Yaşanmışlıklar üzerine söz yazan ünlü şarkıcı, dansçı ve oyuncu olan Karima Nayt 30 Haziran’da izleyicisiyle buluşuyor.Dünyaca ünlü Cezayirli sanatçı Karima Nayt, Yaylı Çalgılar Dörtlüsü BİS Quartet eşliğinde Akbank Sanat Caz Günleri‘nde sahne alıyor.

Cezayirli şarkıcı, modern dansçı ve aktris olan Karima Nayt, çok yönlü bir sanatçı olup dünya çapında izleyicileri büyülemiştir. Cezayir Ulusal Konservatuvarı tarafından ödüllendirilen Karima, dans kariyerine başladığı zaman, film ve sahnedeki oyunculuk kariyerine de başlamıştır. Kahire’nin dinamik kültürel hayatından etkilenen Karima, 1998’de buraya taşınmaya karar verir.

Kendisi sonradan Kahire Operası’nda, modern dans topluluğunda solo dansçı olur. Ayrıca Grammy ödüllü müzisyen ve besteci Fathy Salama ve grubu Sharkiat’ta şarkıcılığa başlar. Karima, dünya çapındaki festival ve sahnelerde hem şarkıcı, hem de dansçı olarak rol aldı ve sayısız ödül kazandı. Bunlara 16. Uluslararası Kahire Deneysel Tiyatro Festivali’nde, Mohamed Shafik’in “Masada Wagner’i dinlerken” eserinde gösterdiği performansla kazandığı En İyi Kadın Aktris Ödülü dahildir.

2007‘de Kahire’den ayrıldığından beri Karima çoğunlukla Avrupa’da çalıştı, çeşitli dans prodüksiyonlarında yer aldı ve uzun zamandır beklenen solo albümü “Quoi d’Autre?”’u çıkardı. 13 farklı karakter hakkında 13 şarkı içeren albüm İsveç’te çıktı ve 2013’te “İsveç Folk & Dünya Müziği Ödülü” yarışmasında 2012 yılının en iyi cd’si ödülünü kazandı. Karima Nayt bütün güftelerini kendi yazar. Şarkılarını Cezayir Arapçası, klasik Arapça ve Fransızca dillerinde söyler. Sanatını icra ettiği sesi onun sosyal, konular, hatıralar, saklı şeyler hakkında konuşmasına izin verir; kahkahalar ve gözyaşları yerine gerçek olan, görmüş yaşanmış şeyleri şarkılarında dile getirir.

Karima Nayt: Vokal
Youcef Grim: Bendir, perküsyon
Olle Linder: Gitar
Andreas Unge: Bas
Mikael Augustsson: Bandoneon
Fredrik Gille: Perküsyon

Karima Nayt
30 Haziran 2015 20:00 Akbank Sanat, İstanbul

Bilet almak için tıklayınız!

Caz MÜZİK
Akbank Sanat Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.