Baskıya Girecek Yeni J.K. Rowlings Kaynakçası Yeni “Harry Potter” Sırlarını Deşifre Ediyor.

Pottermore.com’da yazılı yazı kırıntılarını unutun: Harry Potter’la ilgili sırlar esas şimdi geliyor.

 

* For the English version, please scroll down 

Pottermore.com’da yazılı yazı kırıntılarını unutun: Harry Potter’la ilgili sırlar esas şimdi geliyor.
Guardian gazetesine göre, Bloomsbury İngiltere’de 544 sayfalık bir kaynakça yayınladı. “JK Rowling: 1997-2003 Kaynakçası” (JK Rowling: A Bibliography 1997-2013) eksiksiz şekilde Harry Potter kitaplarının yayınlanma tarihçesini belgeliyor.

 

 

Bu kapsamlı neşriyat, Harry Potter hayranları için birçok konuda doyurucu bilgi sunuyor. Kitapların ilk okuyucuları için, ellerindeki kitapların manevi değerinden fazla bir değere sahip olup olmadığını gösteren akış diyagramlarından, Rowling’in kitaplarının her baskısının çok kapsamlı bir kataloğuna, hatta kitapların yazım ve “editing” süreçlerinin heyecan veren detaylarına kadar çok şey var bu kitapta. Genel bilgi bölümündeki açıklamalar; kitabın, ünlü serinin hikaye tarihçesiye ilgili söylentileri ortadan kaldırmak için yazıldığını açıkça ifade ediyor.

 

Kaynakçayı derleyen yazar Philip Errington, Sotheby’nin çocuk kitapları bölümünün direktörü olması, onun Rowling’in tüm kitaplarının baskılarının kataloğunu hazırlamak için fazlasıyla yetkin bir kişi olduğunu açıkça gösteriyor. “Harry Potter” e-kitaplardan sesli kitaplara kadar birçok ortamda okunmasına rağmen, bu kaynakça klasik kitap baskılarıyla sınırlı. Errington, derlediği kaynakçayı, giriş bölümünde “Bu, kitaplar hakkında bir kitap” diyerek tarif ediyor. “Bu otantik kitaplar esasen bilginin aktarılması için araç… Ancak, 20. yüzyılın sonları ve 21. yüzyılın başlarındaki kültürü şekillendiren belirleyici bir zamanla ilgili de birçok detay sunuyorlar.”

 

Klasik kitap baskından hoşlananlar için, bu kaynakça adeta bir altın madeni ama Errington okuyucularına ayrıca Rowling’in yazım ve “editing” süreçleriyle ilgili de etkileyici bilgiler sunuyor. Kitapta yeralan belge ve röportajlara göre, Rowling Azkaban Tutsağı (The Prisoner of Azkaban)’ın revize edilmesi sürecinde oldukça yorulmuş ve kitabın yayınlanma tarihlerinde kendi ifadesiyle artık “iyice bıkmış”. Ve de… Ateş Kadehi (The Goblet of Fire) neredeyse Harry Potter ve Üç Şampiyon (Harry Potter and the Three Champions) ismini alacakmış.

 

Kaynakça, açıkça Rowling’in onayını da almış durumda. Yazar, oldukça alçakgönüllü bir şekilde şöyle yazmış kaynakçada: “Manchester’a giden bir trende aklıma gelen bir fikrin dünyada bilinen her dilde bu kadar edebi yer bulacağını en çılgın ruh halimde bile hayal etmezdim.”

 

Harry Potter hayranları şanslılar; Rowling, Pottermore.com websitesinde sık sık sunduğu yeni arşiv içerikleri ile hayranlarına sürekli bir konuşma konusu kaynağı sağlıyor.

 

Fakat Amerika’lı okuyucular, bu kaynakçayı derinlemesine incelemek için biraz daha beklemek zorundalar. Kaynakçanın Amerika baskısı 23 Nisan 2015’te raflardaki yerini aldı.
 
 

Kaynaklar:
© Huffington Post
© Los Angeles Times
Video – © Warner Bros.

 

ÇEVİRİ:
© Yaman Kocasinan (İstanbul’da Sanat: www.istanbuldasanat.org)

 

Click to view in English

 

J.K. Rowling Bibliography To Reveal New ‘Harry Potter’ Secrets

 
Forget new snippets of writing posted on Pottermore.com: The motherlode of Harry Potter revelations is coming. According to the Guardian, Bloomsbury has published a 544-page bibliography of the series in the U.K. Entitled JK Rowling: A Bibliography 1997-2013, it painstakingly documents the entire publication history of the books.

 

 
The hefty volume includes a cornucopia of delights for Harry Potter obsessives, from flow charts helping early readers determine whether their editions have value beyond the sentimental, to an exhaustive catalog of every edition of Rowling’s books, to tantalizing morsels of insight about the writing and editing process. The title’s description also indicates that it’s intended to “dispel rumor” about the storied series’ history.
 
Author Philip Errington, who compiled the bibliography, is eminently qualified for the position of thoroughly cataloging Rowling’s editions, as he’s currently Sotheby’s director for children’s books. Though Harry Potter has been read in forms ranging from ebook to audiobook, the bibliography focuses on the print editions. “This is a book about books,” explains Errington in his introduction. “These original books are merely the carriers of information […] Yet, the features of those books provide some detail behind one of the defining moments in late twentieth- and early twenty-first-century culture.”
 
For print book lovers, this book is a goldmine, but Errington has also included fascinating glimpses into Rowling’s writing and editing process. According to documents and interviews cataloged in the book, Rowling was exhausted by the extensive rewrites and edits for The Prisoner of Azkaban and was “sick of it” by the time of its publication — oh, and The Goblet of Fire was almost titled Harry Potter and the Three Champions!
 
The bibliography comes ringingly endorsed by the author herself, who writes self-deprecatingly, “Even in my most deluded moments, I could never have anticipated that an idea that occurred to me on a train to Manchester could have spawned this amount of verbiage and prose in every language under the sun.”
 
Harry Potter obsessives have been fortunate in their fandom; Rowling’s frequent release of fresh archival material on Pottermore.com provides them with a constant source of discussion. But American readers will have to wait a bit longer to throw themselves into this bibliography. According to Bloomsbury Academic, the U.S. edition will publish on April 23, 2015.
 
 
Sources:
© Huffington Post
© Los Angeles Times
Video – © Warner Bros.

 

Ortaokul ve lise eğitimini Robert College'de dereceyle tamamladı. Purdue University (Indiana, ABD) İnşaat Mühendisliği Bölümü'nü birincilikle ve rektör özel ödülü alarak bitirdi. University of California at Berkeley (ABD) MBA (İş İdaresi Yüksek Lisans) programını ilk on öğrenci arasında bitirdi. Uzun yıllar yurtiçi ve yurtdışında danışmanlık yaptı. Şiir ve hikaye yazmaya, resim yapmaya ortaokul ve lise yıllarında başladı. Daha sonra felsefe, psikoloji, Antik Yunan ve Roma medeniyetleriyle ilgilenmeye başladı. Halen yaşam, kişisel gelişim, farkındalık, felsefe, psikoloji, sanat, resim ve müzik konularında yazmaya devam etmektedir. İzmir, Ege ve deniz aşığı olan Yaman Kocasinan, aynı zamanda amatör denizcidir. “İzmir'de Sanat” ve “İstanbul'da Sanat” sitelerinin kurucularından olup, yönetim ve editoriyal takımlarında yeralmaktadır.

Yaman Kocasinan

Comments are closed.