Riff Cohen, Hayal Kahvesi Shining Stars konserleri kapsamında Ankara, İzmir ve İstanbul’da sahne alıyor.


28 yaşında olmasına rağmen olgun, bazen dramatik ve yer yer karanlık bir müzikal dil kullanan İsrailli müzisyen Riff Cohen; yetenek, güzellik, sadelik, tevazu ve neşenin örneği ender bulunan bir kombinasyonu olarak tanımlanabilir.

Tel Aviv Üniversitesi‘nde Müzikoloji eğitimi almış olan Cohen’in müzikal etkileşimlerinin genel olarak popüler kültüre dayandığını söyleyemesek de müzikal anlayışında Sudan, Fas, Fransa ve Amerikan müziklerinin popüler altyapısının izleri görülüyor. Cohen, kendisi için en büyük ilham kaynağı olarak Tunus’un Djerba adasında yaşayan ve okuma-yazma bilmediğini belirttiği büyükannesini gösteriyor.

Hâlâ İsrail’de yaşayan Riff Cohen, 8 yaşından itibaren kendi şarkılarını besteleyip, şiir yazıyor. Aynı tarihlerde de şarkı söylemeye de başlayan Cohen, İsrail’deki hayatına söz yazarı ve solist olarak devam ediyor. Çıkış albümünü 2012 Ağustos ayında İsrail’de yayınlayan Cohen, bu albümden bir sene sonrasında yayınladığı A Paris adlı single çalışması ve bu single’ın video klibiyle müzikseverlerin dikkatini çekti. Prodüksiyonu da kendisine ait olan albüm 14 şarkıdan oluşuyor. Farklı dillerde seslendirdiği bu şarkıların dört tanesi İbranice, bir tanesi Nubia dilinde (Kuzeydoğu Afrika’da Mısır ile Sudan arasındaki bölgede kullanılan yerel bir dil) ve diğerleri ise Fransızcadır.

Cohen’in müzikal anlayışı geniş bir tarz ve tını çeşitliliği gösteriyor. Ritmlerinde duyulan doğuya özgü tınılar Kuzey Afrika müzikal kültürünün kökenlerinden gelmekte ve Cohen’in sunduğu yepyeni müzikal anlayış ile tutarlılık göstermekte. Riff Cohen’in harikulade sahne performansı, çeşitli duyguların dışavurumu ve duygusal tecrübelerin kendi müziği içerisinde vücut bulmuş hâli olarak betimlenebilir.

Riff Cohen Konseri
09 Mayıs 2015, 22:00 (Hayal Kahvesi, Beyoğlu)
Biletler: Biletix

MÜZİK Pop-Alternatif
Hayal Kahvesi, Beyoğlu Map

İstanbul'da Sanat Editoryal Takımı; Güzel sanatlar, edebiyat, müzik ve tiyatro öğrenimi görmüş dört kişiden oluşan bir ekiptir. İstanbul'da Sanat içeriğinin düzenlenmesinde etkindirler. İçeriğie alınacak etkinlik, makale, söyleşi ve yazının danışma kurulu onaylı takipçisi ve karar vericisidirler.

Editor

Comments are closed.