7.8 Güzel

Konser Ön Bilgisi

Share this on WhatsApp İstanbul Filarmoni Derneği tarafından düzenlen Ludus Ensemble Trio konseri 10 Şubat Pazartesi günü Sismanoglio Megaro‘da verilecek. Ludus Ensemble, dinleyicilerini zaman ve mekan ötesi yolculuklara çıkararak, klasik müziğin heyecan veren renkli dünyasını paylaşıyor. 2013 Yılında dört genç müzisyen; Banu Selin Aşan,Tuna Erten, Seren Karabey ve Elif Gökçe Tuğrul, tarafından kurulan Ludus Ensemble, ülkeler ve kültürler arası sınırların şeffaflaştığı, geçmiş ve günümüz sanatının birbirini zenginleştirdiği düşüncesini çıkış noktası edindiler. ünyanın farklı coğrafyalarından ve zaman dilimlerinden bestecilerin eserlerini yorumlamak, Ludus Ensemble’ın üyelerine zamanın ve mekanın sürekli değiştiği bir oyuna dâhil olmak hissini verdiğinden, oluşumlarına isim olarak Latince ‘oyun’ anlamına gelen Ludus‘u seçtiler. Ludus Ensemble Hakkında Program L. van BEETHOVEN Piyano Trio op.3 do minör Allegro con brio Andante cantabile con Variazioni Menuetto – Trio Finale: Prestissimo İ. BARAN Dönüşümler: Keman, Viyolonsel ve Piyano için Fanrasia – Dönüşümler I-VIII Ara R. SCHUMANN Trio op.63 no.1 re minor Mit Energie und Leidenschaft Lebhaft, doch nicht zu rasch Langsam, mit inniger Empfindung Mit Feuer Zaman: Tamamlandı Yer: SISMANOGLIO Megaro, Istiklal Cad. No…

7.8 Güzel

more
 • Klasik Müzik Konserleri

  7.5
 • Güncel

  8
 • Manşet

  7.5
 • Yakında

  8

İstanbul Filarmoni Derneği tarafından düzenlen Ludus Ensemble Trio konseri 10 Şubat Pazartesi günü Sismanoglio Megaro'da verilecek.

Ludus Ensemble, dinleyicilerini zaman ve mekan ötesi yolculuklara çıkararak, klasik müziğin heyecan veren renkli dünyasını paylaşıyor. 2013 Yılında dört genç müzisyen; Banu Selin Aşan,Tuna Erten, Seren Karabey ve Elif Gökçe Tuğrul, tarafından kurulan Ludus Ensemble, ülkeler ve kültürler arası sınırların şeffaflaştığı, geçmiş ve günümüz sanatının birbirini zenginleştirdiği düşüncesini çıkış noktası edindiler.

[dropcap]D[/dropcap]ünyanın farklı coğrafyalarından ve zaman dilimlerinden bestecilerin eserlerini yorumlamak, Ludus Ensemble’ın üyelerine zamanın ve mekanın sürekli değiştiği bir oyuna dâhil olmak hissini verdiğinden, oluşumlarına isim olarak Latince 'oyun' anlamına gelen Ludus'u seçtiler.

Zaman: Tamamlandı
Yer: SISMANOGLIO Megaro, Istiklal Cad. No 60, 34433 İstanbul

7.8

İstanbul Filarmoni Derneği tarafından düzenlen Ludus Ensemble Trio konseri 10 Şubat Pazartesi günü Sismanoglio Megaro‘da verilecek.

Ludus Ensemble, dinleyicilerini zaman ve mekan ötesi yolculuklara çıkararak, klasik müziğin heyecan veren renkli dünyasını paylaşıyor. 2013 Yılında dört genç müzisyen; Banu Selin Aşan,Tuna Erten, Seren Karabey ve Elif Gökçe Tuğrul, tarafından kurulan Ludus Ensemble, ülkeler ve kültürler arası sınırların şeffaflaştığı, geçmiş ve günümüz sanatının birbirini zenginleştirdiği düşüncesini çıkış noktası edindiler.

