Nikolay V. Gogol‘ün öyküsünden oyunlaştırılan Palto, yazarının ölüm yıldönümü anısına Nisan ayında da sahnelerde izleyicisini selamlamaya devam ediyor.


Kahkahayla Gözyaşı Arasındaki Sosyal Sınıf Çelişkisi ve Aşk alt başlıklı hikâye Gogol’ün yaşadığı dönemdeki Rusya’nın soğuğu, kötülükleri, çarpıklıkları ve ortada hep dolaşan ama ciddiyetle yaşamaya devam eden bir toplumun genellikle karşılaşmadığı komik durumlarını tasvir ederken, büyük bir özveriyle edindiği paltosunu çaldıran küçük bir memur olan Akakiy Akakiyeviç’in üzüntüden ölmesini aktarıyor izleyiciye.

Oyun İşleri tarafından sahneye konulan ve Şükrü Veysel Alankaya‘nın oyunculuğuyla yorumlanan Palto, Tek perdeden oluşan ve 45 dakikalık bir oyun.

Yazan: Nikolay V. Gogol
Oyunlaştıran ve Oynayan: Şükrü Veysel Alankaya
Müzik Düzenleme: Merve Akyıldız
Ses ve Işık Kumanda: Uğur Çağlayan
Grafik Tasarım: Mehmet Dağlar

Palto Hakkında izlenebilir Referanslar

İstanbul’da Sanat Seyir Defteri’mizden Aycan Gürlüyer Yazısı:“Tanrım, 150 Ruble!” Gogol’ün Palto’su Oyun İşleri’nin Sırtında
Palto Hakkında Gazete Müstehâk’tan Ada Ayşe İmamoğlu Referansı
Palto Hakkında Mimesis Yazarı İhsan Ata Referansı

TİYATRO
Seyr-i Mesel Tiyatrosu; Beyoğlu Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.