Portekiz’in genç şarkı yazarı ve yetenekli caz şarkıcısı Luisa Sobral, henüz 2011 yılında ilk albümü “The Cherry On My Cake”’ ile platin plak satışlarını geride bırakırken,  yakaladığı büyük başarıyı yepyeni albümü “There’s a Flower in my Bedroom” ile sürdürüyor ve  24 Ocak’ta Türkiye’de ilk konserini vermek üzere İş Sanat’a geliyor.


Eleştirmenlerin Portekiz’in Billie Holiday’i diyerek övdüğü 26 yaşındaki genç şarkıcı Luisa Sobral, 2009 yılında mezun olduğu Berklee Müzik Koleji yıllarından beri şarkılar yazıyor ve özellikle sahnede yarattığı romantik ve otantik tarzıyla büyük ilgi görüyor. Müziklerinde caz, soul ve pop tarzlarını buluşturan Luisa Sobral’ın, 17 yepyeni şarkısının tamamına imzasını attığı son albümünde ayrıca İngilizlerin genç Sinatra’sı olarak anılan Jamie Cullum da eşlik ediyor.

BBC’de ünlü Jools Holland’ın programında canlı yayın konuğu olan ilk Portekizli sanatçı olan Luisa Sobral, dünyaca ünlü İspanyol yıldız Alejandro Sanz’ın albümü “La Musica no se Toca” için kaydettiği şarkıyla da yıldızını parlatırken, son albümüne sadece Jamie Cullum değil ayrıca fadonun önemli seslerinden Antonio Zambujo ve uluslararası piyano yıldızı Mario Laginha da konuk oluyor. Jamie Cullum, Melody Gardot gibi isimlerle caz festivallerinde aynı sahneyi paylaşan ve İspanya’dan Fransa’ya, Çin’den Almanya’ya kadar konserleriyle de büyük ilgi gören Luisa Sobral romantik caz ve soul şarkılarını Türkiye’de ilk kez 24 Ocak’ta İş Sanat’a getiriyor.

LUISA SOBRAL Hakkında

26 yaşındaki Lizbon doğumlu Luísa Sobral, Portekiz müzik dünyasında son 10 yılın “ilk dinleyişte aşk” denilebilecek türden en iyi örneklerinden biri olarak gösteriliyor.

2011 yılındaki çıkış albümü “The Cherry on My Cake” ile müzik piyasasına girer girmez büyük ilgi gören Luisa’nın, Amerika’da geçirdiği 4 yılın etkisi de albümünde fazlasıyla hissediliyor. 2009 yılında Berklee Müzik Koleji’nden mezun olan genç yıldızın ayrıca bir şarkıcı ve şarkı yazarı kimliğiyle barlarda kazandığı yorumcu tecrübesi de ilk albümde hissediliyor.

Yine kendi ülkesi Portekiz, Luísa’nın bir adım daha ötesine geçerek en büyük hayalini gerçekleştirmesi ve kendi şarkılarını kaydetmesi için genç yıldıza kucağını açmış oluyor. “The Cherry on My Cake” müzik marketlerde albüm satışlarının çok da iyi gitmediği bir dönemde Platin plak satışlarını geride bırakarak büyük ses getiriyor. Luisa’nın hem dinleyicilerden, hem de eleştirmenlerden övgüler alan ilk albümüyle başlayan profesyonel müzik hikayesinde ardı ardına 100’den fazla konser talebi de yine kısa sürede yıldızını parlatmış oluyor.

Aslında Luísa’nın albümlerinin de önüne geçen canlı performansları oluyor ve sonrasında yine büyük ses getiren BBC’nin meşhur Jools Holland şovundaki performansı Luisa’yı Portekiz’in uluslararası yıldızlarından birine dönüştürüyor.

Melody Gardot gibi uluslararası yıldızların konserlerindeki açılış performanslarıyla ismini farklı ülkelerde duyurmayı sürdüren Luisa’nın, İspanya, Fransa, İsviçre, Almanya, İngiltere, Fas ve Çin konser durakları haline geliyor.

2013 yılında ikinci stüdyo albümü “There’s a Flower in My Bedroom” ile karşımıza çıkan Luisa’nın yepyeni albümünde kendi kaleminden çıkan 17 şarkı var ve Luisa albümünde şarkı söylemekle kalmıyor, enstrüman çalıyor ve meşhur fado yıldızı António Zambujo, dünyaca ünlü caz piyanisti Mário Laginha ve cazın altın çocuğu Jamie Cullum’la aynı albümde buluşmuş oluyor. Yeni albümde dinleyicide yarattığı romantik hisleri korurken, kendini tekrar etme tuzağına hiç düşmeden daha derinlikli bir çalışmayla parlıyor.

Luísa Sobral gün geçtikçe çok daha emin adımlarla ilerleyen, hem çevresinden hem de kendinden daha fazlasını bekleyen ve otantik, kendine özgü bir yıldız olarak yükseliyor…

Luisa Sobral Konseri

Tarih: 24 Ocak 2014 – 20.00

Yer: İŞ Sanat

Biletler: Biletix

Sanat tarihçi, editör, kedisever, okur, (arada yazar da : ), dinler, iyi araştırma yapar, daha çok görsel hafızasıyla çalışır. İstanbul'da Sanat'ta; 'Editör'... Bir süredir inzivadan bildiriyor, kimse nerede olduğunu bilmiyor.

Mine Özyurt

Comments are closed.