Bir süredir rekabetin yaşandığı canlı yayın platformlarına bir yenisi daha eklendi. Twitter, Periscope adını verdiği yeni canlı yayın uygulamasını tanıttı. Şimdilik sadece iOS sürümü bulunan uygulama, internetin olduğu her yerden canlı yayın yapmayı sağlıyor.

Periscope aynı zamanda Twitter ile entegrasyon sağlayan bir uygulama. Periscop ile kayıt edilen videolar Twitter üzerinden de rahatlıkla paylaşılabiliyor, hatta videoyu çekerken canlı olarak paylaşmak mümkün. Ayrıca yeniden oynat seçeneği ile videoyu daha sonra izlemek de mümkün. Videonun çekim aşamasında takipçileriniz yorumda bulunabiliyor. Twitter, uygulamayı Ocak ayında satın almış ve kendi sistemine entegre etmek için çalışmalara başlamıştı.

Uygulama üzerinde kayıt edilen videolar kişiye özel hale getirilebiliyor. Bu şekilde kimin bu videoları göreceğini kullanıcı belirleyebiliyor. İsteyen kullanıcılar için Twitter entegrasyonu da bulunan uygulama ücretsiz olarak iTunes üzerinden indirilebiliyor.

RAKİP MEERKAT
Kısa bir süre önce Meerkat isimli bir başka uygulama da canlı yayın alanına giriş yapmıştı. Twitter entegrasyonunda sorun yaşayan Meerkat da Periscope ile benzer özellikler sunuyor. Periscope’un Meerkat ile rekabet edebilmek için piyasaya sürüldüğü düşünülüyor. Sektörde birçok canlı yayın uygulaması bulunuyor. Bunların büyük bir çoğunluğunun da sosyal medya entegrasyonu mevcut.

İstanbul’da Sanat olarak uygulamayı denemeye başladığımızı ve ilk test yayınımızı Alaçatı Ot Festivali‘nden gerçekleştirdiğimizi belirtelim.

Twitter’da İstanbul’da Sanat’ı takip etmek için tıklayınız!

iphone’unuz ile Periscope’da İstanbul’da Sanat’ı takip etmek için Periscope kullanıcı adımız: @sanatistanbulda

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.