Alanında dünyanın en prestijli etkinlikleri arasında yer alan 14. İstanbul Bienali‘nin medya toplantısı, Özel İtalyan Lisesi‘nde yapıldı. Carolyn Christov-Bakargiev tarafından bir dizi işbirliği içerisinde şekillenen Tuzlu Su temalı bienal, 5 Eylül‘den itibaren 1 Kasım‘a kadar ücretsiz gezilebilecek. 80’in üzerinde katılımcının 15000’ün üzerinde yapıtının 36 ayrı mekanda sergileneceği bienal, Rumelifeneri‘nden Büyükada‘ya tuzlu su üzerinde tüm İstanbul‘a yayılıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 14. İstanbul Bienali, 5 Eylül-1 Kasım tarihlerinde ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. TUZLU SU: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori başlığıyla Carolyn Christov-Bakargiev tarafından bir dizi işbirliği içerisinde şekillenen 14. İstanbul Bienali’nde; Afrika, Asya, Avustralya, Avrupa, Ortadoğu, Latin Amerika ve Kuzey Amerika’dan 80’in üzerinde katılımcının 1.500’ün üzerinde eseri iki ay boyunca şehrin farklı noktalarında gezilebilecek.

Boğaz’ın Avrupa ve Anadolu yakasını içine alan 36 mekânda gezilebilecek TUZLU SU, müzelerin yanı sıra tekneler, oteller, eski bankalar, otoparklar, bahçeler, okullar, dükkânlar ve özel konutlar gibi kara ve su üzerindeki geçici yerleşim alanlarına yayılacak.

Uluslararası basının yoğun ilgi gösterdiği 14. İstanbul Bienali’nin medya toplantısı, bu sabah Özel İtalyan Lisesi’nde gerçekleştirildi. İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer’in konuşmalarının ardından toplantı, 14. İstanbul Bienali’ni şekillendiren Carolyn Christov-Bakargiev’in bienale dair detaylı bilgiler aktarmasıyla devam etti. Bienalin gerçekleştirilmesini sağlayan ekibin temsilcileri de sahnedeydi.

Medya toplantısında, konuşmaların ardından bienal sanatçılarından Adrián Villar Rojas, Liam Gillick ve Theaster Gates sahnede kısa bir konser verdi.

14. İstanbul Bienali medya toplantısına, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç da katıldı.
14. İstanbul Bienali’nin açılış haftası için, uluslararası sanat çevrelerinden eleştirmen, küratör, müze ve galeri yöneticileri ile basın mensupları da dahil olmak üzere yurt dışından 5 bine yakın konuk İstanbul’da olacak.

TUZLU SU: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori
Carolyn Christov-Bakargiev, bienalin teması TUZLU SU’ya dair fikirlerini şu şekilde açıklıyor: “Boğaziçi ekseninde kentin geneline yayılan bu sergi bir materyalin –tuzlu su– ve çelişen düğüm ve dalga imgelerinin etrafında dönüyor. Çizginin nereye çekileceğini, nerede geri çekileceğini, nerede yaklaşıp nerede uzaklaşacağını araştırıyor. Bunu, açık denizlerde, aygıtlarımızın düz yüzeyleri üzerinde parmak uçlarımızla yaptığı gibi, sualtının derinliklerinde, kat kat şifrelemeler açılmadan önce de yapıyor.
Sergi, dünyayı şiirsel ve politik olarak şekillendiren ve dönüştüren, görünür ve görünmez farklı dalga örüntülerini ve frekanslarını, su akıntılarını ve yoğunluklarını ele alıyor. Hem zamanı askıya alan durdurulmuş hareketler vardır (denizler, okyanuslar üzerinde insan taşımacılığının düğümleri, savaş, emek, etnik temizlik düğümleri) hem de dalgalar gibi dağınık ve tekrarlanan hareketler vardır (ayaklanma dalgaları, ‘jouissance’ dalgaları, elektromanyetik dalgalar). Hem kelimenin düz anlamıyla su dalgaları vardır hem de insan dalgaları, duygu ve anı dalgaları. Dalgaları teşhis ederek, görerek örüntülerinin farkına varırız – sualtındaki su örüntüleri, rüzgâr örüntüleri. Belki de bir dalga sadece zamandır – bir dalganın yüksek ve alçak noktaları arasındaki farkta duyumsanan his zamanı, dolayısıyla mekânı ve dolayısıyla yaşamı imleyebilir. Sanatla birlikte ve sanat aracılığıyla yas tutuyor, hatırlıyor, kınıyor, iyileşmeye çalışıyoruz ve kendimizi bu mekânda beraber yaşamış birçok topluluğun neşe ve canlılık olasılıklarına adıyor, formdan yeşeren yaşama sıçrıyoruz.”
Sahirugureren

