5.5 İyi

Sergi Bilgisi

Share this on WhatsApp Doğa içinde yaşayan insan onun ayrılmaz bir parçasıdır. Dolayısıyla insan da bir doğadır. İnsan bir yandan kendisini doğanın dışına düşünsel olarak çıkarabilirken diğer yandan da kendisi doğanın bir içeriği olarak da görmektedir. Doğa kültürü de besleyen önemli bir kaynaktır. Bu bağlamda Türk kültüründe doğa gerek İslamiyet öncesi gerekse İslamiyet sonrası sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. İslamiyet öncesi göçebe Türk boylarında bu ilkel ilişki ön plana çıkmakla birlikte, ağaç, ırmak, göl, dağ ve hatta belirgin bir şekle sahip kaya parçaları, ‘Şamanist yer su kültünü’ oluşturan kutsal doğa elemanları halini almıştır. Doğa, Türk boyları için sunduğu ürünler ve şaşırtıcı güzelliği ile bir yandan merhametli ve doğurgan bir yaşam kaynağı iken, diğer yandan da fırtınaları, soğuğu, depremleri ve morfolojik oluşumlarıyla acımasız ve cezalandırıcı bir güç niteliğinde olmuştur. Göçebe Şamanlara göre, “Dünya ruhlarla doludur. Dağlar, göller, ırmaklar (“yer-su”) hep canlı nesnelerdir… Irmak ve göller Şamanistler için yalnız coğrafi isimler değil; konuşan, duyan, evlenen çoluk çocuk sahibi varlıklardır… Ruh bizzat dağdır, dağ bizzat ruhtur”. u inançta Ağacın önemli bir rolü bulunmaktadır….

5.5 İyi

more
 • Sergi

  7
 • Güncel

  7.5
 • Yakında

  7.5
 • Manşet

  0

Ressam Oğuz Dilmaç çalışmalarında doğanın, yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğunu da vurgulamak istemektedir. Ağaç ve yapraklarının simgesel olarak yansımalarının yer aldığı otuz (30) yağlıboya çalışmanın yer alacağı sergi 10 -28 Mart tarihleri Arasında Tünel Sanat Galerisi Alt Salonunda görülebilir.

Yer: Tünel Sanat Galerisi-Alt Salon, İstiklal Cad. Müeyyet Sok. No:1, Tünel-Beyoğlu
Zaman: 10-28 Mart, 2014, 10.00-19.00 Arası, Pazar ve Pazartesi günleri hariç

5.5

Doğa içinde yaşayan insan onun ayrılmaz bir parçasıdır. Dolayısıyla insan da bir doğadır. İnsan bir yandan kendisini doğanın dışına düşünsel olarak çıkarabilirken diğer yandan da kendisi doğanın bir içeriği olarak da görmektedir.


Doğa kültürü de besleyen önemli bir kaynaktır. Bu bağlamda Türk kültüründe doğa gerek İslamiyet öncesi gerekse İslamiyet sonrası sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. İslamiyet öncesi göçebe Türk boylarında bu ilkel ilişki ön plana çıkmakla birlikte, ağaç, ırmak, göl, dağ ve hatta belirgin bir şekle sahip kaya parçaları, ‘Şamanist yer su kültünü’ oluşturan kutsal doğa elemanları halini almıştır. Doğa, Türk boyları için sunduğu ürünler ve şaşırtıcı güzelliği ile bir yandan merhametli ve doğurgan bir yaşam kaynağı iken, diğer yandan da fırtınaları, soğuğu, depremleri ve morfolojik oluşumlarıyla acımasız ve cezalandırıcı bir güç niteliğinde olmuştur. Göçebe Şamanlara göre, “Dünya ruhlarla doludur. Dağlar, göller, ırmaklar (“yer-su”) hep canlı nesnelerdir… Irmak ve göller Şamanistler için yalnız coğrafi isimler değil; konuşan, duyan, evlenen çoluk çocuk sahibi varlıklardır… Ruh bizzat dağdır, dağ bizzat ruhtur”.

Bu inançta Ağacın önemli bir rolü bulunmaktadır. Evliya Ağaç mitolojisine dair edebiyatlarda, Dünya Ağacı, Şaman Ağacı, Bay Terek gibi adlara rastlanır. Dünya halklarının mitolojisinde Hayat Ağacı; Altay Türk mitolojisinde ‘Bay Kayınk’ ; bazı hikâyelerde ise ‘Tamir Terek’ adları geçmektedir. Dünyanın tam ortasından yükselen bu ağacın kökleri yeraltına iner, dalları ise dünya dağının zirvesine yükselir. Böylece bu kutsal ağaç, dünyanın her üç katını -gök, yer ve yeraltı dünyalarını- birbirine bağlamaktadır.

Bu mitolojik anlayış çerçevesinde doğa olgusunu kendi perspektifinden tuvallere yansıtan Oğuz Dilmaç bu çalışmaları ile aynı zamanda doğanın yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğunu da vurgulamak istemektedir. Ağaç ve yapraklarının simgesel olarak yansımalarının yer aldığı otuz (30) yağlıboya çalışmanın yer alacağı sergi 10 -28 Mart tarihleri Arasında Tünel Sanat Galerisi Alt Salonunda görülebilir.

