Genco Gülan’ın Okul sergisi sanatseverleri tesadüflere sürükleyecek…

Genco Gülan, Android

Genco Gülan, Android

Genco Gülan, Okul (ecolé) ismini verdiği yeni kişisel sergisi ile çağdaş sanat ile eğitim ilişkisini irdeliyor ve sergiyi, eğitim vermekte olan gerçek bir okulda gerçekleştiriyor. 30. Yılını kutlamakta olan Doğan Koleji’nin kapılarını açtığı sergi, bir ay boyunca sanatseverlerle buluşacak.
Okul kelimesinin Fransızca karşılığı olan ecolé kelimesinden esinlenen serginin amacı ise sanatseverleri tesadüflere sürüklemek.

12 Mayıs – 12 Haziran tarihleri arasında Okulun çeşitli bölümleri, sanatçının eserlerine ev sahipliği yapacak, hem sanatseverler hem de öğrenciler çağdaş sanat eserlerini yakından izleme fırsatı yakalayacak. Sergiyle ilgili güncel bilgiler ve seçilmiş yapıtlar, Art50 online çağdaş sanat platformu üzerinden de takip edilebilecek.

Sanatçı, sergiye başlık seçerken kelimenin Fransızca karşılığı olan ecolé kelimesinden esinlendi. Kelimenin kökeninde ise; ünlü İtalyan ressam ve mimar Raffaello’nun Eflatun’nun Okulu‘nu (1509-11) resmettiği başyapıtın bulunduğu düşünce yer alıyor. Rönesans’ın büyük ustası Raffaello Sanzio bir okul kurmamış ama ideal okul imgesini resmetmiştir. Sanatçı Genco Gülan ise bu resimden yaklaşık 500 yıl sonra, seçtiği benzeri başlık ile tamamen farklı bir bağlamsal estetik yakalama gayretine girdi.

Yemekhane veya Spor Salonunda…

Gülan, bu projesinde farklı bağlamda sergileyeceği çalışmaları ile sanatseverlerin ve çocukların bir sanat galerisi ya da müzesinde karşılaşabileceği yapıtlar ile bir okulun koridorlarında, yemekhanesinde veya spor salonunda tesadüfen karşılaşmasını amaçlar. Bu karşılaşmalardan yeni fikirler çıkmasını bekler.

Açılışı 12 Mayıs 18:00- 21:00 saatleri arasında yapılacak olan Okul (ecolé) – Resim, Heykel, Çizim ve Fotoğraf Sergisini 12 Haziran’a kadar Doğan Koleji‘nde ziyaret edebilirsiniz

from to
Sergi
Doğan Koleji, Üsküdar Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.