Oğuz Atay’ın Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan adlı eserinden uyarlanan ve Tesahne tarafından özenle pişirilip sahneye konulan bu oyun: Hüseyin İnan, Prof.Dr. Esin İnan ve Prof.Dr. Günay Özmen, İletişim Yayınları ve Seyyar Sahne‘nin katkılarıyla oluşmuşBir insanın hayatı, o hayatı anlatan hikayeler, o hikayelerden roman yazan bir yazar, yazarın romanını dillendiren oyuncular…
Sanat için ziyadesiyle yol metaforu kullanılır ama biz bu sefer bu çoğullukta labirentler yarattık, içlerinde kaybolduk.
Ama kaybolmak iyidir, bir şehri en iyi kaybolduğunuzda öğrenirsiniz. Ve bir insanı gerçekten öğrenmeye kalkıştığınızda kesin kaybolursunuz. Mustafa İnan’ın hayatında kaybolurken, kendi üniversite yıllarımızdan Oğuz Atay’ın edebi dünyasına, kendi dertlerimizden divan şairlerine, yeni tanıştığımız insanlardan geçmiş zaman Türkiye’sine, ilkeli yaşamanın değerinden kederlenmenin türlü hallerine, Oppenheimer’dan Fuzuli’ye savrulduk.
Ama kaybolmak iyidir, bir rakı sofrasının keyfi gibi hayal kurmayı kolaylaştırır. Ve zamanın bu anında bahar akşamları kurulan sofralarda anlatılan hayaller gibi, sahnede herkes kendi durduğu yerden Mustafa İnan’ı anlatır.
Söylenecek şeyler bir türlü bitmiyor ve sonunda alıntı yapmaktan başka çare kalmıyor:

Sen hoş hatıralarla hikayelen.
Zira insanlar hikayeden ibarettirler.

(Mevlana)

Yazar: Oğuz Atay
Uyarlama: Tesahne
Yönetmen: Doğu Can
Işık-ses uygulama: Noyan Arat
Video montaj: Baran Şaşoğlu
Afiş tasarım: Merve Bozcu

Oyuncular: Damla Dönmez, Hüseyin Urcan, Volkan Çıkıntoğlu

Bir Bilim Adamının Oyunu: Mustafa İnan

20 Nisan 2015, 19:30 (İTÜ Ayazağa Kampüsü KSB Binası Oditoryumu)

TİYATRO
İTÜ Ayazağa Kampüsü KSB Binası Oditoryumu Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.