Kadıköy Belediyesi Dünya Müzikleri ve Folklorik Tınılar Çok Sesli Korosu, Coloratur soprano Leyla Pekin şefliğinde, Mardin Opera ve Bale Günleri kapsamında 9 Mayıs Cumartesi günü, Mardin Cumhuriyet Meydanı’nda Mardinli müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.Etnik enstrümanların kullanılacağı konserde çeşitli ülkelerin popüler olmuş eserlerinin yanı sıra Mardin‘e ait türküler de yer alacak.

Koro sekiz yıl önce şef Leyla Pekin (coloratura soprano) tarafından “Dünya devletlerinin sevilen müziklerini özgün dilleriyle tanıtıp sevdirmek, evrende müzik ve barış sloganıyla hareket etmek” düsturu ile projelendirilmişti.
Kadıköy Belediyesinin katkılarıyla beden bulan koro ilk konserini; tamamen amatör bir ruh ile çıkılan ve altı kişiyle başlayan bu müzikal yolculukta, yedi ay içinde on altı (16) korist‘e ulaşarak verdi.

Daha öncesinde hiç müzik eğitimi olmayan ancak müziğe gönül vermiş çeşitli meslekler ve yaşlardan kişilerin katılımıyla günden güne büyüyen koro, sekiz yıl içerisinde on beş (15) dilde yük seksen (180) eserlik bir repertuarın sahibi oldu.

Şef Leyla Pekin‘in başarılı hocalığı ve koristlerin disiplinli çalışmalarıyla, müzik konusunda bilgisi olmayan bu topluluk, zaman içinde Verdi‘nin en önemli eserlerinden biri olan Nabucco Operası‘nın bel kemiği ‘Esirler Korosu’nu (Va Pensiero) seslendirecek düzeye geldi.

Şef Leyla Pekin tarafından şan tekniği ile çalıştırılan koro, ilk yurtdışı konserini kuruluşundan üç yıl sonra Sırbistan’da vererek Kosova, Barselona Korolor Festivali gibi önemli konserlerde boy göstererek; opera, koro eserlerinden her dinden ilahilere, gospellerden müzikallere, çok sesli türkülerden tangolara, napolitenlerden bozlaklara geniş bir yelpazeyi dinleyicilerine sunmaya devam ediyor.

“Müzik insanlığın ortak dilidir” felsefesiyle hareket eden Kadıköy Belediyesi Dünya Müzikleri Ve Folklorik Tınılar Çok Sesli Korosu kapılarının, yüreği müzik için atan herkese açık olduğunu hatırlatır, Mardinli müzikseverleri koronun 9 Mayıs Cumartesi günü, Mardin Cumhuriyet Meydanı’nda vereceği konserde buluşmaya davet ediyorum.

Her daim müzikle olmanız dileğiyle…

 

Müzik Haberleri
Mardin Cumhuriyet Meydanı Map

Gülce Ataseven

Comments are closed.