Günümüzde sanat ve sanatçının nötralize edilmek istendiği bir ortam yaşanırken, Galeri Eksen Kırmızı konseptiyle oluşturulan bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Akıl ve bilinç tutulmasının fazlasıyla yaşandığı şu zamanlarda derin uyuşukluk içinde olan sanat ortamını sanatçılar, Kırmızı rengin getirdiği dinamizmle hareketlendirmek istiyorlar.Resmin sadece plastik bir sorun olmadığı yolundaki düşüncelerini, bireysel yaratıcılıklarını öne çıkararak, ateşli ve inatçı kimlikleriyle birlikte eleştirel ve muhalif bir tavır ortaya koyuyorlar.

Sanat, tabulara karşı başkaldırarak var olur. Var olmakla, varlık olmak arasındaki ince çizginin farkındalığına sahip sanatçılar; varlıklarını korkusuzca ortaya koyarken, kendi anlatım biçimlerine vizyonlarını da ekleyerek tuvallerini kırmızıya boyadılar. Ortada bir sorun varsa, altını mutlaka kırmızı çizgiyle çiziyorlar.

Kırmızı, gücü simgeleyen bir renktir. Dolayısıyla Sanat‘ta bir güçtür. İki güç bir araya geldiğinde önündeki bütün engelleri ezer geçer. Sanat ve sanatçıya saygı duymayan, onu yok sayan zihniyete, sanatın gücünün dünyayı değiştirebileceğini göstermek istiyorlar.

Sanatçılar Kırmızı konseptiyle birlikte yüksek desibele ulaşan sesleriyle büyük gürültü kopararak; uykusundan uyanmak istemeyenleri derin uykularından hoplatabilmeyi arzu ediyorlar. Sanatın sadece insanları mutlu etme amacının olmadığını, bazen de gerçeklerle yüzleşmek olduğunu savunuyorlar.

Kömür ateş ve sıcaklığı çağrıştırır, ateşte kırmızıyı. Dolayısıyla maden ocaklarındaki faciaya da dikkat çekiyorlar.

Dünyada bir petrol kavgası var. O siyah renkli sıvı için bir çok insan kanı heba ediliyor. Uluslararası ilişkilerde kırmızı çizgileri laf değil, güç belirliyor. Çizgiler kanla çiziliyor.

Bu sergide sanatçılar, kendi perspektiflerinden ele aldıkları sorunsalları, estetik ve algı süzgeçlerinden geçirerek, hayatı kapsamaya yönelik kaygılar güden dışavurumcu, metaforik anlatımlarla tüm yaşanılan olaylara çok boyutlu gönderimlerde bulunuyorlar.

Sanatın en uzak rotayı gösterme gücünün farkında olan sanatçılar bu konuda bir pusula görevi üstlenirken hep birlikte Kırmızı diye bağırıyorlar.

Aşkın Önder

Sergiye Katılan Sanatçılar

Ayla Yakıcı, Ayşe Gökkaya, Başak Tiryaki Nakip, Bilgün Argındoğan, Claudia Weinstabl, Filiz Hatipoğlu, Güzin Tangör, Meliha Yılmaz, Nilgün Güler, PICA, Seyhan Demir, Sevinç Demirelli, Semra Ecer, Şenay Lüle, Zafer Karakuş

*Sergi açılışı ve kokteyl 2 Mart Pazartesi günü saat 18:00’da Galeri Eksen’de yapılacaktır.

from to
Manşet Sergi
Galeri Eksen, Nişantaşı Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.