Dünyanın farklı coğrafyalarından ve zaman dilimlerinden bestecilerin eserlerini yorumlamak, Ludus Ensemble’ın üyelerine zamanın ve mekanın sürekli değiştiği bir oyuna dâhil olmak hissini verdiğinden, oluşumlarına isim olarak Latince ‘oyun’ anlamına gelen Ludus‘u seçtiler.

Ludus Ensemble Hakkında

Banu Selin Aşan Biyografisi

2000 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Çiğdem İyicil‘ in öğrencisi olarak yarı zamanlı keman eğitimine başladı. 2002 Yılında aynı konservatuvarın tam zamanlı eğitimine geçti. 2012 Yılında aynı okuldan onur derecesi ile mezun oldu.

Banu Selin Aşan

Banu Selin Aşan- Ludus Ensemble, Keman

Bernard Hartog, Domenico Nordio, Janusz Wawrowski, Audubon Quartet ve Berlin Filarmoni solo viyolacısı Wilfried Strehle’nin masterclasslarına katıldı. Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi‘nde ise Prof. Lukas David ve Prof. Bohuslav Matousek ile çalıştı. 2011 yılında Almanya’nın Hamburg şehrinde gerçekleşen 5. International Mendelssohn Summer School Festivali’nde Ralf Gothoni, Matthias Lingenfelder,Niklas Schmidt ve Arnold Steinhardt’ın oda müziği ustalık sınıflarına katıldı ve yine festival kapsamında konserler gerçekleştirdi.2013 yılında yine aynı festivale bu kez kurucu üyelerinden olduğu Ludus Ensemble ile katılarak Eberhard Feltz, Ralf Gothoni,Michel Lethiec,Niklas Schmidt ve Arnold Steinhardt ile çalıştı.

Konservatuvarın çeşitli etkinliklerinde yer alan Banu Selin Aşan, on üç yaşında Erdem Çöloğlu yönetimindeki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Genç Senfoni Orkestrası eşliğinde Vivaldi’nin İki Keman Konçertosu’nu yorumlayarak orkestra eşliğinde ilk konserini gerçekleştirmiş oldu.2007 yılında aynı orkestra ile Mendelssohn’un mi minor Keman Konçertosunu, 2011 yılında ise Tchaikovsky Keman Konçertosunu 2012 yılında ise Ernest Chausson’un Poeme’ini seslendirdi.

2008 yılında Tolga Taviş yönetimindeki Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası ile Wieniawski Re Maj Polonez’i, 2009 yılında ise Orhan Şallıel yönetimindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ile Saint Saens si minör Keman Konçertosu’nu yorumladı. Miam Genç Besteciler Şenliği‘nde İdil Özkan’ın Deranged isimli keman-piyano müziğinin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Aynı yıl Sofya’da 1.keman olarak Mendelssohn’un Mib Majör Octet‘ini seslendirdi. 2011 yılında birinci keman üyesi olduğu Tempesta Quartet ile TRT Radyo3’te canlı konser gerçekleştirdi. Yer aldığı orkestralar arasında İstanbul Oda Orkestrası, İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası bulunuyor.

2008 Yılında Gülden Turalı Keman Yarışması’nda ikincilik ödülünü ve yine aynı yıl Türk Eğitim Vakfı’nın sanat dalında yurtiçi Üstün Başarı Bursu’nu kazandı.
Halen yüksek lisans çalışmalarına MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’nda Prof.Çiğdem İyicil ile devam etmekte ve Öğretim Görevliliğini sürdürüyor.