Oğuz Dilmaç Hakkında

1973 Yılında, Kars’ta dünyaya geldi.
1996 Yılında, Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Resim-iş Eğitimi Anabilim Dalından mezun oldu.
1996-1999 Yılları arasında Resim-iş Öğretmeni olarak görev yaptı.
1999 Yılında, Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Resim-iş Eğitimi Anabilim Dalına Okutman olarak atandı.
2003 Yılında, Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim-iş Eğitimi Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı.
2009 Yılında, Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim dalında Doktorasını tamamladı.
2011 Yılında, Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Resim-iş Eğitimi Anabilim Dalına Yrd.Doç.Dr. olarak atandı.
2013 Yılında, Güzel Sanatlar Temel Alanında Doçent ünvanı aldı.

Bugüne kadar dört kişisel serginin yanı sıra birçok karma sergiye katılan sanatçının ulusal ve uluslararası kongrelerde bildiri kitaplarında yayınlanmış bildirilerinin yanı sıra sanat eğitimi ve sanat eğitimi tarihi ile ilgili çeşitli hakemli dergilerde yayınlanan makaleleri bulunmaktadır.

Seçme Sergiler

2001- Kişisel Resim Sergisi. Atatürk Üniversitesi Sanat Galerisi, Erzurum
2002- Atatürk Üniversitesi, KKEF Resim-iş Eğitimi A.B.D. Öğretim Elemanları Sergisi, Atatürk Üniversitesi Sanat Galerisi -Erzurum.
2004 -2. Sanat Eğitimi Sempozyumu, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Sergi Salonu, Ankara.
2007– Öğretmenler Günü Sergisi, Gazi Üniversitesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Sergi Salonu, Ankara.
2008- Atatürk Üniversitesi, KKEF Resim-iş Eğitimi A.B.D. Öğretim Elemanları Sergisi, Atatürk Üniversitesi Sanat Galerisi -Erzurum.
2008- Kişisel Resim Sergisi, Çizgi Sanat Galerisi, Dikili-İzmir.
2010- Erzurum 1. Uluslararası Resim Sempozyumu, Atatürk Üniversitesi Sanat Galerisi.
2010- Türkiye Sanatı Etkinlik Grubu Sergisi, Atatürk Üniversitesi Sanat Galerisi, Erzurum.
2010– Türkiye Sanatı Etkinlik Grubu Sergisi, Afyon Üniversitesi Sanat Galerisi, Afyon.
2010- Sanatın Anadolu Aydınlanması Karma Resim Sergisi, İstanbul
2010- Kişisel Resim Sergisi, Çizgi Sanat Galerisi, Dikili-İzmir.
2011- Erzurum’u Yaşayan Sanatçılar Sergisi, Atatürk Üniversitesi Kültür Sitesi Sergi Salonu, Erzurum.
2011- Truva Atı “Çanakkale Savaşı” Karma Resim Sergisi, Liman Art Galeri, Antalya.
2011- “Ucube- Ebucu”, Konulu Karma Resim Sergisi, Tepebaşı Belediyesi Sukurusu Atölyesi, Eskişehir
2011- 10. Ekim Geçidi, Karma Resim Sergisi, İl Özel İdare Gar Sanat Galerisi, Kocaeli
2011- Odessa 1. Uluslararası Resim Çalıştayı, Odessa/ Koblevo Berözka Tesisleri, Ukrayna
2011- Odessa Uluslararası Resim Sergisi, Ukrayna Odessa Bölgesi Kültür Merkezi Doğu Batı Sanatları Müze Salonu Ukrayna
2011- Kişisel Resim Sergisi, Çizgi Sanat Galerisi, Dikili-İzmir
2011- 1. Uluslararası Sanat Bienali, İzmir.
2011- Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Uluslararası Sanat Sempozyumu (IFAS) Sergisi, Konya
2012- 11. Ekim Geçidi Karma Resim Sergisi, “Şefik Bursalı Sanat Galerisi”, Bursa
2012- Uluslararası Karma Resim Sergisi “Acılar Dursun; Çilen Son Bulsun”, Gazi Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Sergi Salonu, Ankara
2012– Karma resim sergisi, Cam Piramid, Antalya
2013- Uluslararası Plastik Sanatlar Sergisi, Akdeniz Üniversitesi, Olbia Sanat Galerisi ve Güzel Sanatlar Fakültesi Sergi Salonu, Antalya
2013- Uluslararası Türk Kültürü, Sanatı ve Kültürel Mirası Koruma Sempozyumu ve Karma resim sergisi, Bakü-Azerbaycan
2013- Selçuk Üniversitesi, 1.Ulusal Sanat ve Tasarım Sempozyumu Sergisi, Mevlana Kültür Merkezi, Konya


Yer: Tünel Sanat Galerisi-Alt Salon, İstiklal Cad. Müeyyet Sok. No:1, Tünel-Beyoğlu
Zaman: 10-28 Mart, 2014, 10.00-19.00 Arası, Pazar ve Pazartesi günleri hariç
Bağlantı: Sanatçının Kişisel websitesi

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.