Dünyanın en ünlü filozofları arasında gösterilen Agamben, Stoterdijk, Steigler ve Vattimo 18-19 Nisan’da Bakırköy’de düzenlenen Modernizm konulu konferansta konuşmacı olarak bulundu.Bakırköy Belediyesi ve MonoKL (Mono Kurgusuz Labirent) Yayınları tarafından düzenlenen Filozoflarla İstanbul’da: Modernizm konferansına hukuk ve siyaset teorisi alanındaki yapıtları dünyada büyük yankı uyandıran ünlü İtalyan filozof Giorgio Agamben, yeni mekân ve melez gerçeklikler anlayışı ile ün yapan Alman filozof Peter Sloterdijk, teknik ve farmakoloji alanındaki yapıtlarıyla tanınan Fransız filozof Bernard Steigler ve Hermeneutik Komünizm projesinin sahiplerinden İtalyan filozof Gianni Vattimo katıldı.

Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen ve katılımın ücretsiz olduğu etkinlikte simültane tercüme de yapıldı. Volkan Çelebi ve Ahmet Soysal’ın konuşmacı ve moderatör olarak katıldığı etkinliğin birinci gününde Modernizm ve Nihilizm konusunda Sloterdijk ve Vattimo sunum yaptı. Konferansın ikinci gününde Modernizm ve Devlet Sorusu konusunda Agamben ve Steigler sunum yaptı ve her iki günde de tüm konuşmacılar açık oturuma katıldı.

İki gün boyunca 800 kişilik salonun dolup taştığı ve MonoKL yayınlarının açtığı #MonoKLModernizm etiketine yüzlerce tweetin atıldığı etkinliğe İstanbul’un yanı sıra Ankara, İzmir, Kocaeli gibi şehirlerden de yoğun katılım vardı.

MonoKL Yayınları’nın yaptığı açıklamaya göre Filozoflarla İstanbul’da projesi kapsamında düzenlenen konferans önümüzdeki aylarda farklı filozoflarla yinelenecek ve ayrıntılar ilerleyen zamanlarda @MonoklYayinlari twitter adresinden ve sitemizden duyurulacak.

Yazar değil de bir anlatıcı olduğuna inanıyor. Sıradan bir sanatsever, İzmir düşkünü ancak İstanbul rahatsızı. İzmir'de Sanat ve İstanbul'da Sanat Kurucu ekibinden. Danışman ve bilgisayar programcısı. İyi bir okuyucu, güzel yazı sevdalısı. Muhtelif edebiyat düzlemlerindeki paydalardan bir tanesi.

Mert Ataol

Comments are closed.