12 Nisan 1980 yılında doğan Jehan Barbur 18 yaşına kadar İskenderun’da okuyup İskenderun’da büyümüş, 1998-2002 tarihleri arasında okuduğu Ankara Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü Dili ve Edebiyatı bölümünden derece ile mezun olmuştur.


Üniversiteden sonra İstanbul’a yerleşip, 2004 – 2009 tarihleri arasında birçok farklı grupta solist olarak çalışmış, reklam cıngılları seslendirmiş, çok sayıda dizi veya sinema filmi müziğine  (Günahım Neydi Allah’ım, Kadın Her Zaman Haklıdır, Sır Gibi, Gökten Üç Elma Düştü, Cesaretin Var mı Aşka, Asi, Ali’nin Sekiz Günü, Gece Sesleri, Çılgın Dershane, Tövbeler Tövbesi, Adını Feriha Koydum, Kül ve Ateş, İffet, Güz Sancısı…) sözleri  ve sesiyle hayat vermiştir.

Sanatçı, 2011’de gösterime girmiş olan Ümit Ünal’ın yazıp yönettiği ‘Nar’ adlı filmle, 2011 Yeşilçam Film Akademisi Ödülleri (YEFA) kapsamında bu filmde seslendirdiği; sözü Ümit Ünal’a müziği Selim Demirdelen’e ait olan ‘Nar Taneleri‘’ adlı şarkı ile ‘En İyi film şarkısı’ dalında Selim Demirdelen ile birlikte ödülü paylaşmıştır. 2012 Mart ayında vizyona giren Ali Vatansever’in yönettiği ‘El Yazısı’ adlı filmde, sözü-müziği Nadir Göktürk’e ait ‘Aşk Bitti’ adlı parçayı seslendirmiştir. Behzat Ç. dizisinin 2012 Sezon Finali’nde ‘Seni Seviyorum’ adlı parçasına dizinin final sahnesinde yer verilmiştir.

2009 Şubat ayında prodüktörlüğünü üstlendiği kendi söz ve bestelerinden oluşan şarkıların yer aldığı, ilk albümü ‘Uyan’ Ada Müzik etiketiyle raflarda yerini almış, bu albümde çok değerli müzisyenlerle ortak beste çalışmaları yapmıştır. 2010 yılında Sarp Maden ile ortak bir bestesi dışında, tüm şarkıların söz ve müziğinin kendisine ait olduğu ve prodüktörlüğünü kendi üstlendiği ikinci albümü ‘Hayat’ı yine Ada Müzikten çıkarmıştır.

Kendi neslinin ve kendi tarzının temsilcisi olarak 2009-2011 yılları arasında Bülent Ortaçgil’in 40. sanat yılı kutlaması kapsamında Harbiye Açık Hava Sahnesinde yapılan konsere çok katılmış, ayrıca Ada Müzik’in 25. yıl kutlamasında Ada müziğin çok değerli müzisyenleri ile yine Harbiye Açık Hava Sahnesinde sahne almıştır. 2012 Eylül ayında prodüktörlüğünü üstlendiği 3. albümü ‘Sarı’ yine Ada Müzik etiketiyle raflarda yerini almıştır.
Sanatçının can verdiği yapımlar:
Uyan – Jehan Barbur (2009- Ada Müzik)
Hayat – Jehan Barbur (2010 -Ada Müzik)
Sarı – Jehan Barbur (2012 – Ada Müzik)
Sizler Hiç Yokken – Jehan Barbur (2014 – Ada Müzik)
Ezginin Günlüğü ‘Çeyrek’ albümü
Eylem Aktaş Dizi Müzikleri albümü
Ahmet Akkaya ‘Metropol’ albümü
Gürol Ağırbaş ‘Köprüler Beyaz Perde’ albümü
‘Asi’ Dizi Müzikleri
‘Ali’nin 8 Günü’ Film Müzikleri
Feridun Düzağaç ‘İyilik Güzellik Spor’ albümü
Zuhal Olcay ‘Aşkın Halleri’ albümü
High School Musical 3 DVD – Sinema Filmi
‘Adını Feriha Koydum’ Dizi Muzikleri

2010 yılında gösterime giren Tİ Tiyatronun ‘Ayışığı Tarifesi’ oyununun müziklerini yazmış, yine 2011 yılında Amerika’da geniş bir izleyici kitlesi ile buluşan ‘Covert Affairs’ dizisinin bir bölümünde Jehan Barbur performansı ve şarkısıyla dizide adından sıklıkla söz ettirmiştir.

2011 tiyatro sezonu ile seyirci ile buluşan Özen Yula’ nın yazıp yönettiği; Yetkin Dikinciler, Sema Keçik, Sinan Tuzcu, Teoman Kumbaracıbaşı, Beste Bereket ve kendisinin de rol aldığı yarı müzikal bir oyun olan ‘Şems! Unutma!’ oyununun müziklerini bestelemiş, düzenlemelerini de Cenk Erdoğan ile birlikte yapmıştır. Oyun, 11. Direklerarası Tiyatro Seyirci Ödülleri kapsamında ‘En İyi Özgün Müzik’ dalında birincilik ödülüne layık görülmüştür.  Sanatçı ‘Şems! Unutma!’ adlı tiyatro oyunu ile 2012 yılında Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nde, ‘En İyi Tiyatro Sahne Müziği’ dalında üç adaydan biri olarak gösterilmiştir.

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.