arasında kılıyor. Işık Tasarımı’nda Cengiz Özdemir ve Tiyatro Müziği’nde Tolga Çebi yıllarca verdikleri emeğin karşılığını alıyorlar.

Genel olarak baktığımızda 2015 yılı ödül töreninin temasını “Kadın Olmak” olarak belirleyen Ekin Yazın Dostları 20 bireysel ödülün, 8’ini kadınlara 12’sini erkeklere takdim etmiş (Bu ayrımı yapmak tabii ki saçma). Sanırım bu dağılımı farketmiş olacaklar ki Özel Tema Ödülü’nü ekibin tamamını kadınlardan oluşturan, sadece işin dekor kısmını erkeklere yaptıran – ağır taşımak kadın işi değil haliyle – Tiyatro İS’in Bahar Kuaför adlı 7 kişilik oyununa takdim etmişler.

Barış Dinçel’in babası Savaş Dinçel’in yanı sıra, Komedi Erkek Oyuncu Ödülü’nü alan Levent Ünsal’a “Benden komik olma!” diyen Zeki Alasya’nın anılması davetliler arasında duygusal anlar yaşatırken, Komedi Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan Merve Sevi’nin Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar’dan düğününde nikah memurluğunu yapması için söz alması gelenleri güldürdü.

Son olarak “özel tiyatrolardan” gelecek vaadeden genç yeteneklere baktığımızda, Oda Tiyatrosu’ndan Ece Sarp ve Tiyatro Açıkça’dan Metin Hasgül bu ödüllere layık görülmüş. Yolları açık olsun diyelim. Ayrıca bu yılın Komedi Ödülü’nü EKİP Tiyatrosu ile paylaşan Sarı Sandalye adlı tiyatro topluluğunun da komedi dalında yolları açık gözüküyor.

Aşağıda ödül alanların tüm listesi bulunuyor:

Eren ELİBOL

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.