8 Güzel

Gezi Notları

Share this on WhatsApp Bologna Merkez İstasyonundan Floransa’ya trenle gitmek istediğinizde iki türlü bilet var. Bölgesel trenler daha ucuz. 15 Euro civarında. Fakat sistem, bölgesel trenlere binememeniz için gerekli her türlü engeli çıkarıyor. Aktarma var diyor, süre uzun diyor, bilet kalmadı diyor, sıra bekletiyor, çok az sefer var diyor vs… Sonunda teslim oluyor ve adam başı 24 Euro bayılıp hızlı trene biniyorsunuz. Aman o hızlı tren ne öyle!.. İnanılır gibi değil! 35 dakikada Floransa tren istasyonunda buluyorsunuz kendinizi ve toplam sürenin beş dakikası bile yer üstünden değil. Tamamı yer altından! Hızlı tren bir olay yani… Görülesi, binilesi bir olay… Floransa nasıl diye soracak olursanız; İtalyan turizminin Kâbe‘si diyelim… Bütün Avrupa orada toplanmış sokakları tavaf ediyor. Her yer tarihi bina. Doumo kilise meydanı’nda öyle bir kalabalık var ki gerçekten kendinizi hacıda zannediyorsunuz. Oradan ana sokakları bir bir gezerek Uffizi Galerisi‘ne iniyorsunuz; oradan da ünlü nehir kenarına ve köprüye… Diyebilirim ki Floransa gerçek bir açık hava müzesi. Tarih o denli güçlü hatlarla ayakta kalmış ki aylar, yıllarca bu tarihi yapıları gezseniz bitiremezsiniz….

8 Güzel

more
  • Yazarlar ve Gezileri

    8
  • Manşet

    8

İstanbul'da Sanat, Sanat Danışmanı Hikmet Temel Akarsu'nun Avrupa gezisi gün gün İstanbul'da Sanat izleyicilerine aktarılıyor.
Aynı zamanda bir mimar olan Yazarımızın Bologna'dan başlayan Venedik ve Rimini ile devam eden  gezi günlükleri, Floransa ile  sonlanıyor.

8

Bologna Merkez İstasyonundan Floransa’ya trenle gitmek istediğinizde iki türlü bilet var.


Bölgesel trenler daha ucuz. 15 Euro civarında. Fakat sistem, bölgesel trenlere binememeniz için gerekli her türlü engeli çıkarıyor. Aktarma var diyor, süre uzun diyor, bilet kalmadı diyor, sıra bekletiyor, çok az sefer var diyor vs…

Floransa

Hikmet Temel Akarsu’nun Objektifinden Floransa

Sonunda teslim oluyor ve adam başı 24 Euro bayılıp hızlı trene biniyorsunuz. Aman o hızlı tren ne öyle!..
İnanılır gibi değil! 35 dakikada Floransa tren istasyonunda buluyorsunuz kendinizi ve toplam sürenin beş dakikası bile yer üstünden değil. Tamamı yer altından! Hızlı tren bir olay yani…
Görülesi, binilesi bir olay…
Floransa nasıl diye soracak olursanız; İtalyan turizminin Kâbe‘si diyelim… Bütün Avrupa orada toplanmış sokakları tavaf ediyor. Her yer tarihi bina.
Doumo kilise meydanı’nda öyle bir kalabalık var ki gerçekten kendinizi hacıda zannediyorsunuz. Oradan ana sokakları bir bir gezerek Uffizi Galerisi‘ne iniyorsunuz; oradan da ünlü nehir kenarına ve köprüye…

Diyebilirim ki Floransa gerçek bir açık hava müzesi. Tarih o denli güçlü hatlarla ayakta kalmış ki aylar, yıllarca bu tarihi yapıları gezseniz bitiremezsiniz. Ama her şey o denli turistik olmuş ve her şey o kadar az İtalyan ki bu steril ve toraman kalabalıktan sıkılıyorsunuz. Turist olmaktan mağdur ;bizar oluyorsunuz…

Gerçek İtalya’yı yaşamak için değil; ama tarihi, Amerikalı milyarderler ya da Japon meraklılar gibi yaşamak istiyorsanız Floransa sizin için bulunmaz bir hazine olabilir.

Romancı, öykücü ve hiciv yazarı Hikmet Temel Akarsu 1960 yılında Gümüşhane'de doğdu. Dokuz yaşında ailesiyle birlikte İstanbul'a yerleşti. İTÜ Mimarlık Fakültesi'ni bitirdi. Mimarlık yapmayıp, kendini yaşam düşü olan yazarlığa adadı. Roman, öykü, deneme, makale, eleştiri, oyun ve senaryo yazarlığı da dahil olmak üzere edebiyatın hemen hemen her alanında ürün verdi. Sanatçı Pen Club, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Mimarlar Odası üyesi olup halen İstanbul'da Sanat Ekibi'nin Sanat Danışmanlığı'nı sürdürmektedir.

Hikmet Temel AKARSU

Comments are closed.