Fatih Mika, Geri Dönüş-2 başlıklı gravür sergisi ile Saraybosna’da sanatseverlerle buluşuyor…

İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği (İKASD) tarafından projelendirilen, T.C Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay’ın himayelerinde ve ev sahipliğinde, küratörlüğünü Beste Gürsu’nun yaptığı sergi, 6 Nisan-30 Nisan 2015 tarihleri arasında izlenebilecek.

Sanatçının değişik dönemlerinde yaptığı 30 adet gravürün yer aldığı sergideki eserlerde, çocukluğunu geçirdiği İstanbul’un doğası ve geleneksel kültür dokusundan etkilenen ortak tema yansımaktadır. Değişik teknikler ile gerçekleştirdiği bu gravürlerde balıkların, kuşların, çiçeklerin yanı sıra; geleneksel Türk sanatları ile olan ilişkisinden doğan çini sanatının, minyatür sanatının yeniden-okumaları da var.

Fatih Mika

Fatih Mika 1956 yılında İstanbul’da doğdu. Küçükçekmece Lisesi’ni bitirdi. Daha sonra İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ndeki eğitimini yarıda bırakarak Yugoslavya’ya gitti, Sarayevo Güzel Sanatlar Akademisi Grafik (Gravür) Bölümü’nden 1985 yılında mezun oldu. İhtisasını da aynı Akademi’de Dževad Hozo Atölyesi’nde tamamladı. 2008 – 2011 yılları arasında Roma Güzel Sanatlar Akademisi’nde, 2012 – 2014 yılları arasında Foggia Güzel Sanatlar Akademisi’nde gravür teknikleri dersleri verdi.

Sanat çalışmalarını Roma’da sürdüren Fatih Mika, Venedik Güzel Sanatlar Akademisi’nde Gravür Teknikleri dersleri vermektedir.

Sanat yaşamı boyunca enerjisini, bir ekol yaratmaya ya da herhangi bir ekolün içinde olmaya harcamayan Fatih Mika, enerjisini gravürün anlatım olanaklarını geliştirmek ve yeni anlatım olanakları bulmak için kullandı. Gravürü bağımsız bir sanat dalı olarak kabul eden Fatih Mika, tüm yaşamı boyunca sadece gravür üretti.

Beste Gürsu‘nun küratörlüğünü yaptığı serginin açılışı 6 Nisan Pazartesi günü saat 18:00’de yapılacak ve sergi 30 Nisan tarihine kadar Saraybosna Büyükelçiliğinde gezilip görülebilecek.

Adres: T.C. Saraybosna Büyükelçiliği, VilsonovoSetalistebb.71000, Saraybosna Bosna-Hersek

from to
Sergi
T.C. Saraybosna Büyükelçiliği, Bosna-Hersek Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.