Maria Farantouri, Alexandros Karozas‘ın özel konuk olarak katılacağı konser ile “Turkcell Yıldızlı Geceler” kapsamında 2 Ağustos’ta Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi‘nde…

Yunanistan’ın ulusal kahramanlarından büyük şarkıcı Maria Farantouri, efsane besteci Mikis Theodorakis‘in 90. doğum gününü kutlamak için özel bir konser ile İstanbul seyicisi ile buluşacak. Konserde Zorba filminin müziklerinin de bestecisi olan yaşayan efsane Mikis Theodorakis‘in yakın arkadaşı Alexandros Karozas da buzukisi ile Maria Farantouri ve grubuna eşlik edecek. Konserde Mikis Theodorakis bestelerinin yanı sıra Eleni Karaindrou, Manos Hatzidakis ve Vassilis Tsitsanis gibi ünlü Yunan bestecilerinin parçaları da yer alacak.

Konserlerinde Mikis Theodorakis’e eşlik eden en önemli solist olan Maria Farantouri, Zülfü Livaneli ile birlikte çıkardığı albüm ile Türkiye’de de 80’li yıllarda üne kavuştu. Maria Farantouri ve Zülfü Livaneli, Türk-Yunan dostluğuna ön ayak olarak birlikte birçok konser verdiler.

Yakın Yunanistan tarihinin en önemli bestecisi ve karakterlerinden biri olan Mikis Theodorakis’in hayatı, Yunan halkının özgürlüğü ve refahı için mücadele etmekle geçti. 1943 yılında Yunanistan’ı işgal eden Alman, Bulgar ve İtalyan askerlerine karşı direnişe katılan Theodorakis, yakalanarak işkenceye maruz kaldı. Yunanistan tekrar bağımsızlığını elde ettikten sonra 1963 yılında parlamentoya girse de, bir yandan beste yapmaya devam etti. Türkiye’de Zorba adıyla da bilinen Zorba the Greek filminin müziklerini de bu dönemde besteledi. Daha sonra bir süre Fransa’da sürgün hayatı yaşayan Theodorakis, Canto General orotoryosu gibi senfonik besteler de yaptı.

Bu özel yaz gecesini kaçırmamanız dileğiyle…

Vokal: Maria Farantouri
Buzuki, gitar, vokal: Alexandros Karozas
Piyano: Gouastor Achillefs
Kontrabas: Klampanis Petros
Saksafon, flüt: Papadopoulos Efthymios
Buzuki, bağlama: Zakkas Iraklis
Davul, vurmalı çalgılar: Spyridon Panagiotopoulos

Bilet Almak İçin Tıklayın!

Konser
Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, Harbiye Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.