İFSAK‘ın 55 yıl arşivinde yeralan değerli ustaların orjinal fotoğrafları, İFSAK Arşivi Aralanıyor Karma Fotoğraf Sergisi‘nde yer alıyor… Fotoğraf Sanatı‘nın ustalarının orjinal fotoğraflarından oluşan sergi 25 Temmuz -28 Ağustos arasında gezilip görülebilir.

İFSAK Arşivi Aralanıyor adlı oldukça önemli  bu sergi, adından da anlaşılacağı gibi, arşiv için yapılan çalışmaların bir başlangıcı olacak. 1930′ ların başında Atatürk’ün fotoğrafçısı Selahattin Giz ile başlayan ve 1980′ lerin ortalarına kadar uzanan, büyük çoğunluğu İfsak üyesi olan fotoğrafçıların bu değerli eserlerini üyeleriyle ve fotoğraf kamuoyu ile paylaşmak, eskiyle yeni arasında bir köprü kurmak amacını taşıyor.

Arşivi belli bir seviyede olan kurumlar, yer aldıkları alanlarda köklü ve geleneksel bir yapıya ulaşmışlardır. Kimileri bu geleneksel yapı içinde ilerleme gösteremeyerek oldukları yerde sayarlar veya yok olup gitmeye mahkumdurlar. İFSAK, 56 yılı geride bırakmak üzere olan ve ülke gerçeklerini göz önüne alırsak, arşivi de belli bir seviyeye ulaşmış bir kurum. Bu geleneksel yapı içinde de kaybolmayarak, ürettiği projeler ve yaptığı yeniliklerle kendi alanında saygın yerini çoktan aldı.

Barındırdığı fotoğraf, sinema ve kendi tarihi özelinde Türk fotoğrafı için de oldukça değerli dokümanlara sahip olan İfsak geçtiğimiz günlerde, arşivin dijital kopyalarını çıkarmak ve bunları sunulur hale getirmek için gerekli adımları attı. Aramızdan ayrılan ve yaşamakta olan fotoğrafçıların bu paha biçilmez üretimlerini kendi koşulları içinde en iyi şekilde saklamak çin de gerekli çalışmaları başlattı.

Sergide eserleri sergilenecek sanatçılar

Aclan Uraz, Ahmet Öner Gezgin, Ara Güler, Aramis Kalay, Ayhan Erolgil, Baha Gelenbevi, Bülent Özgören, Cengiz Karlıova, Cengiz Özakıncı, Erdal Yazıcı, Ergun Çağatay, Ersin Alok, Gültekin Çizgen, Halim Kulaksız, Hüsnü Gürsel, İbrahim Akyürek, İbrahim Zaman, İlteriş Tezer, İlyas Göçmen, İsa Çelik, İzzet Keribar, Mehmet Bayhan, Mehmet Kısmet, Merih Akoğlu, Mesut Güvenli, Mustafa Vural, Nermi Erdur, Nevzat Çakır, Nurettin Erkılıç, Nuri Bilge Ceylan, Orhan Cem Çetin, Özdemir Cebeci, R. Gökhan Yalta, Rauf Miski, Reha Akçakaya, Sabri Özsezginler, Salim Okumuş, Sami Güner, Sarkis Baharoğlu, Saygun Dura, Sedat Pakay, Sedat Tosunoğlu, Selahattin Giz, Selçuk Kundakçı, Seyit Ali Ak, Şahin Kaygun, Yıldız Moran, Yılmaz Kaini, Ziya Eralp

İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği

from to
Fotoğraf Sergisi Plastik Sanatlar Sergi
İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği, Beyoğlu Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.