12 Ağustos 2015, Çarşamba akşamı 19. yüzyıldaki keşfinin ardından 1992 yılında yeniden gözlemlenen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızı‘nın ardında kalan gök taşı parçaları çıplak gözle veya teleskoplarla izlenebilecek.

Güneş etrafındaki döngüsünü 130 yılda bir tamamlayan ve ilk kez 1862 yılında Lewis SwiftHorace Parnell Tuttle tarafından izlenen bu kuyruklu yıldızın, uzayda bıraktığı kalıntıların  yörüngesinden dünya her yıl geçiyor. Güneş’in etrafında dönüşü sırasında Dünya’nın bu kozmik toz bulutuna rastlaması sonucu gerçekleşen bu yağmurlara; Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden dolayı Perseid Göktaşı Yağmuru adı veriliyor. Dünyanın her yıl 17 Temmuz–24 Ağustos tarihleri aralığında geçiş yaptığı bu yörüngedeki en yoğun meteor yağmuru ise 11-13 Ağustos tarihinleri arasında gerçekleşiyor.

İdeal koşullar altında saatte ortalama 60 adet  göktaşı düşüşünü gözleyebileceğiniz bu tarihlerin gecelerinde sağlıklı bir gözlem yapabilmeniz için, bulunduğunuz kentin ışıklarından olabildiğince uzakta ve ışık kirliliğinden etkilenmeyen karanlık bir yeri seçmenizi öneririz.

Perseid

Perseid Meteor Yağmuru Radyantı

Swift-Tuttle kuyruklu yıldızı‘nın bir sonraki geçişinin 14 Ağustos 2126 yılında olacağını da hatırlattıktan sonra, gerek İstanbul’da, gerekse diğer illerimizde pek çok topluluğun bu nadir doğa olayını gözlemleyebilmek için hazırlıklar yaptığını hatırlatalım istedik. İşte size önerebileceklerimiz gözlem olanaklarından  bazıları:

İstanbul Modern’de: Astronomlar eşliğinde teorik ve uygulamalı teleskopla gözlem atölyesi ‘Katı Olan Her Şey’ alanında gerçekleştirilecek. Etkinliğe ücretsiz katılabiliyorsunuz ancak rezervasyon yaptırmanız şart ve an itibariyle mekân kapasitesi dolu.

Gündoğarken Gezginleri’yle: Gözlem için Aydos tepesine çıkabilirsiniz. 12 Ağustos Çarşamba akşamı, Uğur Mumcu Mahallesi‘nde bulunan Adnan Kahveci Parkı karşısında ki 3 nolu kapıda buluşulacak. Sonrasında Gölete yürünecek. Saat 23:00 gibi gözleme son verilip geriye dönülecek. Detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.
Aydos Ormanları’nın kıyısında yer alan Sultanbeyli’de ki karakol saldırısı ve sonrasında yaşanan çatışma, bölgenin bu etkinlik için güvenli olmamaması nedeniyle Gündoğarken Gezginleri etkinliği iptal edilmiştir.

Ankara Üniversitesi Gözlemevi’nde: 12-13 Ağustos 2015 Çarşamba ve Perşembe günlerinde 20:30-00:00 arasında; Satürn, Perseid Meteor Yağmuru, Derin uzay cisimleri’nin gözlemlenebileceği bir etkinlik var. Bu etkinliğe Ankara Üniversitesi personeli ve personel yakınları ücretsiz, öğrenciler  2.5, öğrenci olmayanlar ise 5 TL ödeyerek katılabilirler.

Eğer tatilde ve olabildiğince ışık kirliliğinden uzakta bulunmuyorsanız daha iyi gözlem alanı seçebilmeniz için önerebileceğimiz bağlantılarsa Işık Kirliliği Haritası ve Işık Yoğunluğu Haritası olacaktır.

Sıcak ya da soğuk içecekleriniz eşliğinde bu olağanüstü geceyi kaçırmamanızı öneririz.

İyi Seyirler

 

Buluşmalar
Her yer :-) (Örnekleme; Aydos Tepesi) Map

Yazar değil de bir anlatıcı olduğuna inanıyor. Sıradan bir sanatsever, İzmir düşkünü ancak İstanbul rahatsızı. İzmir'de Sanat ve İstanbul'da Sanat Kurucu ekibinden. Danışman ve bilgisayar programcısı. İyi bir okuyucu, güzel yazı sevdalısı. Muhtelif edebiyat düzlemlerindeki paydalardan bir tanesi.

Mert Ataol

Comments are closed.