14. İstanbul Bienali Mekânları
TUZLU SU, Boğaz hattı boyunca, Karadeniz’den Marmara Denizi’ne ve şehrin iki yakasında müzelerin yanı sıra tekneler, oteller, eski bankalar, otoparklar, bahçeler, okullar, dükkânlar ve özel konutlar gibi kara ve su üzerindeki geçici yerleşim alanlarına yayılıyor. 14. İstanbul Bienali’nde, İstanbul Modern, ARTER, Özel İtalyan Lisesi ve Galata Özel Rum İlköğretim Okulu karma sergilere ev sahipliği yaparken, diğer tüm mekânlarda tek sanatçı ya da sanatçı topluluklarının işleri görülebilir.

Galata-Tophane-Beyoğlu bölgesindeki sergi mekânları arasında; SALT Galata, Vault Karaköy The House Hotel, Kasa Galeri, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, İstanbul Modern, Boğaz’da yüzen bir balıkçı teknesi, DEPO, Çukurcuma caddesindeki bir otopark ve Boğazkesen caddesi üzerinde bir dükkân, Masumiyet Müzesi, Özel İtalyan Lisesi, bienalin üç hayali mekânından biri olan Fransız Yetimhanesi, The House Hotel Galatasaray, Bostanbaşı Sokak’ta yer alan eski bir ev, Cezayir binası, bir diğer hayali mekân Casa Garibaldi, ARTER, Anadolu Pasajı olarak bilinen ayakkabı dükkânı FLO, Pera Müzesi, ADAHAN Otel’in bir odası ve otelin altındaki Sarnıç bulunuyor.

Press Sahirugureren

Kabataş-Kadıköy-Büyükada hattında ise Yeldeğirmeni’nde bulunan Tunca Subaşı & Çağrı Saray Atölyesi, Büyükada’da Kaptan Paşa Deniz Otobüsü, Büyükada Halk Kütüphanesi, Splendid Palas Oteli, Rizzo Palas, Mizzi Köşkü, Çankaya 57 ile Troçki Evi yer alıyor. Ayrıca Sivriada da bienal mekânları arasında bulunuyor.

Şişli-Tarihi Yarımada-Rumeli bölgesinde yer alan bienal mekânları ise Yeni Hrant Dink Vakfı ve Agos Merkezi ile vakfın ve gazetenin eski merkezi Hrant Dink Vakfı ve Agos – Parrhesia Merkezi, Balat’taki Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Rumeli Feneri ve hayali mekânlardan Riva Kumsalı.

Bienalin geçici mekânlarından biri de Türkiye kıyılarından iki kilometre uzaklıkta olan Yunanistan adası Kastellorizo (Meis). Adada 7-13 Eylül tarihleri arasında Fiorucci Art Trust işbirliğiyle bienal sanatçılarının da katılımıyla “Güneşin yüksek Hayır! sesi yakıyor tepelerin ön cephesini. Salt Lake’ten kum çekirgeleri geliyor ve kapanıyor salonların çoğu” başlıklı bir program gerçekleştirilecek.

Press Sahirugureren

14. İstanbul Bienali Etkinlikleri
TUZLU SU: Söz Edimleri ve Söylem Biçimleri
14. İstanbul Bienali kapsamında gerçekleştirilecek TUZLU SU: Söz Edimleri ve Söylem Biçimleri başlıklı programda farklı sanatçı, bilim insanı, küratör, filozof ve kültürel aktivistlerin katılımıyla yuvarlak masa tartışmalar, seminerler, sözlü sunumlar, dinleyicilerle söyleşiler, okuma grupları ve rehberli turlar düzenlenecek. TUZLU SU: Söz Edimleri ve Söylem Biçimleri’nin detaylı programı 14b.iksv.org adresinden takip edilebilir.

