PERA FEST, bu yıldan itibaren Sonbahar’dan İlkbahar’a taşınıyor. 21 Mart Dünya Şiir Günü başlayan 13.PERA FEST, Şiddete Karşı Sanat mottosuyla yola çıkıyor.Kültürlerarası İletişim Disiplinlerarası Sanat Derneği ve PPR işbirliğinde düzenlenen ve 3 Nisan’da son etkinliğini gerçekleştirecek olan festivalin programı tiyatro ağırlıklı. 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nün bir hafta öncesinden başlayıp, bir hafta sonrasına kadar devam edecek olan festival süresince, sahnelerimizde sergilenen oyunlardan şiddet temasını işleyen oyunlar arasından bir seçki sunulacak. Toplumsal/Siyasal Şiddet ve Kadına yönelik Şiddet üzerinde odaklanan oyunların ardından yazar, yönetmen ve oyuncuların katılımı ile söyleşiler düzenlenecek. Festivalin son haftasında, Salt Beyoğlu’nda şiddet temalı filmler gösterilecek.

Şiirinle Gel

Festival, 21 Mart Cumartesi 14’de Tiyatro Pera’nın Şiirinle Gel! başlıklı Dünya Şiir Günü etkinliği ile başlayadı. Etkinlikte oyuncular seçtikleri şiirleri bir kutuda toplayacaklar ve kutudan çektikleri şiirleri doğaçlama okudular. Girişi ücretsiz olan etkinlike izleyiciler de, seçtikleri bir şiiri kutuya attılar ve oyunculardan biri bu şiiri okudu. Dünya Şiir Günü etkinliğinin bir de konuk şairi vardı: Bejan Matur.

Oyunlar

21 Mart saat 16.30’da ise, Şermola Performans’ta Destar Tiyatro’nun yeni oyunu Çenadengızi (Deniz Kızı) sergilendi. Galisyalı yazar Secho Sende’nin oyununu sahneye koyan Aslı Öngören ve oyuncular, oyun sonrası yapılacak söyleşiye katıldılar.

22 Mart Pazar günü ise, Kumbaracı yokuşundaki BiSahne’de Bi Tiyatro’nun yeni oyunu, Edward Bond’un Kırmızı, Siyah ve Cahil sergilenecek. Oyun sonrası gerçekleştirilecek Şiddet Kültürü ve Edward Bond konulu tartışmaya Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Işıl Baş, Kültür Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Eradam ve BiTiyatro’nun kurucuları, Laçin Ceylan ve Nihat İleri katılacak.

Yitirilen tiyatro mekanları

24 Mart Salı günü saat 18’de Beyoğlu’ndaki Maya Cüneyt Türel Sahnesi’nde Yitirilen Külltür Mirasımız : Beyoğlu’nun Tiyatro Yapıları adlı bir söyleşi var. AKM, Taksim Sahnesi, Muammer Karaca Tiyatrosu gibi tarihsel değeri olan mekanların yok olduğu, kent merkezinin tiyatrosuz kaldığı bir ortamda yaşamsal önem taşıyan bu konuyu, Devlet Tiyatroları eski Genel Müdürü Yücel Erten, İstanbul Şehir Tiyatroları eski Genel Sanat Yönetmeni Orhan Alkaya, tasarımcı Metin Deniz ve mimar Prof. Hasan Kuruyazıcı tartıacaklar.
Aynı akşam, Tiyatyro Pol, Harbiye’de bir apartman dairesinde, aile içi şiddet’i konu alan Teklif adlı oyunu sergileyecekler.

Çarşamba günü ise, Tiyatro Pera etkinliklerinin ikincisi yer alıyor Festival programında. Seyirci Gözüyle : Tiyatroya Disiplinlerarası Yaklaşımlar başlıklı söyleşiye, Mimar-şair Cengiz Bektaş, hukukçu – psikolog Miyese Kendirci, doktor-yazar-oyuncu Ercan Kesal, tiyatro yönetmeni Yeşim Özsoy Gülan, oyuncu Zeynep Özden ve PERA FEST Sanat Yönetmeni Vecdi Sayar katılıyor.

26 Mart Perşembe günü Beyoğlu Aznavur pasajındaki Sekizinci Kat adlı tiyayroda düzenlenecek Kadına Karşı Şiddet ve Tiyatro başlıklı söyleşi, Ebru Nihan Celkan, Jale Karabekir, Zeynep Özyağcılar, Merve Engin, Tilbe Saran ve Sündüz Haşar’ın katılımı ile gerçekleşecek. Söyleşinin ardından Tiyatro Neki’nin: Kesit adlı oyunu oynbanacak.

Dünya Tiyatro Günü

27 Mart Dünya Tiyatro Günü, Tiyatro Rampa’daki söyleşide, Orhan Aydın, Metin Boran, Cuma Boynukara, Ayşe Lebriz Berkem, Kemal Oruç, Ragıp Yavuz ve Üstün Akmen, Tiyatroya Yönelen Şiddet: Sansür ve Baskılar‘ı tartışacak. Söyleşinin ardından, Matei Visniec’in İlerleme Kelimesi Annemin Ağzında Feci Yanlış Tınlıyordu oyunu sergilenecek.

Festivalin ikinci yarısında da, Tiyatro D22: Bent, Büyülü Sahne: Kadın Oyunları, İkinci Kat: Üst Kattaki Terörist, Galata Perform: Aşk ve Faşizm, Altıdan Sonra Tiyatro: Hak, Tiyatro Hâl: Kırmızı, Tiyatro Martı: Uçlar adlı oyunları sergileyecek. PERA FEST, bu yılki programıyla tiyatronun direnen çocuklarına şapka çıkarmak istediklerini belirtiyor.
Festival kapsamındaki etkinliklerin geliri toplulukların olacak. Biletler, oyunların sahneleneceği tiyatrolardan ve internet üzerinden temin edilebilecek.

Ve filmler

PERA FEST kapsamında, 28 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında Salt Beyoğlu’nda şiddet temasına ilginç yaklaşımlar içeren Sivas ve Beyaz Tanrı adlı kurmaca filmler ve Antalya Film Festivali’nde sansür tartışmasının odağındaki Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek adlı belgesel gösterilecek. Katılımın ücretsiz olacağı bu gösterilerin yanısıra 1 Nisan’da gene Salt Beyoğlu’da Yaşar Kemal’in anısına bir etnlik düzenlenecek. Arif Keskiner’in Binbir Renk-Binbir Çiçek – Yar Kemal başlıklı söyleşisinin ardından Türkan Şoray’ın Yılanı Öldürseler adlı filmi gösterilecek.

Buluşmalar

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.