Elif Gökçe Tuğrul Biyografisi

Alif Gökçe Tuğrul

Elif Gökçe Tuğrul- Ludus Ensemble, Piyano

Elif Gökçe Tuğrul, 1989 yılında Edirne’de doğdu. Altı yaşında Prof.Vasıf Hasanov ile başladığı piyano çalışmalarına 2002 yılından itibaren Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı‘nda devam etti. 2005 Yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na geçiş yaparak Prof.Hülya Tarcan‘ın sınıfına kabul edildi. 2007-08 Öğretim yılını ERASMUS Öğrenci Değişim Programı‘yla okumaya hak kazandığı Almanya’nın Weimar şehrinde Hochschule für Musik FRANZ LISZT‘te Prof. Gerlinde Otto’nun sınıfında tamamladı. 2010 yılında M.S.G.S.Ü. Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü’nden, Prof.Hülya Tarcan’ın sınıfından mezun oldu. 2012’de MSGSÜ’de Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Halen MSGSÜ’de Sanatta Yeterlik çalışmalarına Prof.Hülya Tarcan ile devam etmekte ve Öğretim Görevlisi olarak görev yapmaktadır.

2004 yılında X.Moskova Gençlik Festivali kapsamında Çaykovski Konservatuarı Büyük Salon‘da Moskova Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde ve 3.Edirne Sanat Festivali’nde Trakya Üniviversitesi Konservatuvarı Orkestrası eşliğinde Schumann‘ın op.54 a-moll Konçertosu‘nu çaldı.

2004 Yılında Plovdiv Müzik Festivali, 2005 yılında Antalya Akdeniz Gençlik Festivali ve 2008 yılında da Bayreuth Piyano Festivali kapsamındaki konserlerde başarılı performanslar sergiledi,

2007-08 yılında Weimar’da eğitim gördüğü sürede Franz Liszt’in bugün müze haline çevrilmiş evinde, Liszt’in kendi Bechstein piyanosuyla ve Weimar Sarayı‘nın özel koleksiyonunda yer alan 19.Yüzyıl’a ait tarihi piyanolarla solo ve oda müziği konserler verdi.

Şubat 2011’de Avusturya Kültür Ofisi-Yeniköy’de, Doğumunun 200.yılında Liszt Resitali başlıklı tamamen Liszt‘in eserlerinden oluşan bir resital verdi. 2008 ve 2011 Yılı Kasım aylarında İstanbul Filarmoni Derneği‘nin düzenlediği konserler çerçevesinde Galatasaray Üniversitesi Coşkun Kırca Salonu‘nda ve 2009 ve 2011 yılında Edirne Atatürkçü Düşünce Derneği yararına ve 2010 yılı baharında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği yararına Edirne’de resitaller verdi.

2013 yılında Ludus Ensemble ile 7. International Mendelssohn Summer School Festivali‘ne katılarak Eberhard Feltz, Ralf Gothoni, Michel Lethiec, Niklas Schmidt ve Arnold Steinhardt ile çalıştı. Yine aynı yıl Ayvalık Müzik Akademisi kapsamında İdil Biret‘in ustalık sınıfına katıldı.
Temmuz 2012’de New York, East Hampton’da düzenlenen ‘Pianofest in the Hamptons‘ Festival ve Masterkursu’na seçilen 7 piyanistten biri olarak Festival kapsamında başarılı konserler verdi ve Prof. Paul Schenly ve Awadagin Pratt ile çalışma imkanı elde etti. Prof. Ferenc Rados (Weimar, 2009), Prof. Paul Badura-Skoda (Weimar, 2009), Prof. Peter Nagy (Weimar, 2008), Prof. Millena Mollova(Edirne, 2004) ve Prof. Rolf Plagge (Edirne, 2005)‘nin Masterkurslarına aktif olarak katıldı.


Seren Karabey Biyografisi

İlk müzik eğitimine sekiz yaşında piyano dersleri alarak başladı. 2000 Yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı‘na girerek Prof. Reşit Erzin ile viyolonsel eğitimine başladı. 2010 Yılında aynı kurumdan mezun oldu.

