gnlmekan, en sade haliyle her türlü performansın sadece çalışmak suretiyle mümkün olduğunu savunan yenilikçi bir kültür ve sanat platformudur. Bu nedenle de şehir merkezinin dışında, bir ara sokakta varlık gösteriyor. 80 metrekarelik kapalı alanı ve 100 metrekarelik bahçesiyle prova, performans, söyleşi, seminer ve atölyeler için farklı kullanım amaçları ile etkinliklere hitap eden gnlmekan, sizi de bekliyor.
gnlmekan, yenilikçi ve kreatif bir kültür sanat platformudur. Birlikte üreten, çalışan, sahne alan bir ekip tarafından tasarlanmıştır. 2011 yılında Türk-Alman kökenli yazar, yönetmen ve oyuncu Turgay Doğan etrafında oluşan tiyatro topluluğu gnlev ile başlayan bir sürecin 2015 yılında geldiği noktadır. “Yüksek Derece“, “04:34“ ve “Site” gibi başarılı prodüksiyonlar ve yarattığı kendine özgü tiyatro dili ve anlatımıyla tanınan topluluk, sanatın sınırlarını açmak eğilimi içerisinde gnlmekan’ı oluşturma sürecine girmiştir. gnlmekan ekibi, odağına yaratıcı düşünceyi koyarak genellikle sanatın şehirdeki alışılagelmiş̧ yansımalarına dair yeni şeyler söylemeyi ve denemeyi sever.

İstanbul’da ve fakat İstanbul’un meşhur kaosundan oldukça uzakta bir alan burası. Sanat da göğe bakmak, nefes almak ister. Ne de olsa hakkıdır.

İstanbul’un Yeni Sahne Sanatları Çalışma Alanı gnlmekan’dan Yaz 2015 Programı

YETİŞKİNLER İÇİN HAZIRLANAN PROGRAMI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TKLAYINIZ

OYUNCULUK VE OLMAK – Turgay Doğan

Temel oyunculuk çalışmalarının yapılacağı atölyede oyuncu, sahnede olma gerçekliği içerisinde fiziksel ve ruhsal alanlarını saptama olanağına sahip olacaktır. Ses, hareket, ritim, devinim ve reaksiyon, durmak ve dinlemek gibi başlıklar altında temel bir eğitim alacaktır. Profesyonel oyuncu olmak isteyenlerin katılımına açıktır. Konservatuvar eğitimi almak isteyen gençler için de önerilmektedir. Haftada 5 saat, 8 hafta boyunca sürecek atölyenin ardından ikinci 8 haftalık eğitim süreci başlayacaktır.

Başlangıç: 27 Haziran (Haftada 1 gün, 5 saat)
Bitiş: 22 Ağustos
Süre: 8 hafta

OYUN YAZARLIĞI – Turgay Doğan

Yeni bir dünya yaratmak. Her şeyiyle: Dili, hareketi, karakteri, zamanı, kanunları, ritmiyle… Anlatmak zorunda olduğumuz öyküler var. Yaşantımıza giren, peşimizi bir türlü bırakmayan. Rahatsız eden… İçgüdüsel olarak içimizde çevirip durduğumuz kelimeler ve öyküler, kendilerine yol bulmaya çalışarak olma savaşımı içindeyse, yazmak zorundayızdır. “Ruhu rahat bırakmak“, bir serüvenin başlangıcıdır. Bizi sınırlara, duvarlara, korkulara götüren, hiç beklemediğimiz kelimelerle karşılaştıran bir yolculuk.
İçinde bulunduğumuz zamanı nasıl kavrayabiliriz? Algımız ne kadar temiz? Ne kadar taraflıyız dünyaya bakarken? Zamanımızın dili, bu dilin ritmi nedir? Tiyatro metni yazmak, tüm bu sorulara cevap bulmaya çalışmaktır. Daha da önemlisi, soruları sorma cesaretini kendimizde bulmak. Sahne yeni metinler bekliyor.

Başlangıç: 17 Haziran (Haftada 1 gün, 3 saat)
Bitiş: 5 Ağustos
Süre: 8 hafta

YARATICI YAZMAK– Ayça Güçlüten

Okur kimliğinizin yanına yeni bir kimlik, başka bir görme biçimi iliştiriyoruz. Yazmak sizin için yeni bir deneyim mi olacak? En başından başlıyoruz. Zaten yazıyorsunuz ama disiplin ve yöntem konusunda çıkmazlarınız mı var? Bu atölyede yazıyoruz, okuyoruz ve buluyoruz. Biçimi ne olursa olsun, metinle başa çıkmanın yollarını birlikte tarıyoruz. Edebiyat, felsefe ve kurmaca üzerinden sizin yazı karakterinizi beraberce buluyoruz. Yazı tutkusuna ve cesaretine sahip kalemleri bekliyoruz.

