Nietzche’nin 150. Ölüm Yıldönümünde intihar eden Fransız Kadın Filozof Sarah Kofman‘ın Türkçedeki ilk kitabı Ordener Sokağı Labat Sokağı Monokl Yayınları etiketiyle Bellek serisinden çıktı…

İlk Baskısını Şubat 2015’te yapan Ordener Sokağı Labat Sokağı‘nı kitabevlerinden ve İdefix’ten % 50 indirimle edinebilirsiniz…

Keyifli okumalar…Yahudi Soykırımı Sırasında Kofman Ailesinin Fransa’da Yaşadıklarına Dair Çok Çarpıcı Bir Anlatı. Bir Kadın Filozofun Kaleminden Unutulmaz Bir Hikâye.

Gerçekten de bir daha göremedik babamı. Bir haber de alamadık, sadece Drancy’den yollanmış bir kart, menekşe rengi mürekkeple yazılmış, üzerindeki pulda Mareşal Pétain’in resmi var. Bir başkasının eliyle Fransızca yazılmış. Genelde bizimle iletişim kurarken kullandığı diller olan Yidişçe ya da Lehçe yazmasını yasaklamışlar elbette.
Savaştan sonra, Auschwitz’den vefat ilamı geldi. Toplama kamplarına gönderilmiş diğer sürgünler geri döndüler. Bir Yom Kippur günü, sinagogda, tehcir edilmişlerden biri babamı Auschwitz’de görmüş olduğunu iddia etmişti. Orada bir sene hayatta kalmış. Kapo olmuş Yahudi bir kasap (ölüm kampından döndükten sonra, Rosiers Sokağı’nda tekrar dükkân açmıştı), çalışmayı reddettiği bir gün onu kazma darbeleriyle öldüresiye dövmüş ve canlı canlı gömmüş: O gün Şabatmış: “Hiçbir kötülük yapmadı,” demişti, “sadece biz kurbanlar ve cellatlar için Tanrı’ya dua ediyordu.”

Bunun için, başka pek çoklarıyla birlikte babam da bu sonsuz şiddete maruz kalmıştı: Auschwitz’de ölmek, hiçbir ebedi İstirahate saygı gösterilemeyen, gösterilmeyecek bu yerde.

Sarah Kofman

 
MonoKL Yayınları Sarah Kofman Ordener sokağı labat sokağı (Seslendiren:Özge Lena, Çevirmen:Murat Erşen)
 

 
Yapıt Adı: Ordener Sokağı Labat Sokağı
Yapıtın Dili: Türkçe
Orijinal Adı: Rue Ordener, Rue Labat
Orijinal Dil: Fransızca
Yazarı: Sarah Kofman
Fransızcadan Çeviren: Murat Erşen
Kitap Editörü: Volkan Çelebi
Kapak Tasarım: Ayten Aydın
Baskı Hazırlık: MonoKL Atölye
Kağıt Bilgisi: 2. hamur kâğıt
Çıkış Tarihi: Şubat 2015
Sayfa Sayısı: 104
Etiket Fiyatı: 13 (YTL.)

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.