11 karakteri tek başına canlandıran Merve Engin, Kıyıya Oturmanın Böylesi ile tiyatroseverleri ağırlıyor.

Kiy-Ot-Boy-m


Commedia dell’Arte tekniklerinin ustaca kullanıldığı Kıyıya Oturmanın Böylesi sizi tarihin belki de en bildik hikayesinde şaşırtıyor. Gülmekten yorulacağınız, Kıyıya Oturmanın Böylesi‘ni kaçırmayın…

Commedia Dell’arte’nin varyasyonu olan ve 16. yüzyıl sonlarında Giovanni Gabriel tarafından icat edilen Commedia Gabriellina stilinde; bir oyuncu oyunu tek başına masklar ve aksesuarlar yardımıyla anlatır. Commedia kendine has teknikleri ve yapısıyla, oyuncuya birden fazla karakteri yorumlayabilme olanağı sağlar. Gabriellina stili; aşırı bir sadeliği olan, seyirciyi içine alan, onlardan gelen taleplerin de göz ardı edilmediği bir oyundur.

Kıyıya Oturmanın Böylesi oyununda; Lelio ve Flaminia birbirlerine aşıktırlar. Lelio’nun çıkması gereken yolculuğunda gemisi kıyıya oturacak, orada Peri Zampilla ve onun uşağı korkutucu Satir Puzzone ile tanışacak. Kendisinden haber alamayan Flaminia ise sevgilisini bulmak için yollara düşecektir.

Merve Engin, Gabrielliana stilinde anlattığı Kıyıya Oturmanın Böylesi‘nde diğer Commedia Dell’arte karakterlerini de öyküye dahil ederek sizi keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

KIY – OT – BÖY

Tiyatro Neki
Yazan, Yöneten: Merve Engin
Kavala,Masklar, Süpervizör: Antonio Fava

Kıyıya Oturmanın Böylesi

27 Mayıs 2015, 21:00 (Sekizincikat, Beyoğlu)

TİYATRO
Sekizincikat, Beyoğlu Map

Yazar değil de bir anlatıcı olduğuna inanıyor. Sıradan bir sanatsever, İzmir düşkünü ancak İstanbul rahatsızı. İzmir'de Sanat ve İstanbul'da Sanat Kurucu ekibinden. Danışman ve bilgisayar programcısı. İyi bir okuyucu, güzel yazı sevdalısı. Muhtelif edebiyat düzlemlerindeki paydalardan bir tanesi.

Mert Ataol

Comments are closed.