Meral Yıldız‘ın resim ve kolajlardan oluşan Sacred Text başlıklı sergisi İKSV’nin düzenlemiş olduğu 14. İstanbul Bienali Paralel Etkinlikleri kapsamında, 4- 17 Eylül tarihleri arasında Gama Sanat Galeri‘sinde sanatseverlerin izlenimine sunuluyor.

Mevlevi tarikatı üyesi olan Meral Yıldız, bu bağlamda sanatıyla Sufizm‘e atıfta bulunurken Mevlevilik ve Sufizm, sema rituelleriyle ilgili birçok güncel sanat dalına da ilham veriyor.

İngiliz Konsolosluğu bünyesindeki St. Helena Şapeli’nde 2 Eylül tarihinde özel davetle sanat severlerle buluşacak olan sergi, güncel sanatla ilgili birçok farklı sergiye ev sahipliği yapan Gama Sanat Galerisi‘nin St. Helena Şapeli‘ne çok uygun ikincil mekan odaklı projesinde, New Spirituality konuları işleniyor.
Meral Yıldız, Sacred Text, Gama Sanat Galeri
Kültürel humanistik aktivizmin sonucu olarak demokratik bir toplumun oluşumunda, pozitif / yapıcı bir tutum içinde olan Meral Yıldız, sanatında mimari ve ruhani öğelerin buluşma noktasını yansıtan Musevi, Hıristiyan, İslami sembol ve ikonlardan yeni bir mistik form oluşturuyor; Sergi bu nedenle dinler ve kültürler arası uzlaşmayı destekliyor.

Sanatçının dini simge ve sembolleri yeniden yorumlamasındaki amacı; Duyma, dokunma ve görmenin dışındaki gerçeğe ulaşmaktır. Çok değer verip sahip olduğumuz dini metinleri derinlemesine inceleyip sonunda yaradılışa itafen belirli bir ruhani seviyede, sadece parçalarına ulaşabildiğimiz kutsal bir metin olduğunu vurguluyor.

Meral Yıldız Kimdir?
1958 doğumlu Meral Yıldız, Yeditepe Üniversitesi Sanat Tarihi Ögretim Görevlisi, Contemporary İstanbul Sanat Danışmanı Marcus Graf’ın örgencisidir. Sanat eğitiminde Zait Büyükişliyen, Mustafa Ata Ergin İnan gibi değerli hoca ve sanatçılardan ders aldı; Massachusetts College of Art’ da eğitimini tamamladı, halen Yeditepe Üniversitesi’ nde, doktora tezine devam etmektedir.

Küratörlüğünü, Çek Sanat Tarihçisi, Martin Maryska’nın yaptığı THE SACRED TEXT başlıklı sergiyi 4-17 Eylül tarihleri arasında Pazar – Pazartesi günleri hariç her gün 11:00- 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz!

from to
Plastik Sanatlar Sergi
Gama Sanat Galeri Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.