Film Programı
Bienal boyunca İstanbul Modern Sinema’da ücretsiz film gösterimleri gerçekleştirilecek. Müge Turan ve Carolyn Christov-Bakargiev tarafından Ekolojik Kurgular, Denizler Altında, Hayatta Kal! ve Kıyıdakiler olmak üzere dört tema etrafında hazırlanan program, uzun metrajlı filmler ile sanatçı filmleri ve videoları eşleşmeleri şeklinde tasarlandı. Film ve sanatçı işleri eşleştirmeleri ise James Richards tarafından yapıldı.

2 Eylül’den itibaren video gösterimlerinin, 10 Eylül’den itibaren ise uzun metrajlı film gösterimlerinin başlayacağı program, uzun metrajlı filmler, sessiz dönemden başlayarak belgeseller, gişe filmleri ile Avrupa ve Amerikan sinemasının klasiklerinden oluşuyor.

Program kapsamında, ayrıca bienal katılımcıları da olan, Tacita Dean’in JG (2013) filmi, Guido Wan Der Werve’den Numara On Dört, ev (Nummer veertien, home, 2012) ile Marguerite Duras’ın 1981 yapımı Atlantik Adamı (L’homme Atlantique, 1981) filmleri de izlenebilecek. Film programı ve gösterim saatleri 14b.iksv.org’dan takip edilebilir.

14. İstanbul Bienali Çocuk Eğitim Programı
Bienal kapsamında, Koç Holding desteği ve Pace Çocuk Sanat Merkezi işbirliğiyle, çocukların ve gençlerin sergi kültürünü geliştirmek, güncel sanata olan ilgilerini artırmak ve onları bazı temel sanat kavramlarıyla tanıştırmak amacıyla Çocuk Eğitim Programları da düzenlenecek. Program kapsamında yapılacak etkinliklerle çocuklar ve gençler, bienalin farklı mekânlarına yapacakları seyahatlerle hem “Tuzlu Su’yu” keşfedecek, hem de atölyeler aracılığıyla konuştukları ve öğrendiklerini pratiğe dönüştürme fırsatı yakalayacak.

Bienal boyunca 8-18 yaş aralığındaki katılımcılara yönelik olarak ücretsiz gerçekleştirilecek eğitim programı, bienalin açık kaldığı süre boyunca; 5-13 Eylül tarihleri arasında haftanın her günü Büyükada’da, 14 Eylül’den itibaren ise Pazartesi hariç her gün Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda devam edecek. 25’er kişilik gruplarla yapılacak etkinliklere katılım için cocuk@iksv.org’dan ya da (212) 334 07 45 ile (549) 795 14 32 numaralı telefonlardan rezervasyon yaptırılabilir. Programın detaylarına 14b.iksv.org’dan ulaşılabilir.

14. İstanbul Bienali Mekân ve Saatleri
14. İstanbul Bienali mekânları Pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
Perşembe günleri İstanbul Modern 20.00’a kadar, Masumiyet Müzesi ise 21.00’a kadar açık olacaktır.
SALT Galata, Pazar ve Pazartesi günleri kapalıdır, Salı-Cumartesi günleri arasında 10.00’dan 20.00’a kadar ziyaret edilebilir. Açılış haftasına özel olarak 6 Eylül Pazar ve 7 Eylül Pazartesi günleri açık olacaktır.
Splendid Palas Oteli açılış haftasında özel olarak 10.00’da, kalan günlerde ise 11.00’da açılacaktır.
Pera Müzesi, Pazar günleri 12.00’da açılır.
Tunca Subaşı & Çağrı Saray Atölyesi hafta sonları 12.00-18.00 arasında, Pazartesi hariç hafta içi günleri randevu ile ziyaret edilebilmektedir. Randevu için bir gün öncesinde (549) 781 85 16’yı aramak gerekmektedir.
Hrant Dink Vakfı ve Agos – Parrhesia Merkezi için program daha sonra duyurulacaktır. Duyurular 14b.iksv.org adresinden takip edilebilir.
Kurban Bayramı’nın birinci günü olan 24 Eylül’de tüm mekânlar kapalı olacaktır. Masumiyet Müzesi, ARTER, İstanbul Modern ve Pera Müzesi, bayramın diğer günleri, 25-27 Eylül arasında açıktır.
14. İstanbul Bienali ücretsiz olarak gezilebilecek. Yalnızca Masumiyet Müzesi’ne giriş biletli olarak sağlanacaktır.

from to
Buluşmalar Plastik Sanatlar Sergi

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.