Başlangıç: 23 Haziran (Haftada 1 gün, 3 saat)
Bitiş: 11 Ağustos
Süre: 8 hafta

TEMEL FOTOĞRAFÇILIK – Aykut Özlü

“Mimari müziğin dondurulmuş halidir” der Goethe. O zaman fotoğrafın da dondurulmuş şiir olduğunu söylemekte bir sakınca yoktur sanırım. Işıkla resim çizmek, o anı dondurup insanlığın hizmetine sunmak sözsüz bir şiiri iki boyutlu bir düzlem üzerinde okuyabilmektir. Bu şiiri yazabilmek ve bu okumayı yapabilmek için
fotoğrafın matematiğini öğrenmek gerekir. Bu matematiği anlamanın ilk ögesi fotoğraf makinesinin çalışma prensibini bilmektir. Bu prensip her ne kadar zamanla, teknolojiyle değişse de fotoğrafın matematiği çok da fazla değişmemektedir. Bu yüzden de derslerimde fotoğrafın bileşenleri, ekipmanları -objektifler, diyafram, enstantane, ışık- ve fotoğrafın tarihini anlatmayı önemsiyorum. Bu bileşenleri doğru öğrenmek asıl amaç olan doğru fotoğrafa giden pratik bilgiye ulaşmayı sağlar. Net, doğru pozlanmış, hikâyesi olan, iyi kompozisyon öğelerini taşıyan fotoğraf; fotoğraf sanatında ilk önce ulaşmamız gereken noktadır. Fotoğraf pratik ve uygulanabilir olmalıdır. Sınıf içi görseller ve slaytlar eşliğinde devam eden derslerde adım adım istediğimiz fotoğrafa ulaşmak için yola koyulmalıyız.

Başlangıç: 18 Haziran (Haftada 1 gün, 3 saat)
Bitiş: 9 Temmuz
Süre: 4 hafta

Yoga temelli NEFES VE BEDEN Atölyesi – Armağan Arslantürk

Bu atölyenin amacı, şehir hayatı ve sınav stresinin gençlerde yarattığı gerginlik, odaklanma zorluğu, hareketsizlik, dengesiz enerji ve benzerleri gibi olumsuz etkileri tanımak ve bunların giderilmesine yardımcı olmaktır. Yaklaşık 1 saat 15 dakika süren çalışmalarda rahat ve sağlıklı nefes, konsantrasyona yönelik güçlenme ve esneme egzersizleri uygulanır. Bu egzersizler bedene esneklik ve güçlü bir kas yapısı kazandırır; fiziksel, ruhsal ve zihinsel dengenin sağlanmasını olumlu yönde etkiler; stresi azaltarak dikkat becerisini yükseltir, uyku kalitesini arttırır, bağışık sistemini güçlendirir. Atölye ile edinilen bilgi ve deneyimlerin günlük hayata yayılabilmesi ve bireysel olarak uygulanabilmesi mümkündür. Uygulamaya herkes katılabilir, yaş sınırı yoktur.
Varsa sağlık sorunlarının uygulama öncesinde eğitmenle paylaşılması gerekir.

Başlangıç: 18 Mayıs (Haftada 2 gün, 1 saat 15 dk)
Bitiş: 20 Haziran
Ücretsiz

DOĞAÇLAMA Atölyesi – Armağan Arslantürk

Bu atölyede anındalık, yaratıcılık, farklı düşünme, ortak paydada buluşma, uyum, farkındalık ve iletişim becerilerini geliştiren doğaçlama egzersizleri ve oyunları uygulanır. Bu uygulamalar sahne deneyimine ve/veya hayatın kendisine yönelik enerjik ve eğlenceli çalışmalardır. Bu yönüyle doğaçlama; tiyatrodaki tanımının yanı sıra, zihinsel üretkenlik, kendini ifade etme ve sosyal iletişim becerileri üzerindeki olumlu etkileriyle kişisel gelişime katkıda bulunur.

Başlangıç: 5 Temmuz (Haftada 1 gün, 3 saat)
Bitiş: 30 Ağustos
Süre: 8 hafta

 

ADLER Tekniği Ağırlıklı SAHNE Çalışması – Ezgi Erdoğan

“İnsan olarak gelişim ve oyuncu olarak gelişim eşanlamlıdır.“

Stella Adler

Stella Adler, oyuncunun yeteneğinin, onun hayal gücünde yattığına inanan, tiyatro ve sinema oyuncusu ve Adler tekniği eğitmeniydi. Stanislavsky ile metodu öğrenmiş, fakat bir oyuncunun, oyunla bağ kurmak için kendi geçmiş deneyimlerini canlandırmaya ihtiyaç duymadığına inanmıştır. Bol bol düşünmeye, hayal gücünü zorlamaya, spesifik ve net olmaya, sıradanlıktan uzaklaşmaya odaklanan teknik, oyuncuya tekniğin temel taşlarını kavratacak egzersizlerle hem insani hali hem de oyunculuğu anlamaya geniş bir kapı açıyor. Oyuncunun sahip olması gereken hacim olgusunun da üstünde duran Adler tekniği, oyuncuların sahne için güçlü beden ve sese ihtiyacı olduğunu, böylelikle de eylemlerine hacim getirebileceğini savunur.

