Notos edebiyat dergisi, 295 seçicinin katılımıyla, en önemli 40 roman kahramanını seçti. İlk sırada Dostoyevski’nin romanı ‘Suç ve Ceza’nın Raskolnikov’u var.


İki aylık edebiyat dergisi Notos, 50’nci sayısında roman kahramanlarına dair kapsamlı bir soruşturmanın sonuçlarını okurlarıyla paylaşacak. Derginin her yıl gerçekleştirdiği soruşturmasının bu seferki konusu, dünya ve Türk edebiyatının ‘en önemli roman kahramanları’ oldu. 295 seçicinin önerdiği 367 kahraman arasından seçilen 40 kahramanın yer aldığı listenin ilk sırasında Dostoyevski’nin ‘Suç ve Ceza’ romanının baş kahramanı Rodion Romanoviç Raskolnikov yer alıyor.

Listenin ilk 15 sırasına Türk edebiyatından da üç roman kahramanı girdi. Yaşar Kemal’in ‘İnce Memed’ romanıyla aynı adı taşıyan kahramanı İnce Memed dördüncü, Yusuf Atılgan’ın ‘Anayurt Oteli’nin kahramanı Zebercet yedinci, Oğuz Atay’ın ‘Tutunamayanlar’ romanının kahramanı Selim Işık ise on birinci sırada yer aldı.

Tamamı Notos dergisinin 50’nci sayısında yayımlanacak 40 kahramanlık listenin ilk 15’i şöyle:

1. Rodion Romanoviç Raskolnikov (Fyodor Dostoyevski, Suç ve Ceza)
2. Don Kişot (Miguel de Cervantes Saavedra, Don Kişot)
3. Anna Karenina (Lev Tolstoy, Anna Karenina)
4. İnce Memed (Yaşar Kemal, İnce Memed)
5. Emma Bovary (Gustave Flaubert, Madam Bovary)
6. Gregor Samsa (Franz Kafka, Dönüşüm)
7. Zebercet (Yusuf Atılgan, Anayurt Oteli)
8. Joseph K. (Franz Kafka, Dava)
9. İlya İlyiç Oblomov (İvan Gonçarov, Oblomov)
10. Meursault (Albert Camus, Yabancı)
11. Selim Işık (Oğuz Atay, Tutunamayanlar)
12. Jean Valjean (Victor Hugo, Sefiller)
13. Clarissa Dalloway (Virginia Woolf, Mrs. Dalloway)
14. C. (Yusuf Atılgan, Aylak Adam)
15. Holden Caulfield (J.D. Salinger, Çavdar Tarlasında Çocuklar)

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.