Prömiyerini 2013 yılında yaptıktan sonra ödüle doymayan oyun Örümcek Kadının Öpücüğü Tiyatro Hâl’de sahnelenmeye devam ediyor.Geçtiğimiz yıl 14. Direklerarası Seyirci Ödüllerinde; En İyi Prodüksiyon, En İyi Yönetmen, Küçük Salon En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini alan ve yine Afife Tiyatro Ödüllerinde; Yılın En Başarılı Yönetmeni ve Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödüllerini alan oyun alkışa doymuyor.

1970’lerin Arjantininde yasadışı yöntemlerle insanların mahkum edilip işkenceye alındıkları Devoto hapishanesiyle, 1940’lı yılların Hollywood filmlerinin cazibeli ve ışıltılı dünyasını bir araya getiren oyunda, yollarının kesişmesi neredeyse olanaksız iki insanın aynı hücrede mahkum olması konu ediliyor: Sevdiği filmler ve kurduğu düşlerle hayatı katlanılır kılmaya çalışan eşcinsel Molina ile hayatın keskin gerçeklerine sıkı sıkıya bağlı bir Arjantin maçosu, devrimci Valentin.

Dünya edebiyatında escapism (hayal dünyasına kaçış) alanında verilen en iyi eserlerden biri olarak gösterilen Manuel Puig‘nin yazdığı Örümcek Kadının Öpücüğü ülkemizde romanı ve sinema filmi ile tanınıyor.

Aynı adlı roman, oyun ve film senaryosundan uyarlanan ve düş ile gerçekliğinin sınırlarını ortadan kaldıran bir anlatımla sahnelenen Örümcek Kadının Öpücüğü‘nde, Molina’nın Valentin’e anlattığı 1942 yapımı gerilim filmi Kedi İnsanlar da sahnede can buluyor.
Bu filmin hikâyesindeyse; Transilvanya’daki atalarından miras kalan bir lanete göre şehvete kapıldığı an bir pantere dönüşeceği korkusuyla yaşayan İrena, New York’taki ilk günlerinde tanıştığı Oliver’a aşık olur. Kısa sürede evlenenen çiftin hayatları İrena’nın öpüşmeyi dahi reddeden inançları ve vahşileşen davranışları yüzünden kabusa döner. İrena kadınsı bir içgüdü -ya da hayvansı bir dürtü- ile Oliver’ın iş arkadaşı Alice’i bir tehdit olarak görmeye başlar.

Böylelikle Molina ile Valentin’in anıları, mizah anlayışları ve sevdikleri filmlerden referanslarla başka rol kişileri de hikâyede yerlerini alırlar.

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda bir Broadway müzikali olan Sidikli Kasabası Müzikali‘ni ve geçtiğimiz sezon Tiyatro Hâl‘de Albert Camus’nün Adiller (Doğrular) adlı eserini sahneleyen Oğuz Utku Güneş, tiyatro edebiyatında devrim üçlemesi yolculuğunu Örümcek Kadının Öpücüğü ile tamamlıyor.
Oyuncuların birden fazla rol kişisini canlandırdığı performanslarıyla, reji ve ışık tasarımıyla adından söz ettiren projede Hapishane Müdürü Lewgoy‘un sesine Selçuk Yöntem hayat veriyor.

İktidar baskıları ile toplumsal cinsiyet ilişkilerinin iç içe geçmiş yapısını tartışan oyun, dünyada ilk kez Play With in a Play tekniğine uyarlanıyor.

Yönetmen: Oğuz Utku Güneş
Oyuncular: Göktay Tosun, Çağdaş Tekin, Melina Özprodomos, Ayşegül Bahtiyaroğlu, Oğuz Utku Güneş ve Selçuk Yöntem
Süre: 120 Dakika
Bilet Fiyatı: Öğrenci: 20 TL / Tam: 30 TL

Örümcek Kadının Öpücüğü, Bilet-Gişe-Sahne

22 Mayıs 2015, 20:30 (Tiyatro Hâl, Mecidiyeköy)

Tiyatro Hâl Oyun Biletleri için bağlantımızı takip edebilirsiniz.

TİYATRO
Tiyatro Hâl, Mecidiyeköy Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.