Temelleri 1996 yılında Chris Martin ve Jonny Buckland tarafından atılan Coldplay, ekibe Guy Beryyman ve Phil Harvey’in de katılmasıyla 1998 yılında bugünkü halini aldı.Dört stüdyo albümü yayınlayan ve çok yakında beşincisini çıkarmaya hazırlanan İngiliz topluluk bugüne kadar dünya genelinde 50 milyondan fazla sattı. 6 Brit, 7 Grammy ödülü sahibi olan Coldplay, İngiliz müzik tarihinin en başarılı topluluklarından biri olarak kabul ediliyor.

Coldplay’in ilk profesyonel kaydı Safety EP 1998 yılında yayınlandı. Sadece 500 adet basılan çalışmanın maliyeti 200 sterlindi. Kim bilebilirdi ki yıllar sonra bu çalışma ebay’de 2000 sterline alıcı bulacak. Daha sonra Fierce Panda adlı bağimsız bir plak şirketiyle anlaşan topluluk ilk resmi single’ları olan Brothers & Sisters‘ı bu firmadan çıkardı. İngiltere listelerinde 107 numarada kalan parça bütün başarısızlığına rağmen Coldplay efsanesinin doğmasında önemli bir başlangıç oldu. Bu çalışma sayesinde Parlophone‘nun dikkatini çeken Coldplay, The Blue Room adlı üçüncü EP‘lerini yeni plak şirketlerinden çıkardı. Beş parçadan oluşan EP, grubun ilk stüdyo albümlerinin habercisi oldu.

1999 Eylül ayında albüm kayıtlarına başlayan Coldplay, albümün ilk single’ı Shiver’ı Mart 2000’de çıkardı ve parça grubun İngiltere’de ilk 40’a giren ilk çalışmaları oldu. Albüm çıkmadan önce Yellow adlı bir single daha çıkaran İngiliz dörtlü bu çalışmayla en büyük liste başarılarını yakaladılar. İngiltere listelerinde 4 numaraya kadar yükselen “Yellow” onların Amerika’da yayınlanan ilk single’ları da oldu.

2000 Temmuz ayında Parachutes başlıklı ilk stüdyo albümlerini  çıkaran Coldplay müzik eleştirmenlerinin büyük beğenisini kazandı. Trouble ve Don’t Panic albümün diğer single’ları oldu.

Eylül 2001’de ikinci albümleri için Ken Nelson prodüktörlüğünde tekrar stüdyoya giren İngiliz dörtlü 2002 Mayıs ayına kadar 20’den fazla parça yazdı ve kaydetti.  Ağustos ayında A Rush Of Blood to The Head başlıklı ikinci albümlerini çıkaran Coldplay’in bu çalışması 12 milyondan fazla satarak 2000’li yılların en çok satan 20 albümünden biri oldu. In My Place, The Scientist, Clocks albümün öne çıkan parçaları oldu.

2003 Aralık ayında Coldplay ailesine ünlü bir isim daha eklendi. Grubun solisti Chris Martin, Amerikalı oyuncu Gwyneth Palltrow ile dünya evine girdi. İlk çocukları Apple Blythe Alison Martin ise Mayıs 2004’de dünyaya geldi. (İkinci çocukları Moses Bruce Anthony Martin ise Nisan 2006’da New York’da doğdu)

İki başarılı albümden sonra 126 konserlik uzun bir dünya turnesine çıkan Coldplay 2005 yılana kadar olan süreci konserlerle ve yeni parçalar yazarak geçirdi. Grubun üçüncü stüdyo albümü X&Y Haziran 2005’de müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Dünya genelinde 8.3 milyon satan albüm 2005 yılının en çok satan çalışması oldu. Albümün şu anki satışı ise 13 milyon adeti buldu. Elektronik temaların ağırlıkta olduğu bu Coldplay albümü İngiliz müzik tarihinin de en hızlı satan 3. albümü olarak kayıtlara geçti. Speed Of Sound, Fix You ve Talk gibi Coldplay klasiklerini içeren albüm grubun Amerika’da zirveyi gören ilk çalışması olma özelliğini de taşıyor.

Bir sonraki albüm Viva la Vida or Death and All His Friends için bu kez prodüktör koltuğuna Brian Eno geçti. Grubun solisti Chris Martin, bu albümün Coldplay için yeni bir yön olacağını belirtti. Hayat, ölüm ve savaş temaları üzerine kurulan 4. Coldplay albümü Haziran 2008’de çıktı. Albümün ilk single’ı Violent Hill olurken onu takip eden Viva la Vida Coldplay’in İngiltere Top 75’de ve Billboard Hot 100‘da 1 numara olan ilk parçaları oldu. Kazandıkları 3 Grammy ödülü de başarılarını perçinledi. Albümü takiben yeni bir turneye çıkan topluluk, turnenin kayıtlarından oluşan LeftRightLeftRightLeft adlı albümlerini resmi sitelerinden ücretsiz olarak yayınladı.

Beşinci albümden önce Chris Martin’nin solo bir albüm çıkaracağına dair dedikodular  yayıldı ancak bu haber sanatçının kendisi tarafından yalanlandı. Yeni materyaller üzerinde çalıştıklarını belirten grup üyeleri bunun ilk müjdesini de 2010 Aralık ayında çıkardıkları Christmas Lights adlı parçayla verdi. Coldplay’in ilk Christmas single’ı olan bu çalışma İngiltere listelerinde 13 numaraya kadar yükseldi. Yeni albümü müjdeleyen ilk single Every Teardrop Is a Waterfall ilk kez 31 Mayıs 2011’de duyuruldu ve 3 Haziran’da iTunes’da satışa çıktı. Listelerde yükselişine devam eden parça Peter Allen ve Adrienne Anderson‘nın I Go to Rio adlı çalışmasından alıntılar içeriyor. Sonbaharda çıkması beklenen 5. Coldplay albümünde prodüktörler arasında Rik Simpson, Brian Eno ve Markus Dravs gibi önemli isimlerin adı geçiyor. Hurts Like Heaven, Us Against the World, Charlie Brown, Princess of China  albümde olması beklenen parçalar. Videosu ilk kez bugün yayınlanan Every Teardrop Is a Waterfall ‘Stop-Motion’ kamera tekniğiyle çekildi.

Yazar: Ahmet Baran İlter / 29 Haziran 2011

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.