3 ülke.
Film setlerinde geçen 10 gün.
… ve 1 dizi.
Üstelik, belki de şu anda dünyanın en popüler TV dizisi.

 

Game of Thrones‘un 5. Sezonu için, Entertainment Weekly (EW) epik bir maceraya atıldı ve fantastik serinin kastı ve çalışanları ile Westeros ve Essos’u kapsayan bir dünya turuna çıktı.

 

* For the English version, please scroll down
 
Bu kapsamlı gezide; yazar George R.R. Martin’in vahşi dünyasının nasıl olup da böyle bir mega prodüksiyon haline getirildiğini anlamaya çalışan EW ekibi, aynı zamanda 5. sezonda seyircileri nelerin beklediğini de öğrenmek için uğraştı.
 
“Önce, Hırvatistan’da fırtınalı bir hava vardı ve Peter Dinklage ve Lena Headey bu havada kendi sahnelerini çekiyorlar. Game of Thrones hayranları her yerde çekimleri izliyorlar. Nikolaj Coster-Waldau İspanya’da canavarlarla savaşıyor. Arada Emilia Clarke ile zaman geçirdik. Ve maalesef Kuzey İrlanda çekimleri sırasında kasttan bir kişinin ölümüne bile şahit olduk. Tabii bütün bunlar olurken deli gibi not tutuyorduk.”
 
Dan Weiss ile sahne alan David Benioff “Dünyalar çarpışıyor” diyor.
“Serinin en başından beri bizi en çok heyecanlarından şeylerden biri, Westeros ve Essos’ta geçen çılgın hikayelerin yollarının neredeyse hiç kesişmeden sürmesi. Ama şimdi, dizideki bazı karakterler birbirleriyle ciddi şekilde çatışma rotasında olacaklar.” diye devam ediyor.
 
Ve bu gelişme, tahmini zor sayıda ölüme yolaçacak. Hatta, serinin uyarlandığı kitaplarda hala hayatta olan bazı karakterler 5. sezonda ölecekler.
 
Dizinin senaryosu, yazar Martin’in yazdıklarından şaşırtıcı ve hatta çelişkili şekilde farklı olacak. Öyle ki, bir evlilik daha olacak. Hatta, belki de iki tane daha. Ama aslında üç tane daha evlilik olacak. İlginç…
 
Yapımcı Bryan Cogman “Her geçen sezonla birlikte, herşeyin bedeli artıyor ve savaş her geçen sezonla birlikte daha kanlı bir hale geliyor. Şimdi 5. sezondayız ve büyük olaylar ve etkileyici sonuçlar için büyük bir beklenti var.” açıklamasını yapıyor.
 
 

Game of Thrones 5. Sezon fragmanı
Fragmanda, Daenerys Targaryen Westeros için planlarını açıklıyor:
“Tekerleği durdurmayacağım. Tekerleği kıracağım.”
 

 
 
Kaynak:
© Entertainment Weekly
© Youtube

 
 

ÇEVİRİ:
© Yaman Kocasinan (İstanbul’da Sanat: www.istanbuldasanat.org)

 

 

Click to view in English

 

Around the World with Game of Thrones

 
Three countries. Ten days on set. One show–perhaps the biggest TV series in the world. For the fifth season of HBO’s Game of Thrones, EW undertook an epic adventure to join the fantasy hit’s cast and crew for a globe-trotting all-access tour of Westeros and Essos to discover how the acclaimed mega-production pulls off bringing author George R.R. Martin’s savage world to life—and what new twists season 5 has in store. We got to see Peter Dinklage and Lena Headey acting up a storm in Croatia, endured fan mobs and biting serpents with Nikolaj Coster-Waldau in Spain, and hung out with Emilia Clarke and witnessed the loss of a cast member in Northern Ireland—all while chronicling what’s certain to be a game-changing season.
 
“Worlds are colliding,” says David Benioff, who is showrunner along with Dan Weiss. “One of the things we’ve been most excited about from the beginning of the series is we’ve had all these far-flung story lines across Westeros and Essos which almost never cross. Now some of these characters start to head on a collision course for each other.”
 
And that new trajectory will have an unexpected body count. Characters that are still alive in the books will die this season (don’t worry, our coverage is spoiler-free). Key storylines will deviate from Martin’s narrative in controversial ways. There’s even another wedding. Or two. Actually three (gulp!). “With each season, the stakes get higher and higher and the war gets bloodier and bloodier,” says producer Bryan Cogman. “We’re in season 5 and there’s an expectation for big events and consequences.”
 
 

 
 
Sources:
© Entertainment Weekly
© Youtube

 

Ortaokul ve lise eğitimini Robert College'de dereceyle tamamladı. Purdue University (Indiana, ABD) İnşaat Mühendisliği Bölümü'nü birincilikle ve rektör özel ödülü alarak bitirdi. University of California at Berkeley (ABD) MBA (İş İdaresi Yüksek Lisans) programını ilk on öğrenci arasında bitirdi. Uzun yıllar yurtiçi ve yurtdışında danışmanlık yaptı. Şiir ve hikaye yazmaya, resim yapmaya ortaokul ve lise yıllarında başladı. Daha sonra felsefe, psikoloji, Antik Yunan ve Roma medeniyetleriyle ilgilenmeye başladı. Halen yaşam, kişisel gelişim, farkındalık, felsefe, psikoloji, sanat, resim ve müzik konularında yazmaya devam etmektedir. İzmir, Ege ve deniz aşığı olan Yaman Kocasinan, aynı zamanda amatör denizcidir. “İzmir'de Sanat” ve “İstanbul'da Sanat” sitelerinin kurucularından olup, yönetim ve editoriyal takımlarında yeralmaktadır.

Yaman Kocasinan

Comments are closed.