8 Güzel

Gezi Notları

Share this on WhatsApp Ravenna, Bologna’nın Adriyatik tarafında deniz kıyısında bir tarihi kent. O denli yoğun bir tarihi mimari dokusu var ki; Venedik-Bologna- Floransa-Roma hattına da; Milano- Modena-Bologna- Rimini-Ancona hattında da ters düşse sırf Ravenna için özel bir hat yapılmış. Bologna’dan Ravenna’ya direkt trenle gidiliyor ve her yarım saatte bir tren var. Seyahat süresi bir saat. Ücreti ise 6.90 Euro.   avenna da diğer İtalyan şehirleri gibi eski bir şehir devleti kalıntısı olarak Ortaçağ surlarının ortasında kalan tarihi kentten oluşuyor. Kuşkusuz surlar artık yok; ama merkezi kentte tarihi doku çok etkileyici. Çok önemli birkaç kilisesi ve meydanı var. Daha ziyade öğleden sonraları bu meydanlarda gençler toplanıyor. Meydanlar çepeçevre tarihi binalarla dopdolu, dar sokaklar da… Taş kesme parkelerle döşeli dar yollarında yayaların ve bisikletlerin saltanatı var. Bisikletleri üzerinde köpek gezdiren kızlar bir aşağı bir yukarı gidiyor. Kuzey İtalya’da bizler için şaşırtıcı olan siesta geleneğinin bu varsıl bölgelere yayılmış olduğunu görmekti. İnsanlar saat 12.00 ile 15.00 arası neredeyse iş yapmıyorlar. Dükkânlar kapalı, herkes evinde barkında. Zaten umumiyetle bu varsıl bölgelerde insanlar adeta…

8 Güzel

more
  • Yazarlar ve Gezileri

    8
  • Manşet

    8

İstanbul'da Sanat, Sanat Danışmanı Hikmet Temel Akarsu'nun Avrupa gezisi gün gün İstanbul'da Sanat izleyicilerine aktarılıyor.
Aynı zamanda bir mimar olan Yazarımızın Bologna'dan başlayan Venedik ve Rimini ile devam eden  gezi günlükleri, bugün Ravenna'yla  devam ediyor.

8

Ravenna, Bologna’nın Adriyatik tarafında deniz kıyısında bir tarihi kent.


O denli yoğun bir tarihi mimari dokusu var ki; Venedik-Bologna- Floransa-Roma hattına da; Milano- Modena-Bologna- Rimini-Ancona hattında da ters düşse sırf Ravenna için özel bir hat yapılmış. Bologna’dan Ravenna’ya direkt trenle gidiliyor ve her yarım saatte bir tren var. Seyahat süresi bir saat. Ücreti ise 6.90 Euro.

 

Ravenna

Hikmet Temel Akarsu’nun Objektifinden Ravenna

Ravenna da diğer İtalyan şehirleri gibi eski bir şehir devleti kalıntısı olarak Ortaçağ surlarının ortasında kalan tarihi kentten oluşuyor. Kuşkusuz surlar artık yok; ama merkezi kentte tarihi doku çok etkileyici. Çok önemli birkaç kilisesi ve meydanı var. Daha ziyade öğleden sonraları bu meydanlarda gençler toplanıyor. Meydanlar çepeçevre tarihi binalarla dopdolu, dar sokaklar da…
Taş kesme parkelerle döşeli dar yollarında yayaların ve bisikletlerin saltanatı var. Bisikletleri üzerinde köpek gezdiren kızlar bir aşağı bir yukarı gidiyor.

Kuzey İtalya’da bizler için şaşırtıcı olan siesta geleneğinin bu varsıl bölgelere yayılmış olduğunu görmekti. İnsanlar saat 12.00 ile 15.00 arası neredeyse iş yapmıyorlar. Dükkânlar kapalı, herkes evinde barkında. Zaten umumiyetle bu varsıl bölgelerde insanlar adeta lütfen çalışıyor. Bir dükkânı açık bulmak için beş on farklı zamanda önünden geçmek gerekiyor.

Ravenna‘nın tarihi dokusu Avrupa’nın tamamını etkilemiş olacak ki 2019 Avrupa Kültür Başkenti olmak için yarışan şehirler arasında Ravenna da katılmış. Ve kanaatimce; bu çarpıcı tarihi doku ile Ravenna’nın bu ünvanı 2019’da başka bir kente kaptırması gerçek bir sürpriz olur…

Romancı, öykücü ve hiciv yazarı Hikmet Temel Akarsu 1960 yılında Gümüşhane'de doğdu. Dokuz yaşında ailesiyle birlikte İstanbul'a yerleşti. İTÜ Mimarlık Fakültesi'ni bitirdi. Mimarlık yapmayıp, kendini yaşam düşü olan yazarlığa adadı. Roman, öykü, deneme, makale, eleştiri, oyun ve senaryo yazarlığı da dahil olmak üzere edebiyatın hemen hemen her alanında ürün verdi. Sanatçı Pen Club, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Mimarlar Odası üyesi olup halen İstanbul'da Sanat Ekibi'nin Sanat Danışmanlığı'nı sürdürmektedir.

Hikmet Temel AKARSU

Comments are closed.