Mimarlar Odası kurulduğu 1954 yılından günümüze, mimarlık kültürünün gelişmesi, tarihi mirasın korunması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için yoğun bir çalışma sürdürmektedir. Bu çalışmalara yeni bir boyut kazandırmak amacı ile 2007 yılından bu yana, İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali adı altında bir organizasyonu yaşama geçirmektedir. Etkinliğe, başta mimarlar olmak üzere, bu alana ilgi duyan her kesimin aktif olarak katılımının sağlanması hedeflenmektedir.

İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali kapsamında bu yıl, uluslararası kategoride tek yarışma düzenlenecek ve ödüller verilecektir.

Festival, mimarlık ve kent odağında üretilmiş filmleri desteklemeyi, yeni yapımları özendirmeyi, beğeni kazanmış filmleri seyirci ile buluşturmayı amaçlamaktadır. Ayrıca konuyla ilgili mimar, yönetmen ve uzmanların etkinlik kapsamında İstanbul’da buluşmalarına ortam hazırlayarak ülkemizi ve mimarlık ortamımızı geniş kesimlere tanıtmayı öngörmektedir.

Festival kapsamında, belgesel ve canlandırma türündeki filmlere yer verilmektedir. Yurtiçinden ve yurtdışından yarışmaya katılarak ön elemeyi geçmiş olan filmler, seyirci ile buluşturulacak ve bu filmler arasında bir yarışma gerçekleştirilecektir. Ayrıca konuyla ilgili olarak, katılımcılar arasında düşünce alışverişlerinin sağlanabilmesi için çeşitli söyleşi ve etkinlikler de düzenlenecektir.

Gösterime Alınan Filmler

Festival bu yıl 2-9 Ekim 2015 tarihlerinde yapılacaktır. Yurtiçinden ve yurtdışından yarışmaya katılarak gösterim programına alınan filmler, seyirci ile buluşturulacaktır. Ayrıca konuyla ilgili olarak, katılımcılar arasında düşünce alışverişlerinin sağlanabilmesi için çeşitli söyleşi ve etkinlikler de düzenlenecektir.

Bu yıl Finli Yönetmen Rax Rinnekangas, festivalin konuğu olacaktır. Festival Kapsamında yönetmenin The Films Five Master Houses of The World projesi kapsamında şu filmleri yer alacaktır:

1. The Melnikov House (Konstantin Melnikov), Moscow, Russia, 1927 –29.
2. Villa Mairea (Alvar Aalto), Noormarkku, Finland, 1938.
3. Casa Estudio (Luis Barragán) Mexico City, Mexico, 1948.
4. Le Cabanon (Le Corbusier) (+ E-1027-house; Eileen Gray), Roquebrune Cap Martin, France, 1952 /1926 – 29.
5. The Koshino House (Tadao Ando) Ashiya, Hyogo, Japan, 1979-81, 1983-84.

Ayrıca, yönetmenin uzun metrajlı son filmi Theo’s House da gösterimde yer alacaktır.

Yönetmenler Çağan Duran ve Ali Uluç Kutal‘ın Aşağı Yukarı Galata filmi de özel gösterim programında izleyiciye sunulacaktır.

Bu yıl yarışma bölümü için, ABD, Almanya, Estonya, Fransa, Hollanda, İspanya, İran, İtalya, Kanada, Kuzey İrlanda, Türkiye ve Venezuela’dan başvuran 61 adet filmi değerlendirmek üzere, 4-5-6 Eylül 2015 tarihlerinde bir araya gelen ve Hilmi Etikan, Behiç Ak, Fikret Terzi, Süheyla Acar, Zeynep Ünal, Ayşe Ak, Esin Köymen ve İsmail Doğanyılmaz’dan oluşan seçici kurul, tüm filmleri izlemiş, gösterime alınacak filmleri ve ödüle değer bulunan filmleri belirlemiştir. Ödül alan filmler 9 Ekim 2015 Cuma günü, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi‘nde yapılacak ödül töreninde açıklanacaktır.

Film gösterimleri İstanbul’un iki yakasında beş ayrı salonda yapılacaktır. Gösterim salonları; Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy binası, Galata Derneği gösterim salonu, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Bakırköy Temsilciliği, Nazım Hikmet Kültür Merkezi Kadıköy binası, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kartal Temsilciliği olarak belirlenmiştir.

Gösterime alınan filmler şunlardır

Tarzan Kemal – Yönetmen Caner Özdemir – 2015 – Türkiye
Lamekan: Metalaşan Kentin Çöküşü – Yönetmen İmre Azem –2015– Türkiye
Komşu Komşu! Huuu! – Yönetmen Bingöl Elmas –2014 – Türkiye
Grafstract: The Bronx Street Art Renaissance – Yönetmen Dan Perez – 2014 – ABD
Kırmızı Işık – Fransa Çok Güzel – Yönetmen Yasemin Akıncı – 2014 – Türkiye
Ax û Av – Kerpiçten Hayaller – Yönetmen Yasemin Akıncı – 2014 – Türkiye
Gold of Time – Yönetmen Barbara Schröder – 2015 – Fransa
Koro – Yönetmen Ahmet Bikiç – 2015 Türkiye
Hotel Humboldt, a Miracle in the Avila – Yönetmen Federico Prieto – 2013 – Venezuela
Habitat-Personel Notes – Yönetmen Emiliano Dante – 2014 – İtalya
Çekçek – Yönetmenler Can Akbulut – Harun Çavuş – 2015 – Türkiye
Concrete Love – The Böhm Family – Yönetmen Maurizius Starkle Drux – 2014 – Almanya
Meyhane, A Home for My Grandfather – Yönetmen Mehdi Shabani – 2014 – İran
910.000 – Yönetmen Erdem Türkavcı – 2015 – Türkiye
The Hands – Yönetmen Miguel G. Morales – 2015 – İspanya
Leviathan’la Yaşamak – Yönetmen Şirin Bahar Demirel – 2013 – Türkiye
Su Bedevileri – Yönetmen Ömer Güneş – 2014 – Türkiye
Öteki Kasaba – Yönetmen Nefin Dinç – 2011 – Türkiye
Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi – Yönetmen Kazım Kızıl – 2015 – Türkiye
Han – Yönetmen Çağrı İşbilir – 2015 – Türkiye
Mülksüzler – Yönetmen Zafer Yorgancı – 2014 – Türkiye
% 12.29 – Yönetmen Oktay Altunnar – 2014 – Türkiye

from to
Festival Manşet SİNEMA

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.