Seren Karabey

Seren Karabey- Ludus Ensemble, Viyolonsel

2005 Yılında Cem Mansur yönetimindeki Uluslararası Gençlik Senfoni Orkestrası‘na katıldı. 2004 Yılında Ayvalık Müzik Akademisi’nde Peter Bruns, 2006 Yılında AcadémieI Internationaled’Eté de Nice‘de Fransız solist Henri Demarquette, 2009 Yılında Prades’de Pablo Casals Festivali‘nde Arto Noras ve Fine Arts Quartet, 2010 Yılında İstanbul’da Yovan Markovitch‘in masterclasslarına katıldı.
2011 Yılında Almanya’nın Hamburg şehrinde düzenlenen 5.Uluslararası Mendelssoh Yaz Okulu Festivali‘nde piyanist ve orkestra şefi Ralf Gothóni, Guarneri Quartet‘in birinci keman üyesi Arnold Steinhardt, çellist Niklas Schmidt ve Auryn Quartet‘in birinci keman üyesi Matthias Lingenfelder çalıştı ve yine festival kapsamında konserlerde yer aldı. 2013 Yılında yine aynı festivale bu kez Ludus Ensemble ile katılarak Eberhard Feltz, Ralf Gothoni, Michel Lethiec, Niklas Schmidt ve Arnold Steinhardt ile çalıştı. Birçok solo ve oda müziği konserleri verdi.

2010 yılında İstanbul Klarinet Korosu ile Haydn Re Majör Viyolonsel Konçertosu‘nu seslendirdi. Aynı yıl Yahşibey Tasarım Atölyesi‘ne katılarak çağdaş genç bestecilerle çalıştı.

2011 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde çalışmaya başlayan sanatçı, halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı‘nda Prof. Reşit Erzin ile yüksek lisans çalışmasına devam etmektedir.


Tuna Erten Biyografisi

1984 yılında İstanbul’da doğan Mehmet Tuna Erten, korno çalışmalarına 1996 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı‘nda Doç. İrfan Türkay ile başladı. 1998-2000 Yılları arasında Sadi Baruh ile, 2000-2006 Yılları arasında Cem Köse ile çalışarak aynı okuldan mezun oldu.

Gregory Cass, Mahir Kalmik, Mahir Çakar ve Erden Bilgen‘in ustalik sınıflarına katılan sanatçının yer aldığı orkestralar arasında; Akbank Oda Orkestrası, Borusan Filarmoni Orkestrası, İstanbul Filarmoni Orkestrası, Sinema Senfoni Orkestrası ve Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası bulunmaktadır.

2002 Yılında kurulan Dolce Brass Ensemble ile Türkiye’deki festivallerin yanı sıra Yunanistan ve Fransa’da gerçekleştirilen oda müziği festivallerinde koserler verdi. İstanbul Wind Ensemble bünyesinde Yunanistan’da gerçekleşen Samos Genç Müzisyenler Festivali‘nde yer aldı ve İstanbul’da çeşitli konserler verdi.

2008-2013 Yılları arasında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası korno sanatçılığını yapmıştır. Halen yüksek lisans çalışmalarına Mahir Kalmik ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı‘nda devam etmektedir.

2013 yılı itibari ile Frankfurt Opera’sının üyesidir.

Program

L. van BEETHOVEN Piyano Trio op.3 do minör
Allegro con brio
Andante cantabile con Variazioni
Menuetto – Trio
Finale: Prestissimo

İ. BARAN Dönüşümler: Keman, Viyolonsel ve Piyano için
Fanrasia – Dönüşümler I-VIII

Ara

R. SCHUMANN Trio op.63 no.1 re minor
Mit Energie und Leidenschaft
Lebhaft, doch nicht zu rasch
Langsam, mit inniger Empfindung
Mit Feuer

Zaman: Tamamlandı
Yer: SISMANOGLIO Megaro, Istiklal Cad. No 60, Beyoğlu

İlgili Bağlantılar: Sismanoglio Magero Etkinlik, İstanbul Filarmoni, Ludus Ensemble Facebook

 

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.