Başlangıç: 26 Haziran (Haftada 1 gün, 3 saat)
Bitiş: 23 Ekim
Süre: 16 hafta

ÇOCUKLAR İÇİN HAZIRLANAN PROGRAMI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TKLAYINIZ

YAZ OYUN OKULU – Armağan Arslantürk

Bu atölyede gençler günümüz teknolojisinin derinleştirdiği bireysellikten biraz olsun uzaklaşarak, doğaçlama tiyatro temelli oyunlar oynar. Masallar, meslekler, doğa ve benzer konular üzerine hayallerin kurulup oyunlar içinde canlandırıldığı, “yaratıcılık” ve “oyun duygusu”nun ön planda olduğu bu oyunlarla gençlerin iletişim ve ifade becerileri, ses ve beden kullanımları eğlenceli bir şekilde gelişir. Gruplar yaş uyumu gözetilerek belirlenecektir. Katılım için sadece rahat kıyafetler ve oyun isteği gerekmektedir.

Başlangıç: 4 Temmuz (Haftada 1 gün, 2 saat)
Bitiş: 29 Ağustos (uzayabilir)
Yaş Grubu: 10 – 14 yaş
Süre: 8 hafta

 

BODY PERCUSSION – Onur Yusufoğlu

Beden ve Ritim çalışması müzik ve hareketin bir arada düşünülüp icra edildiği bir çalışmadır. Bu çalışmada çocuklar hem ritim, tempo, zaman (ölçü, tartım), aksan gibi temel müzik kavramlarıyla tanışır hem de kendi bedenleriyle olan ilişkilerini güçlendirip bedensel bütünlüklerine dair farkındalıklarını geliştirirler. Beden ve ritim çalışması başka bir deyişle ritim ve dansın temel prensiplerini bir arada uygulayarak çocukların motor fonksiyonlarının, beden koordinasyonlarının gelişimine katkıda bulunur ve daha sağlıklı bir bedensel gelişim sağlar. Çalışmada ilk 6 hafta sağ-sol koordinasyon egzersizleri (paradidles), zaman ve tempo egzersizleri, sonraki haftalarda ise ritim kompozisyon çalışması yapılacaktır. Ritim kompozisyon çalışması kolektif bir çalışma olduğundan bir arada çalışma, birbirini dinleme, aynı anda hareket etme, ortak hedef belirleme gibi konularda katkıları olacaktır. 12-16 haftalık çalışmanın sonunda çocukların sergilemek üzere 3 ila 5 dakikalık bir performans üretmeleri öngörülmektedir.

Başlangıç: 24 Haziran
Bitiş: 9 Eylül -Haftada 1 gün, 1 saat (yaş grubuna göre 2 ayrı sınıf)
Yaş Gurubu: 8 – 12 & 12 – 16 yaş
Süre: 12 hafta

FOTOĞRAF ATÖLYESİ – Aykut Özlü

Eğitmenimiz Aykut Özlü, katılımcıların yaş grubuna ve talep ettikleri zaman dilimine göre özel bir program sunacaktır.

ŞİFA SPİRALİ – Duygu Gündoğdu

Bir çok bitkiyi küçük bir alanda hep beraber kardeşçe yetiştirmeye ne dersiniz? Gelin, bir yandan şifalı otlarımızı dikip bir yandan da yararları hakkında bilgiler alarak keyifli bir gün geçirelim. Şifa spirali, bir çok şifalı otun yan yana dikilmesiyle oluşturulan spiral yapıdır. Ufak bahçelerde yer kazanmak adına ve şifalı otları tek bir alana toplama amacıyla yapılır. Ayrıca mandala kültürüne göre bir çok şifalı bitkinin bahçede spiral veya geometrik şekillerle yan yana gelmesinin bahçeye iyi bir şans getirdiği de düşünülür.

Tarih: 14 Haziran Pazar
Saat: 14.00 – 18.00
Yaş Gurubu: 7 – 10 yaş
Ücretsiz

İletişim Bilgileri

Telefon: 0 530 5423699
Adres: Rumelikavağı, Dere Sokak 32/A Sarıyer – İstanbul
e-posta: info@gnlmekan.com
Web: gnlmekan.com

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.