1974 yılında Konya’da doğan İlker Yardımcı, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden mezun oldu.

Heykeltraş İlker Yardımcı

Heykeltraş İlker Yardımcı

Heykellerinde uzun zamandır metal malzemenin yeri ve anlatım olanaklarını sorgulayan sanatçının Prizmanın Telaşı isimli metal heykeli, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları Kent Heykelleri Yarışması’nda, Pekin’de uygulanmak üzere seçilen, 26 uluslararası projeden biridir.

Heykellerinde temel formların etkileşimleri ve kesişimleriyle, kelimesiz ve duyumlara dayalı bir iletişim algısı oluşturmaya çalışan İlker Yardımcı, çağrışımlar ve bu düşünsel ivmeyle heykelin/formun statik evreninden dinamik bir kategori yaratmayı amaçlamaktadır.

Sanatçının heykelleri çok sayıda kurum ve özel koleksiyonda yer almaktadır. Yurt içi ve yurt dışında pek çok sergiye, fuara ve bienale katılan sanatçı son olarak Lirik İleti isimli heykeliyle, 2014 yılında Çin’in Qingdao kentinde düzenlenen Uluslararası EXPO Heykel Parkı Yarışması’nda ikincilik ödülü almış, A-Lone/Yalnız adlı eseri ise 12-30 Temmuz 2014 tarihleri arasında Arjantin’in Chaco eyaletinde düzenlenen Uluslararası Heykel Bienali’nde dördüncülük ödülüne layık görülmüştür.

İlker Yardımcı, Düzce Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Heykel Bölümü başkanlığı görevini yürütmekte ve yardımcı doçent doktor olarak ders vermektedir.

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.